federacja zielonych

www.zieloni.w.pl www.zieloni.osiedle.net.pl

Strony Informacyjne prowadzone przez: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl zwięzłe informacje dotyczące ekologii, ochrony środowiska, ekorozwoju ,ścieżek rowerowych, transportu, ochrony przyrody, edukacji, zdrowia, gospodarki, wegetarianizmu, społeczeństwa, nauki, edukacji, cywilizacji, postępu, innowacji i doradztwa oraz informacje o Federacji Zielonych Białystok

PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ "JA I ŚRODOWISKO"

PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ METODYCZNYCH

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Życie na łące

Cele:

  • Rozpoznaje napotkane na łące rośliny i zwierzęta.
  • Dostrzega piękno wiosennej łąki.
  • Rozpoznaje rośliny i zwierzęta łąkowe w naturalnym środowisku.
  • Potrafi naśladować odgłosy zwierząt.
  • Wymienia przyczyny i skutki zubożenia przyrody, ujemnego wpływu wypalania traw na rośliny i zwierzęta.
  • Przestrzega zasad ochrony środowiska.
  • Dostrzega znaczenie środowiska łąki w życiu człowieka.
  • Wyraża swoje odczucia związane z konkretna sytuacją.

Metody:

“Burza mózgów”, dyskusja, pogadanka, pokaz, drama

Formy:

Indywidualna, zbiorowa, praca w grupie

Środki dydaktyczne:

Utwory “Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego, Nick Cave “Songs of joy” z płyty “Murder ballads”, “Lot trzmiela”, duże arkusze białego papieru, farby, kredki, flamastry, kartoniki z napisami, karty pracy 1,2

Przebieg:

  1. Wycieczka na łąkę.
  • Obserwacja roślin i próba ich nazwania.
  • Obserwacja zwierząt i próba ich nazwania.
  • Obserwacja kolorów dominujących na łące.
  1. Samorzutne wypowiedzi o łące na podstawie bezpośredniej obserwacji.
  • Czyim domem jest łąka? (owadów, ptaków, ssaków)
  • Jakie rośliny rosną na łące?
  • Jakie zwierzęta można spotkać wiosną na łące?
  • Co łąka daje zwierzętom?
  • Jakie barwy dominują na łące?
  1. Rozmowa ze strażakiem zaproszonym do klasy na temat skutku wypalania traw.
  • Dzieci prowadzą rozmowę na podstawie wcześniej przygotowanych pytań i informacji.
  1. Wykonanie karty pracy 1
  2. Przywołanie doznań u uczniów o różnej barwie odczuć.

  • Dzieci malują kartki po jednej stronie na zielono, po drugiej na czarno. Układają na podłodze wymalowane kartki zieloną stroną do góry, w ten sposób, aby pokryć jak największa powierzchnię.
  • Następnie otrzymują polecenie, aby położyć się na tych, zamknąć oczy
    i wsłuchując się w muzykę “Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego, wyobrazić sobie miejsce, w którym mogą teraz przebywać.
  • Po wysłuchaniu utworu uczniowie dzielą się wrażeniami i wspólnie dochodzą do wniosku, że tym miejscem może być łąka.
  • Metodą “burzy mózgów” nazywają odczucia, których doznały (bezpieczeństwo, spokój, radość, błogość, zadowolenie, pogoda ducha,). Nauczyciel wszystkie sformułowania zapisuje na zielonym kartonie.

  1. Tworzenie żywego obrazu łąki – zabawa dramowa. (kartoniki biedronka, stokrotka, motyl, ptak, itp…)

Dzieci losują kartoniki przygotowane przez nauczyciela z nazwami zwierząt żyjących na łące i wcielają się w wylosowane role. Zajmują odpowiednie miejsca w tworzonej łące i rozmawiają o tym, jak dobrze mieszkać na łące. Następnie opowiadają o tym jak dobrze mieszkać na łące.

  1. Uczniowie obracają kartki na drugą stronę – pojawi się kolor czarny.

  • Dzieci wysłuchują kolejnego utworu Nik Cave “Songs of joy” z płyty “Murder ballads”, i ponownie określają i nazywają swoje doznania (smutek, rozpacz, strach, niepokój, przerażenie, przygnębienie).
  • Dzieci ponownie wcielają się w wybrane przez siebie role i mówią o tym co się na łące mogło wydarzyć. Nauczyciel również uczestniczy w dramie i tak kieruje jej przebiegiem, aby uczniowie doszli do wniosku, że na łące wybuchł pożar.
  • Uczniowie dzielą się swoimi wrażeniami i mówią o tym, jak się teraz czują.

  1. Przygotowanie planszy, “Co żyje na łące?”, podkład muzyczny “Lot trzmiela”.
  2. Na zielonej stronie kartek uczniowie rysują sylwety roślin i zwierząt żyjących na łące, pod ziemia i na jej powierzchni. Nauczyciel uświadamia im, że
    w czasie pożaru giną wszystkie.

  3. Wykonanie karty pracy 2
  4. Podsumowanie zajęć.

Karta pracy 1 (I KLASA)

1. Odgadnij i podpisz nazwy ukrytych zwierząt żyjących na łące.

tyl mo

ka mrów

mak śli

kret

dron bie ka

ka mysz

jąk pa

ła pszczo

2. Uporządkuj wyrazy w zdaniu:

łąki pożarem. przed Chroń

3. Obejrzyj rysunek łąki.

Pokoloruj i podpisz nazwy jej mieszkańców. Skorzystaj z nazw umieszczonych w ramce.

Przy owadach napisz literę 0. Przy ptakach literę P.

żaba, kret, bocian, pszczoła, pasikonik, czajka, motyl, ważka

Karta pracy 2 (I KLASA)

  1. Jeden motyl ma 6 nóg.
  2. Pytanie: Ile nóg mają 3 motyle?

    Obliczenie:..........x............=..............

    Odpowiedź: Trzy motyle mają nóg ................... .

  3. Trzy motyle mają razem 18 nóg, każdy po tyle samo.
  4. Pytanie: Ile nóg ma 1 motyl?

    Obliczenie: :..........x............=..............

    Odpowiedź: Jeden motyl ma ............. nóg.

  5. Na listku siedzi kilka motyli. Razem mają 18 nóg. Każdy ma po 6 nóg.
  6. Pytanie: Ile motyli siedzi na listku?

    Obliczenie: :.......... : ............ =..............

    Odpowiedź: Na listku siedzi .............. motyli.

  7. Oblicz:

3 x 7 =..........

21 : 7 =..........

2 x 3 =..........

6 : 3 =..........

7 x 3 =..........

21 : 3 =..........

3 x 2 =..........

6 : 2 =...........

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

Wycieczka do lasu. Jestem igłą jodły.

Cele:

  • Potrafi obserwować przyrodę różnymi zmysłami.
  • Stosuje zdobyte wiadomości w praktycznym działaniu.
  • Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.
  • Dostrzega i ocenia sytuacje niebezpieczne dla życia zwierząt leśnych
    i roślin.
  • Wie jak należy zachowywać się w lesie, aby chronić go przed zniszczeniem.
  • Rozpoznaje i nazywa owady, ssaki i ptaki napotkane w lesie.
  • Wypowiada się na temat życia lasu na podstawie wycieczki.
  • Słucha z zainteresowaniem wzorowego czytania tekstu. Określa nastrój utworu.
  • Umie czytać cicho ze zrozumieniem.
  • Ustala związki przyczynowo-skutkowe w przedstawionych wydarzeniach i porządkuje ich kolejność.
  • Stosuje różne techniki plastyczne.
  • Posługuje się językiem pozawerbalnym.

Metody:

Działania praktyczne, trening wyobrażeniowy, pogadanka, prezentacja multimedialna

Formy:

Indywidualna, zbiorowa, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Płyta z nagraniem R. Kulik “Muzykoterapia – lato”, kartka format A3,bibuły, kolorowe papiery, farby, prezentacja multimedialna “Las”, karty pracy 1,2, tekst pt. “Szkółka leśna” J. Kulmowej

Przebieg:

  1. Omówienie celu i przebiegu wycieczki do lasu.
  2. Badanie gleby (wilgotna czy sucha), rozpoznawanie drzew, krzewów, roślin zielnych, oglądanie pod lupą drobnych szczegółów przyrody, podpatrywanie zwierząt, słuchanie i rozpoznawanie “głosów" lasu. Rysowanie lub zapisywanie wyników obserwacji (dzieci zostają podzielone na grupy).

  3. Przedstawianie wyników obserwacji przyrodniczych przez poszczególne zespoły (po powrocie do klasy).
  4. Rozpoznawanie lasów, roślin i zwierząt leśnych na podstawie prezentacji multimedialnej “Las”

  • Jakie drzewa i krzewy są przedstawione w prezentacji?
  • Które z nich widziałeś na wycieczce?
  • Jakie znasz rodzaje lasów?
  • Czym się różni drzewo od krzewu?
  • Jakie wyróżnisz warstwy lasu?
  • Jakie rośliny żyją w poszczególnych warstwach lasu?
  • Które z nich spotkaliśmy na wycieczce?
  • Jakie zagrożenia mogą stwarzać ludzie dla lasów? (pożary, zaśmiecanie)
  • W jaki sposób możemy chronić las przed tymi zagrożeniami?

  1. Cechy charakterystyczne ssaków i ptaków.
  2. Wykonanie kart pracy 1
  3. Słuchanie wzorowego czytania wiersza pt. “Szkółka leśna”.
  4. Określanie nastroju utworu i ustalanie, jakimi środkami poetka go osiągnęła.

  5. Czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.
  6. Rozmowa dotycząca prawdziwych szkółek leśnych.

  • Jak wygląda szkółka leśna?
  • W jakim celu zakłada się szkółki leśne?
  • Kto te szkółki zakłada i opiekuje się nimi?

  1. Wykonanie karty pracy 2
  2. Praca twórcza: Dzieci biorą kilka igieł sosny, liści dębu itp. I wsłuchują się
    w muzykę.
  3. Nauczyciel czyta tekst:
  4. Jesteśmy igłą sosny, grzanej słońcem, pośród śpiewu ptaków i nagle
    ( wycisza się muzyka)... lecą na nas brudne dymy i pyły z kominów. Pokaż mimiką, ruchami ciała, co czujesz? Stwórz bezpieczne schronienie dla chorej igły, stosując dowolne materiały i środki wyrazu plastycznego (muzyka głośno). Dzieci twórczo pracują.

  5. Omówienie przez uczniów swych prac. Wywołanie refleksji na temat konieczności ochrony lasów.

 

“Szkółka leśna” J. Kulmowa

Ledwie kukułka zakuka,

zaczyna się u nas nauka.

Te malutkie,

najmniejsze sosenki

uczą się zielonej piosenki.

Te bardzo jeszcze młode

uczą się z chmurek wróżyć pogodę.

Te, co już nieco odrosły od ziemi,

liczą obłoki, co płyną nad nimi.

A te najstarsze i najwyższe z nas

Czytają głośno:

las,

las,

las.

Karta pracy 1 (II KLASA)

  1. Nazwy zwierząt leśnych wpisz do odpowiedniej rubryki w tabeli.

sarna, wiewiórka, komar, dzięcioł, jeż, motyl, kos, zając, kukułka, mrówka, dudek, chrząszcz

ssaki

ptaki

owady

 

 

 

Uzupełnij zdania.

Lasy z przewaga drzew liściastych to............................................................

Lasy z przewagą drzew iglastych to...............................................................

Las, w którym rosną buki, sosny, dęby, brzozy i jodły nazywamy lasem.....

..................................................

Podkreśl prawidłowo zapisany łańcuch pokarmowy.

  1. lis, bażant, liść ziemniaka, stonka
  2. bażant, lis, stonka, liść ziemniaka
  3. liść ziemniaka, bażant, stonka, liść
  4. liść ziemniaka, stonka, bażant, lis

Połącz części zdań. Pokoloruj zdanie, które wyjaśnia, czym jest szkółka leśna dla autorki wiersza pt. “Szkółka leśna”

 Prawdziwa Szkółka leśna

Szkółka leśna w wierszu

Przypomina naszą szkołę, bo drzewka uczą się tam śpiewać liczyć i czytać

To hodowla młodych drzewek

Rysunek przedstawia warstwową budowę lasu.

Napisz jak nazywają się kolejne warstwy.

Uporządkuj nazwy roślin wpisując je do odpowiedniej warstwy:

 Borówka, świerk, malina, mech, poziomka, jagoda, dąb, jeżyna, jałowiec, jagody, brzoza, buk, leszczyna, paproć, jarzębina, sosna, grzyby, zioła

 

NAZWA WARSTWY III

........................................

 

 

 

 

 

 

NAZWA WARSTWY II

........................................

 

 

 

 

 

NAZWA WARSTWY I

........................................

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

 

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

 

 

 

 

Karta pracy 2

Rozwiązując prawidłowo działania w mozaice, dowiesz się, jakimi kredkami pokolorować rysunek. Pokaże on, w jaki sposób możecie bardzo zaszkodzić sobie i lasu.

MOZAIKA

 

Testy sprawdzające do tematu “Jestem igłą jodły”

TEST NR 1

  1. Jakie rodzaje lasów tworzą drzewa takie jak; dęby, buki, sosny?
  1. bory
  2. lasy mieszane
  3. olszyna

2. W której grupie znajdują się tylko owady?

  1. mrówka, kukułka, jelonek rogacz
  2. kornik drukarz, rusałka admirał, brudnica nieparka
  3. chrabąszcz majowy, gniewosz plamisty, kozioróg dębosz

3. Które zdanie określa warunki życia w lesie?

Latem jest tu chłodniej, bardziej wilgotno i jest mniejsze nasłonecznienie

Latem jest tu cieplej, wiatr wieje silniej i jest duże nasłonecznienie

Latem jest tu chłodniej, wiatr silniej wieje

4. Zaznacz odpowiedź prawdziwą.

  1. Kukułka jest samożywna, ponieważ sama zdobywa sobie pokarm
  2. Rośliny są organizmami cudzożywnymi, ponieważ nie potrafią upolować zwierzyny
  3. Rośliny są samożywne, bo same wytwarzają sobie pokarm

5.Które rośliny tworzą warstwę runa?

igły, liście, czarny bez

borowik szlachetny, jałowiec, jagody

konwalia majowa, poziomka pospolita, gąska zielona

6.Podaj właściwą nazwę do przedstawionej rośliny.

  1. wrzos zwyczajny
  2. leszczyna
  3. przylaszczka pospolita

 

7. Ssakiem żyjącym w lesie jest:

  1. kuropatwa
  2. padalec zwyczajny
  1. kuna

8.Przedstawione obok zwierzę to:

  1. owad
  2. ssak
  3. płaz

 

 

  1. Jak nazywa się warstwa lasu, w której występuje dzik?
  1. ściółka
  2. runo
  3. podszyt
  1. Owoce leszczyny to:
  1. orzechy włoskie
  2. kasztany
  3. orzechy laskowe


Odpowiedzi:
pyt. 1; odp. B

pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. A
pyt. 4; odp. C

pyt. 5; odp. C

pyt. 6; odp. A
pyt. 7; odp. C

pyt. 8; odp. C
pyt. 9; odp. C
pyt. 10; odp. C

 

TEST NR 2

  1. Wybierz rośliny tworzące warstwę wysokich drzew.
  1. jałowiec, brzoza, dąb
  2. poziomki, grzyby, paprocie
  3. sosna, świerk, dąb
  1. Lasy liściaste to inaczej:
  2. grondy

    olsy

    bory

  3. Ile warstw roślin możemy wyróżnić w lesie?

IV

II

III

  1. Na podstawie obrazka rozpoznaj gatunek rośliny.

  1. czarny bez
  2. jałowiec
  3. czeremcha zwyczajna

  

  1. Zaznacz prawidłowy łańcuch pokarmowy.
  1. dąb - kornik - dzięcioł
  2. dzięcioł - dąb - kornik
  3. kornik - dąb – dzięcioł
  1. Który z przedstawionych podpisów jest prawidłowy
  2. A. jeleń

    B. poziomka pospolita

    C. borowik szlachetny

  3. Owoce dębu to:
  1. dębina
  2. żołędzie
  3. orzechy
  1. Zaznacz prawidłową odpowiedź.
  1. Las jest miejscem wypoczynku, źródłem owoców oraz drewna
  2. Las to miejsce, gdzie mieszka wiele zwierząt więc nie można do niego wchodzić
  3. Las to miejsce gdzie możemy wyrzucać śmieci, bo nie widać ich spod liści
  1. Którą grupę owoców nazwałbyś leśnymi:
  1. jagoda, truskawka, poziomka
  2. malina, jeżyna, jagoda
  3. jabłko, maliny, poziomki

10. Górna, kolorowa część grzyba to:

  1. grzybnia
  2. kapelusz
  3. trzon

 

 pyt. 1; odp. C
pyt. 2; odp. A
pyt. 3; odp. A

pyt. 4; odp. C
pyt. 5; odp. A
pyt. 6; odp. B
pyt. 7; odp. B
pyt. 8; odp. A
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. B

 

 

TEST NR 3

  1. Zwierzęta zamieszkujące warstwy wysokich drzew to:
  1. wiewiórka, kukułka, mrówka
  2. dzięcioł, dzik, kornik drukarz
  3. kukułka, kornik drukarz, wiewiórka
  1. Ssaki to zwierzęta:
  1. posiadające aparat ssący
  2. które po urodzeniu ssą mleko matki
  3. które wysysają żywicę
  1. Zaznacz zdanie, które określa warunki życia w lesie?
  1. Latem cieplej, zimą chłodniej
  2. Latem cieplej, zima cieplej
  3. Latem chłodniej, zimą cieplej.
  1. Przedstawione zwierzę to:
  1. kuna
  2. borsuk
  3. łasica

 

 

 

  1. Szkodnik drzew to:
  1. kornik drukarz
  2. jelonek rogacz
  3. mrówka rudnica
  1. Na podstawie przedstawionego obok zdjęcia określ rodzaj lasu?
  1. las liściasty
  2. las mieszany
  3. las sosnowy

 

 

 

 

 

  1. Zaznacz drzewo, które gubi jesienią liście.
  1. modrzew
  2. sosna
  3. świerk

 

  1. Przedstawiona obok roślina to:
  1. jeżyna
  2. kalina koralowa
  3. leszczyna

 

 

  1. Roślina z poprzedniego pytania występuje w warstwie:
  1. ściółki
  2. podszytu
  3. runa
  1. Padalec i jaszczurka zwinka to:
  1. ptaki
  2. ssaki
  3. gady

 


Odpowiedzi
pyt. 1; odp. C
pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. C

pyt. 4; odp. B
pyt. 5; odp. A
pyt. 6; odp. C
pyt. 7; odp. A
pyt. 8; odp. B
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. C

 

TEST NR 4

  1. Między roślinami , a zwierzętami istnieją ścisłe zależności pokarmowe. Mówimy, że są to:
  1. wspólnoty pokarmowe
  2. łańcuchy pokarmowe
  3. rodziny pokarmowe
  1. Które drzewa rosną w lasach liściastych?
  1. buk, leszczyna, jodła
  2. olsza, dąb, brzoza, buk
  3. jodła, sosna, świerk
  1. Spośród przedstawionych grzybów zaznacz trujący.
  2. A B C

     

  3. Które organizmy są pierwszym ogniwem w łańcuchu pokarmowym?
  1. małe zwierzęta roślinożerne
  2. zwierzęta mięsożerne
  3. rośliny
  1. Duży krzew o smacznych owocach-orzechach to:
  1. dąb
  2. porzeczka
  3. leszczyna
  1. Przedstawiona roślina to:
  1. wawrzynek
  2. leszczyna
  3. przylaszczka pospolita
  1. Wcześniej zakwitają rośliny runa leśnego w lasach:
  1. mieszanych
  2. iglastych
  3. liściastych
  1. Zaznacz, prawidłowy układ warstw lasu w porządku od najniższej do najwyższej.
  1. runo, ściółka, podszyt, warstwa drzew
  2. warstwa drzew, podszyt, runo, ściółka
  3. ściółka, runo, podszyt, warstwa drzew
  1. W której grupie znajduje się ssak, owad i ptak?
  1. kukułka, mrówka, żaba
  2. mysz, jelonek rogacz, dzięcioł
  3. jeż, kuna, kornik
  1. Ilustracja przedstawia:
  1. borsuka
  2. łasicę
  3. kunę

 

Odpowiedzi
pyt. 1; odp. B
pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. A
pyt. 4; odp. C
pyt. 5; odp. C
pyt. 6; odp. A
pyt. 7; odp. C
pyt. 8; odp. C
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. C

 

 

TEST NR 5

  1. Uporządkuj warstwy lasu od najniższej do najwyższej.
  1. warstwa drzew, podszyt, runo, ściółka
  2. ściółka, runo, podszyt, warstwa drzew
  3. ściółka, podszyt, warstwa drzew, runo

2. W której grupie znajdują się tylko owady?

  1. mrówka, kukułka, jelonek rogacz
  2. kornik drukarz, rusałka admirał, brudnica nieparka
  3. chrabąszcz majowy, gniewosz plamisty, kozioróg dębosz

3. Owoce leszczyny to:

  1. żołędzie
  2. orzechy
  3. buczyna
  1. Zaznacz grupę, w której znajdują się drzewa liściaste
  1. buk, dąb, świerk
  2. modrzew, olcha, brzoza
  3. lipa, grab, dąb

5. Zaznacz odpowiedź prawdziwą.

  1. Kukułka jest samożywna, ponieważ sama zdobywa sobie pokarm
  2. Rośliny są organizmami cudzożywnymi, ponieważ nie potrafią upolować zwierzyny
  3. Rośliny są samożywne bo same wytwarzają sobie pokarm

6. Podaj właściwą nazwę do przedstawionego owada.

  1. kozioróg dębosz
  2. rynnica topolowa
  3. liszkarz tęcznik

7. Zaznacz prawidłowy łańcuch pokarmowy.

  1. kornik - dąb - dzięcioł
  2. mysz - lis - mrówka
  3. sosna - kornik – dzięcioł

8. Przedstawiony obok ptak to:

  1. sójka
  2. zięba
  3. dudek

9. Które organizmy są pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego?

  1. małe owady
  2. ptaki
  3. rośliny
  1. Do której warstwy lasu przypiszesz to zwierzę?
  1. runo
  2. warstwa drzew
  3. podszyt

 

 Odpowiedzi
pyt.1;odp.B
pyt.2;odp.B
pyt.3;odp.B
pyt.4;odp.C
pyt.5;odp.C
pyt.6;odp.A
pyt.7;odp.C
pyt.8;odp.C
pyt.9;odp.C
pyt. 10; odp. B

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. III

Ochrona środowiska

Cele:

Metody:

Oglądowa, słowna, praktycznego działania, " Burza mózgów ".

Formy:

Zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

Globusy, krzyżówki, tekst pt. " Opowiadanie dziadka ", prezentacja multimedialna “Nasza ziemia”, karta pracy 1, Słownik języka polskiego, kaseta z muzyką relaksacyjną oraz odgłosami przyrody, papier kolorowy, klej, nożyczki, arkusz papieru do pracy indywidualnej

Przebieg:

1.     Przedstawienie o globusa jako modelu Ziemi.

2.     Rozwiązanie krzyżówki (karta pracy)

  1. Praca ze słownikiem - odszukanie przez uczniów znaczenia słowa "ekologia" w Słowniku języka polskiego. Zapisanie przez uczniów z zeszycie: “ Ekologia to nauka o ochronie środowiska”.
  1. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. " Opowiadanie dziadka ".
  2. Sprawdzenie zrozumienia tekstu
  1. Uzupełnienie tekstu z lukami (karta pracy)
  2. Przedstawienie prezentacji multimedialnej “Nasza Ziemia”
  1. Ćwiczenia z wykorzystaniem treningu wyobrażeniowego.

Opowiadanie nauczyciela “Jestem Ziemia” – spacer w wyobraźni
z wykorzystaniem podkładu muzycznego.

Nie zabijam żab.

 Nie łapię motyli.

Nie wyrywam muchomorów.

Nie łamię gałęzi z drzew.

Nie wywożę śmieci do lasu

Nie wybieram jaj z ptasich gniazd.

..........

  1. Wykonanie karty pracy
  2. Twórcza praca uczniów dowolna techniką. Projektowanie i wykonanie znaku identyfikacyjnego dla “Przyjaciół planety Ziemi”.
  1. Podsumowanie zajęć.

 

  

"Opowiadanie dziadka"

Zawsze lubiliśmy, gdy dziadek opowiadał o swoich zabawach z dzieciństwa.

Trudno było to sobie wyobrazić. Poprosiliśmy dziadka, żeby pokazał nam miejsca, w których bawił się jako dziecko.

Pomaszerowaliśmy za miasto ze śpiewem na ustach.

- Gdy dojdziemy na miejsce, zobaczycie jak tam jest wspaniale - obiecywał dziadek.

- Przejrzysta woda w rzece, żyzna gleba na pobliskim polu, bujna roślinność, leśne zwierzęta i oczywiście świeże powietrze. Cudowna przyroda! Wspaniałe środowisko !

Widzieliśmy każdy szczegół oczami wyobraźni. Minęliśmy ostatni pagórek. To już tu! Stanęliśmy jak wryci.

- I to ma być cudowna przyroda?! Wspaniałe środowisko?!- wykrzyknął Henio.

- W takim miejscu bawiłeś się dziadku w dzieciństwie? - Szepnęła współczująco Bożenka.

Dziadek w osłupieniu patrzył na to wszystko.

- To miejsce kiedyś wyglądało inaczej - powiedział ze smutkiem.- Zatruto
i zanieczyszczono środowisko. Ale jak to się stało? Pytaliśmy dziadka
o szczegóły.

 

Tekst mówiony przez nauczyciela

"Jestem Ziemia. Bardzo się cieszę, że tu w Białymstoku jest tak pięknie
i czysto. Macie piękny plac szkolny, gdzie jest dużo zieleni, drzew, krzewów
i roślin ozdobnych. Dzieci nie łamią gałęzi z drzew. Kiedy jechałam przez waszą okolicę widziałam czyste podwórka, na chodnikach i na ulicy nie było papierków. Było mi bardzo przyjemnie. Potem spacerowałam po zielonej trawie, oddychałam czystym powietrze
m i podziwiałam piękne motyle, kolorowe kwiaty, zielone żaby. Słyszałam śpiew ptaków. Czułam się wspaniale."

Karta pracy 1

1. Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło.

1.   Do niego wrzucasz śmieci.

2.   Gospodarz Ziemi.

3.   Oddychasz nim.

4.   Rośnie w nim dużo drzew.

5.   Do picia i mycia.

6.   Można się po nich wspinać.

7.   Samochody wydalają z siebie....

8.   Planeta, na której żyjemy, to.....

 

2. Uzupełnij tekst z lukami.

Zamiast oddychać świeżym powietrzem, wdychamy ............................

Zamiast po żyznej ziemi, stąpamy po ............................

Zamiast leśnych zwierząt, spostrzegamy .............................

Na miejscu bujnej roślinności zastajemy..........................

( skażona gleba, śmietnisko, rzadki las , trujące dymy, brudne ścieki.)

  1. Zamień zdania z ćwiczenia 2 z czasu teraźniejszego na czas przeszły.

Zamiast oddychać świeżym powietrzem,......................................................

Zamiast po żyznej ziemi,...............................................................................

Zamiast leśnych zwierząt, ............................................................................

Na miejscu bujnej roślinności ......................................................................

  1. Odczytaj zaszyfrowane zadanie.
  1. Uzupełnij.

 

Sposoby ochrony środowiska

powie-trze

woda

 Np. oczyszczanie ścieków

las

ziemia

Np. segregowanie śmieci

zwierzę-ta

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

“To co najpiękniejsze – Parki Narodowe”

Cele:

Pogadanka, praca z tekstem, działanie praktyczne

Formy:

Indywidualna, zbiorowa, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Prezentacja multimedialna “Parki Narodowe”, wiersz H. Zdzitowieckiej
“W parku narodowym”, karty pracy 1, 2, papier pakowy, flamastry

Przebieg:

  1. Prezentacja idei parku narodowego i krótka historia powstania tej formy ochrony przyrody.
  2. Zaproszenie do podróży po parkach narodowych wykorzystując prezentację multimedialną:
    1. Przypomnienie prawnych form ochrony roślin i zwierząt.
    2. -Na czym polega prawna ochrona roślin i zwierząt?

      -Co to znaczy, że roślina czy zwierzę jest pod ochroną?

      -Czy ochroną objęte są tylko rośliny i zwierzęta?

    3. Różne rodzaje obszarów chronionych w Polsce: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, pomniki przyrody.
    4. Oglądanie mapy parków narodowych w Polsce.
    5. Odczytywanie nazw parków narodowych, ustalenie ich liczby i nazw.
    6. Wskazanie parku narodowego położonego najbliżej miejsca zamieszkania.
    7. Poznanie zwierząt żyjących na terenach parków narodowych. Wyróżnianie grup: owady, płazy, gady, ptaki, ssaki.
      1. Praca w grupach: Odgadnij cechy obszaru lub obiektu chronionego. (s49)
      2. Dzieci w kilkuosobowych grupach losują tematy, które przygotowują na podstawie tekstu (parki narodowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, parki krajobrazowe). Następnie przedstawiają rysunkami lub pantominą istotne cechy chronionego obszaru lub obiektu. Pozostali uczniowie odgadują tematy. Nauczyciel informuje za każdym razem, jaki obszar czy obiekt chroniony będzie przedstawiony, np. pomnik przyrody.

      3. Zasady zachowania się na terenie parku narodowego

    8. Jedna osoba przekazuje informacje na temat zachowania na terenie miejsc objętych ochroną.
    9. Zadaniem grup jest uważne słuchania i przygotowanie na tej podstawie tablic, które są umieszczone przy wejściu na teren parku narodowego i informują o tym, co można, a czego nie można czynić.

  1. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. “W parku narodowym”
  2. H. Zdzitowieckiej

    -Określanie nastroju wiersza

    -Wyodrębnienie w utworze obszarów namalowanych słowem.

    -Jednostkowe czytanie wiersza z właściwa intonacją.

    -Zbiorowe czytanie fragmentu utworu dotyczącego zachowania w parku narodowym.

  3. Uzupełnienie karty pracy 1
  4. Rozwiązanie zagadek przeczytanych przez nauczyciela.
  5. Dzik nasiona jego lubi. Gdy jest stary, pień ma gruby

    Z korą, jak śnieg białą? Dzik nasiona jego lubi.

    I suknie z drobnych listków (dąb)

    Na wiosnę przerdzewiałą? (brzoza)

  6. Uzupełnienie karty pracy 2
  7. Podsumowanie zajęć.

 

 

 

 

 

Wiersz H. Zdzitowieckiej

“W parku Narodowym”

W parku narodowym Tu nikt małym liskom

wszystko jak przed laty: nie przerwie zabawy.

Łoś dźwiga na głowie Nikt nie zrywa kwiatów!

szerokie łopaty, Nikt nie depcze trawy!

żubr wysuwa z gąszczu Nocą wśród gałęzi

skudłacona brodę, pohukują sowy... za płochliwą sarną Choć jest dziko,

drepcze koźle młode... ale pięknie w parku narodowym.

 

 

 

Tekst do pracy w grupach:

Karta pracy 1

        1. Na podstawie mapy parków narodowych w Polsce odpowiedz na zadane pytania.

W którym parku narodowym można spotkać łosia?

 

 

Jakie parki narodowe znajdują się w Polsce północno- wschodniej?

 

 

 

W jakiej części Polski leży Kampinoski Park Narodowy?



W których parkach narodowych szczególnie chroni się wydry?

 

 

 

  1. Podkreśl w tekście powtarzający się rzeczownik. Zastąp go wyrazami: ją, niej, ona lub pomiń go i przepisz zmieniony tekst do zeszytu.
  2. Na starym dębie chłopcy zauważyli mała tabliczkę.

    Wojtek chciał zdjąć tabliczkę z drzewa, ale Tomek

    powiedział, że tabliczka została tam powieszona

    specjalnie. Tabliczka oznacza stare, zabytkowe

    drzewo – pomnik przyrody. Wojtek przeczytał,

    co było napisane na tabliczce. I przyznał rację koledze.

  3. Zmień zdania w taki sposób, aby były prawdziwe. Wstaw przeczenie nie.
  4. Wilk jest ptakiem...............................................................................................

    Ciało węża pokryte jest sierścią.........................................................................

    Jeż ma skrzydła..................................................................................................

    Żubr mieszka w norze........................................................................................

    Nietoperz skacze................................................................................................

  5. Dopisz w każdej linijce po jednym wyrazie z ż lub rz, który kojarzy ci się z pozostałymi.

ssak, jaskinia, lata

 

park, kolce, ryjek

 

jadowita, ucieka, zwija się

 

krzew, smaczna, kłująca

 

las, ochrona, rogi

 

  1. Pogrupuj określenia podane w ramce i zapisz w tabeli. Opisz wybrane drzewo.

Dąb

Brzoza

Ogólny wygląd

Korona

Pień

Kora

Gałęzie

Liście

Twoje wrażenia

 

potężny, delikatna, ogromny, wiotka, wielki, rozłożysta, gruby, masywny, smukły, chropowata, biała, szorstka, gładka, ciemnobrązowa, twarda, drobna, cienkie, grube, zwieszające się, długie, jasnozielone, sztywne, błyszczące, drobne, ciemnozielone, delikatne, daje duży cień, podoba mi się, jest malownicze, dobrze się pod nim odpoczywa, po dotknięciu jej kory wielu osobom ustępuje ból głowy, jest królem drzew

 

Karta pracy 2

Powierzchnię pól, lasów, łąk i parków mierzymy w hektarach.

1 hektar = 1 ha

  1. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Zapisane w tabelce parki ponumeruj
    1. w kolejności ich utworzenia
    2. według wielkości zajmowanej powierzchni.

    Rok
    utworzenia

    a)

    Nazwa parku

    b)

    Zajmowana
    powierzchnia

    1973

     

    Bieszczadzki Park Narodowy

     

    29 202 ha

    1974

     

    Białowieski Park Narodowy

     

    10 502 ha

    1959

     

    Kampinoski Park Narodowy

     

    38 544 ha

    1956

     

    Ojcowski Park Narodowy

     

    2146 ha

    1955

     

    Pieniński Park Narodowy

     

    2346 ha

    1950

     

    Świętokrzyski Park Narodowy

     

    7626 ha

    1954

     

    Tatrzański Park Narodowy

     

    21 164 ha

    1989

     

    Wigierski Park Narodowy

     

    15 085 ha

  2. Oblicz, jaką powierzchnię zajmują łącznie:
  3. dwa największe parki dwa najmniejsze parki

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  4. Oblicz, o ile hektarów większy jest park:
  5. Wigierski od Białowieskiego Bieszczadzki od Tatrzańskiego

    PARKI NARODOWE

    W POLSCE

  6. Babiogórski
  7. Białowieski
  8. Bieszczadzki
  9. Gorczański
  10. Kampinoski
  11. Karkonoski
  12. Ojcowski
  13. Pieniński
  14. Roztoczański
  15. Słowiński
  16. Świętokrzyski
  17. Tatrzański
  18. Wielkopolski
  19. Wigierski
  20. Biebrzański
  21. Woliński
  22. Drawiński
  23. Poleski
  24. Stołowogórski
  25. Narwiański

  PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH")e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 15401216 - 50412 - 27006 - 00), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Autorkami PROGRAMU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ "JA I ŚRODOWISKO" są Agnieszka Szwed i Elżbieta Szamborska. Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - Agnieszka Szwed i Elżbieta Szamborska, RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2002 r i 2003 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.