federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

“ŚWIĄTECZNA CHOINKA”... SPRZECZNA Z TRADYCJĄ ŚWIAT !!! ZOSTAWMY CHOINKI TAM GDZIE JEST ICH MIEJSCE - W LESIE !!!

(grafika: www.klubgaja.pl)

20 grudnia 2004 r - godz. 15.30 przy pomniku Piłsudskiego - skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Rynek Kościuszki w Białymstoku – “CHOINKI DO LASU” - HAPPENING EKOLOGICZNY - ORGANIZATOR AKCJI w Białymstoku: RAFAŁ KOSNO STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU SIEDZIBA: UL. RUMIANKOWA 14/4, 15 - 665 BIAŁYSTOK BIURO: UL. RUMIANKOWA 20, 15 - 665 BIAŁYSTOK TEL. (085) 66 11 434, TEL. KOMÓRKOWY 0507 31 99 92 TEL. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") E- MAIL: fzbialystok@wp.pl strony internetowe www.zieloni.w.pl www.abcekologii.republika.pl www.fzbialystok.republika.pl www.naturaisztuka.w.pl

Święta - czas radości i refleksji nie powinny przekształcić się wyłącznie w święta konsumpcji.

Kosztowne prezenty nie zastąpią uśmiechu i życzliwości, zaś dzisiejsze obchodzenie świąt coraz bardziej oddala się od tradycji. Czy przypadkiem kolęd nie zagłuszy brzęk monet wpadających przy okazji sklepowej kasy? Czy świąteczny czas postu i zastanowienia nie przemieniają się w święta zakupów ?

Bowiem “Świąteczna choinka”, (czy karp), prezenty są...sprzeczne z tradycją świat !!! Są symbolem bezmyślnego niszczenia otoczenia – aż strach pomyśleć co powiedziałyby zwierzęta, gdyby przemówiły ludzkim głosem – a może właśnie nie chcemy ich wysłuchać, spędzając święta w coraz większym braku zrozumienia dla tradycji i mądrości i pochodzenia zwyczajów, symboliki i wymowy świąt ?

Zwracając uwagę na kilka poniższych paradoksów, życzę NAPRAWDĘ spokojnych, zdrowych, szczęśliwych Świąt i Nowego Roku !

“ŚWIĄTECZNA CHOINKA”... SPRZECZNA Z TRADYCJĄ ŚWIĄT !!! ZOSTAWMY CHOINKI TAM GDZIE JEST ICH MIEJSCE - W LESIE !!!

“Choinki” lądujące po świętach po uschnięciu na śmietnikach to tradycją z okresu zaborów polski - przywędrowała do Polski z Niemiec pod koniec XVIII wieku – “(...) Wcześniej, przez całe wieki, wigilijną ozdobą izby i stołu były snopy zboża, słoma i siano. Dawniej przed wigilią, zarówno w domach chłopskich, jak i magnackich stawiano snopy zboża, a na pamiątkę stajenki, w której urodził się Jezus Chrystus, słomą wyściełano podłogę. Grubą warstwę słomy lub siana kładziono też na stole, który następnie przykrywano białym obrusem.” (źródło: www.wiadomosci.wp.pl/kat,1342,katn,Polska,wid,6358528,wiadomosc.html?widn=Skąd%20się%20wzięła%20świąteczna%20choinka?)

“Choinki” pozyskiwane (legalnie) z upraw drzew iglastych (lub nie) dewastują zbiorowiska leśne – zajmują miejsce dla bardziej wartościowych gatunków drzew liściastych. Monokulturowe uprawy drzew iglastych są podatne na masowe inwazje szkodników (np.kornika – przykład drzew Puszczy Białowieskiej, gdzie kornik niejako “likwiduje” sztuczne dla tych terenów nasadzenia świerków, na miejsce których powracają naturalne dla Puszczy Białowieskiej gatunki drzew liściastych, odpornych na wpływy), wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, często są nienaturalne w stosunku do gleb i klimatu Polski, zubożone i nieprzydatne jako środowisko życia zwierząt, ptaków, owadów – a sadzone przeważnie z powodu szybkich przyrostów masy drzewnej słabej jakości – stąd często określa się je nie mianem lasu lecz “plantacji desek”, wymagających stosowania chemicznych oprysków. Plastikowe choinki wielorazowe to zbędny gadżet, używany jedynie kilka dni w roku.

PREZENTY, CZYLI JESZCZE WIĘCEJ ŚMIECI ?

Prezenty nie zawsze są praktyczne i przydatne, a kupowane pod wpływem impulsu czasem zamiast cieszyć, nadmiernie opakowane (np. w jednorazowe opakowania) powiększają górę poświątecznych odpadków i śmieci - pozostałości świąt...

SZTUCZNE OGNIE, FAJERWERKI, CZYLI W NIEZBYT ZDROWEJ ATMOSFERZE

Całość “świątecznej atmosfery” dopełnia użycie “sztucznych ogni” lub fajerwerków - będących źródłem zanieczyszczeń atmosfery. W dobie wysokich technologii pokazy świateł i laserowe może stopniowo wyprą tą hałaśliwą tradycję.

TRADYCYJNY GROCH Z KAPUSTĄ, KAPUSTA Z GRZYBAMI, PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI, KASZA Z MAKIEM...

Karpie to powojenna tradycja epoki socrealizmu. “Początkowo postne potrawy były jedynie darami ziemi. Na polskie bożonarodzeniowe stoły trafia co roku około 25 milionów karpi. Ryby to innowacja wprowadzona najpierw przez kuchnię klasztorną, potem szlachecką. Karpie je dopiero czwarte pokolenie Polaków”. (źródło: www.mojefinanse.interia.pl/news?inf=573734) “Do najbardziej popularnych [dań] należały groch z kapustą, kapusta z grzybami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Na stole wigilijnym nie mogło również zabraknąć słodkich dań. Na południu i wschodzie Polski zawsze musiała być tzw. kutia, którą przygotowywano z kaszy pszennej lub jęczmiennej z dodatkiem maku, miodu i bakalii (...). W innych regionach podawano natomiast kluski z makiem. Do tradycji wigilijnej należy też podawanie świątecznych ciast: strucli z makiem, keksów oraz różnego rodzaju pierników i pierniczków. W niektórych regionach Polski przygotowywano także kisiel z żurawin www.wiadomosci.wp.pl/kat,1342,katn,Polska,wid,6358528,wiadomosc.html?widn=Skąd%20się%20wzięła%20świąteczna%20choinka?

Choinkę - świerk lub jodłę - ubiera się w naszym kraju od ok. 200 lat. Wcześniej, przez całe wieki, wigilijną ozdobą izby i stołu były snopy zboża, słoma i siano. Dawniej przed wigilią, zarówno w domach chłopskich, jak i magnackich stawiano snopy zboża, a na pamiątkę stajenki, w której urodził się Jezus Chrystus, słomą wyściełano podłogę. Grubą warstwę słomy lub siana kładziono też na stole, który następnie przykrywano białym obrusem.

Bliższa współczesnej choince była "zielona gałąź" świerkowa, sosnowa lub jodłowa, którą dekorowano dom, przybijano do płotów, furtek i drzwi. W niektórych regionach Polski przygotowywano stroik, który składał się z rozwidlonego wierzchołka świerku, sosnowej gałęzi lub okrągłych słomianych tarcz, które dekorowano symbolicznymi ozdobami.

Choinka jest najmłodszą ozdobą świąt Bożego Narodzenia w polskich domach. Przywędrowała do nas z Niemiec pod koniec XVIII wieku, choć we wsiach środkowej, wschodniej i południowej Polski pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym. Ubierano ją zawsze w wigilię, wieszając na gałązkach ozdoby z opłatka, orzechy, pierniki, jabłka oraz świeczki. Z czasem pojawiły się na niej własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, słomy, wydmuszek jaj oraz z piór.

Zanim prezenty były tradycją

Bożonarodzeniowy zwyczaj obdarowywania się prezentami pod choinką pojawił się dopiero w połowie XIX wieku, ale szybko stał się tradycją. Dawniej tylko królowie i wielmoże obdarowywali podarunkami swoich dworzan. Podarunki te - stroje, futra, pasy i pierścienie, złote i srebrne łańcuchy, a nawet konie i rzędy końskie - były często bardzo kosztowne. Podarunki za wierną służbę otrzymywała też czeladź na dworach szlacheckich. W bogatych domach mieszczan zwyczaj obdarowywania upominkami dzieci powszechny był już w połowie XIX wieku, jednak bardzo rzadko spotykano go na wsi.

Chociaż wigilijny stół wygląda inaczej w poszczególnych regionach Polski, to nigdzie nie powinno zabraknąć podczas tej wieczerzy czerwonego barszczu, śledzia, klusek z makiem czy kompotu z suszonych owoców. Wigilijny jadłospis jest bogaty, gdyż kiedyś wierzono, że to zapewnia obfitość jadła i umożliwia korzystanie z wszelkiej przyjemności i radości życia w nadchodzącym roku.

Dawniej wieczerza zaczynała się od zupy, dziś od zakąsek. W Wielkopolsce i na Śląsku podawano z reguły zupę migdałową lub rybną, w Małopolsce i we wschodnich regionach - barszcz czerwony albo zupę grzybową. (...)

Polskie specjały

(...) Do najbardziej popularnych należały groch z kapustą, kapusta z grzybami oraz pierogi z kapustą i grzybami.

Na stole wigilijnym nie mogło również zabraknąć słodkich dań. Na południu i wschodzie Polski zawsze musiała być tzw. kutia, którą przygotowywano z kaszy pszennej lub jęczmiennej z dodatkiem maku, miodu i bakalii (suszone i kandyzowane owoce południowe - figi, winogrona, daktyle, migdały, orzechy). W innych regionach podawano natomiast kluski z makiem. Do tradycji wigilijnej należy też podawanie świątecznych ciast: strucli z makiem, keksów oraz różnego rodzaju pierników i pierniczków. W niektórych regionach Polski przygotowywano także kisiel z żurawin.

Hej kolęda, kolęda

Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania z gwiazdą, szopką czy turoniem należy dziś do rzadkości i spotykany jest głównie we wsiach południowej Polski.

Obchody kolędnicze znane były w całej Europie, a ich początki sięgają średniowiecza. W Polsce pierwsze zapisy o nich sięgają XVI wieku, lecz zwyczaj ten prawdopodobnie praktykowano już wcześniej. Kolędnicy różnili się przebraniem, repertuarem odgrywanych scen i akcesoriami. Jedni pukali do drzwi, prowadząc żywe zwierzęta, inni przychodzili z gwiazdą lub szopką, niektórzy z turoniem, konikiem, bocianem i kozą. Na scenie szopek odgrywano jasełka czyli przedstawienie o narodzeniu Chrystusa, kolędujący z gwiazdą śpiewali bożonarodzeniowe pieśni, a tzw. Herody odgrywały przedstawienie o Bożym Narodzeniu i królu Herodzie. (mn)

(grafika: www.klubgaja.pl)

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: fzbialystok@wp.pl (opinie moderowane przez www.zieloni.w.pl)

Od: Do: FZ BIALYSTOK (WP) (fzbialystok@wp.pl) Wysłane: Temat:

Nie ma jeszcze żadnej opinii na ten temat.

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 24-1540-1216-2001-4405-0412-0001), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.