federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

JAKIE FUTRO, ODZIEŻ SKÓRZANĄ SOBIE ŻYCZYSZ: ZŁAPANE W SIDŁA, ZAGAZOWANE CZY PORAŻONE PRĄDEM?

www.futro.animal-liberation.pl

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: : fzbialystok@wp.pl

FUTRO, ODZIEŻ SKÓRZANA PRZESTAJE BYĆ POPULARNE, JEST SYMBOLEM ZŁEGO GUSTU I ZACOFANIA

- w Europie i USA nie wypada już nosić czegoś takiego. Kiedy na prezydenckich uroczystościach inauguracyjnych Billa Clintona znana piosenkarka Aretha Franklin pojawiła się w tzw. "naturalnym" futrze (cudzym), z niesmakiem odnotowały to nawet takie czasopisma jak "Time" i "Newsweek". Nie jest to kwestia chwilowej zmiany mody, lecz trwały trend obecny od czasów wynalezienia i zastosowania nowych, rewelacyjnych materiałów, cieplejszych, tańszych, łatwiejszych w praniu i utrzymaniu higieny. Jak twierdzi francuski producent odzieży sportowej Paul Trichy w Europie naturalne futra noszą już tylko kobiety z dawnego obozu socjalistycznego oraz Włoszki (oraz jak twierdzą złośliwi wszystkie plemiona dzikie i wędrowne). FUTRO JEST DOBRE - DLA JASKINIOWCÓW !

W obecnych czasach futro i odzież skórzana nie pełni już jedynej ochrony przed zimnem, wynaleziono wiele tańszych i lepszych materiałów. Dawno minęła "moda" na futra, które zastępowane są trwalszymi i czystszymi (także ze względu na to, że nie splamionymi krwią niewinnych istot) ubraniami. Czas zmienić styl ubioru na bardziej lekki i schludniejszy, z naturalnych, zdrowych materiałów. Czy jest coś bardziej nienaturalnego niż futra i odzież skórzana - zwłoki zwierząt powstrzymywane sztucznie przed pośmiertnym rozkładem? Pod względem ekologicznym i ochrony środowiska często określane jako "sztuczne" materiały jak np. poliester produkowane w nowoczesny, bezodpadowy sposób z przetwórstwa np. olejów roślinnych lub odpadów powodują mniejsze zanieczyszczenie niż fermy, polowania, oraz procesy garbowania, utrwalania, farbowania przy których używa się związków takich jak sole, metale, barwniki itp.

Każda istota może nosić futro, o ile jest to jej własna, naturalna część ciała.

ZOBACZ TAKŻE:

www.empatia.pl

www.fwz.jawsieci.pl

www.viva.org.pl

www.animal-liberation.pl

www.klubgaja.pl

www.peta.org

słynne modelki na prowokacyjnym plakacie pod hasłem "Wolimy być nagie niż nosić futro" promującym piękno bez okrucieństwa (wzór z: www.fwz.jawsieci.pl na podstawie www.peta.org)

www.futro.animal-liberation.pl

fermy...

futra - "pozostałość" (za www.peta.org.pl)

sidła, wnyki...

więcej informacji: www.fwz.jawsieci.pl/protestujemy-futra/index.htm co możesz zrobić: www.fwz.jawsieci.pl/naszeakcje-opis/index.htm#futra

HODOWLA

Hodowla zwierząt futerkowych na większą skalę rozpoczęła się na początku naszego wieku. Poprzez badania i prymitywne doświadczenia udało się hodowcom utworzyć krzyżówki o odpowiedniej barwie. Wśród hodowanych zwierząt prym wiodą lisy i norki

NORKI

Fermy norek wyglądają praktycznie tak samo na całym świecie. Klatki wykonane są z drucianej siatki, co powoduje, szczególnie u młodych zwierząt, uszkodzenia łap. Standardowe wymiary klatek to 70x20 cm i 30X40 cm (2 kartki A4, lub 1 kartka A3). W każdej klatce znajduje sie miska z wodą i jest to jedyna woda, z jaką mają do czynienia norki, na wolności większość czasu spędzające w strumieniach , rzekach i jeziorach.

Norki karmione są resztkami mięsa i ryb wymieszane z mąką. Czasami dodaje sie do tego szczątki martwych norek i lisów - odpadki z fermy. Norki cały czas żyją w silnym stresie. Zwierzęta, które w naturze (podobnie jak lisy i duża część innych drapieżników) mają silny instynkt terytorialny i walczą z innymi osobnikami którzy wkraczają na ich tereny łowieckie są zmuszone przebywać codziennie w otoczeniu np. kilkuset innych zwierząt, co powoduje stres, strach, agresję i autoagresję, dziwne i nietypowe zachowania zwierząt jak obsesyjne kręcenie sie w kółko, nieustanne kręcenie lub zarzucanie głową, podrygiwanie kończyn, wyskubywanie sierści (aż do powstania łysych miejsc), gryzienie własnych ogonów - objawy tzw. "zoopsychozy" - tendencji autodestruktywnych u zwierząt pozbawionych naturalnego środowiska, ruchu, towarzystwa itp. Zwierzęta, które w naturalnych warunkach przemierzają dziennie wiele kilometrów w poszukiwaniu pokarmu, zamknięte w małych klatkach zaczynają kręcić się w nich w kółko, umierają z przekarmienia itp.

Te, które niszczą własne futro są natychmiast zabijane. Pozostałe zabija się po ok. 7 miesiącach hodowli poprzez złamanie karku, wstrzyknięcie trucizny lub uduszenie gazem.

LISY

Lisy są trzymane w podobnych warunkach co norki. Anormalne zachowania jak gryzienie własnych ogonów, apatia są powszechne. Niektóre samice zagryzają swoje młode.

Lisy dostają raz lub dwa razy dziennie wysokobiałkowe pożywienie. Kładzie się je na dachach klatek, a zwierzęta zlizują je spomiędzy drucianych oczek W zimie zdarza się, że ich języki przymarzają do lodowatych drutów klatki.

Zabija się je jesienią porażając prądem. Jeden biegun przymocowuje się do pyszczka lisa, a drugi - metalowy pręt - wtyka mu się w odbyt.

Oprócz lisów i norek na fermach hoduje się również szynszyle, szopy, tchórze, i nutrie. Skóry tych ostatnich nie są zbyt drogie, więc hodowcy starają się sprzedawać mięso nutrii przemysłowi spożywczemu.

POLOWANIA, POTRZASKI, SIECI, WNYKI

Blisko połowa zabijanych na futra zwierząt to istoty żyjące na wolności. Do ich chwytania używa się głównie sideł i potrzasków. Jest to metoda tak okrutna, że jej stosowania zakazano już w ponad 60 krajach. Drapieżniki to naturalni sprzątacze lasu, gdy więc np. skuszone wyłożona padliną zwierzę nadepnie na zastawioną pułapkę, dwa żelazne przeważnie metalowe, zębate kleszcze zatrzaskują się na np. kończynie, raniąc ją głęboko i powodując ogromny ból.

Jeśli zwierzę nie umrze z głodu, szoku lub z wykrwawienia, przeżywając okropne cierpienia próbuje się uwolnić, co udaje się tylko wtedy, gdy w wyniku skręcania, szarpania i gryzienia oderwie sobie np. uwięziona łapę.

Do łapania zwierząt futerkowych używa się również sieci i np. metalowych lub nylonowych pętli - wnyków z węzłami, które zaciskają się gdy zwierzę włoży w nie np. głowę, co powinno spowodować uduszenie. Jeżeli jednak pętla zaciśnie się na innym miejscu, np. poniżej szyi na tułowiu, agonia ofiary wydłuża się.

Potrzaski, sieci i wnyki nie "wybierają" swoich ofiar: bardzo często łapią się w nie psy, koty, owce czy ptaki. Liczba tych "niepożądanych zdobyczy jest bardzo wysoka: zwierzęta futerkowe nie stanowią nawet połowy schwytanych w potrzaski, sieci i wnyki istot. Przypadkowo złapane gatunki są traktowane jak śmieci i wyrzucane.

www.slawni-wspolczujacy.jawsieci.pl/index.htm Kayah, Kazik, Owsiak...w obronie zwierząt futerkowych "Sławni Współczujący" - podpisy znanych publicznie osób pod polską listą "Sławni Współczujący". Znani ludzie podpisując się pod nią deklarują, że nie założą futer naturalnych, ograniczając w ten sposób cierpienie niewinnych istot. Jest to też forma poparcia dla ruchu obrońców zwierząt: "Z uwagi na ogrom cierpienia towarzyszącemu hodowli i zabijaniu zwierząt dla futra odmawiam bycia częścią tego procederu i rezygnuję z kupowania i noszenia naturalnych futer. Zgadzam sie na wpisanie mojego nazwiska na polską listę Sławnych Współczujących"

Zaprotestuj! Swoją postawą, stylem życia, udostępniając te informacje znajomym, wpływając na polityków i media! Wyślij swój protest! To naprawdę przynosi efekt! Jeśli oburza cię okrucieństwo futrzanej odzieży, wyślij apel e-mailem do polskich władz i mediów! www.slawni-wspolczujacy.jawsieci.pl/protest

inne apele i protesty: www.fwz.jawsieci.pl/zaprotestuj

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 15401216 - 50412 - 27006 - 00), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.