federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

14.01.2005r.g.18.00”ARSENAŁ”- 150 000 OFIAR-WOJNY O ROPĘ W IRAKU I TSUNAMI W AZJI

14 STYCZNIA 2005 r. - godz. 18.00 przed Galerią “ARSENAŁ” przy ul. Mickiewicza w Białymstoku - HAPPENING “150 000 OFIAR - WOJNY O ROPĘ W IRAKU I TSUNAMI W AZJI” – postacie przebrane w zakrwawione czarne worki stosowane do zakrywania zwłok przypomną nam, w jaki sposób media unikają przekazywania rzetelnych informacji o tragediach, ich przyczynach i możliwości ich uniknięcia, manipulując opinią publiczną.

Happening związany jest z przekazaniem nowopowstałemu Podlaskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych na uroczystości w galerii Arsenał przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego zdjęć Zbigniewa Libery z cyklu “Ostateczne wyzwolenie” demaskujących mechanizmy manipulacji opinią publiczną i propagandy wojennej poprzez zafałszowanie zdjęć i artykułów przedstawiających rzekomą radość Irakijczyków witających amerykańskie wojska - zdjęcia zostały wykonane w studiach fotograficznych w Polsce, i zmontowane z fałszywymi artykułami prasowymi o wkroczeniu amerykańskich wojsk do Bagdadu przed tym, zanim faktycznie to nastąpiło. Na zdjęciach np. arabskie kobiety w tradycyjnych strojach obejmują “amerykańskich” żołnierzy, co np. sprzeczne jest z islamskimi zwyczajami, tradycją i kulturą.

ORGANIZATOR AKCJI w Białymstoku: RAFAŁ KOSNO STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU SIEDZIBA: UL. RUMIANKOWA 14/4, 15 - 665 BIAŁYSTOK BIURO: UL. RUMIANKOWA 20, 15 - 665 BIAŁYSTOK TEL. (085) 66 11 434, TEL. KOMÓRKOWY 0507 31 99 92 TEL. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") E- MAIL: fzbialystok@wp.pl strony internetowe www.zieloni.w.pl www.abcekologii.republika.pl www.fzbialystok.republika.pl www.naturaisztuka.w.pl

AZJA – TSUNAMI 2004 r. - 150 000 OFIAR

IRAK – WOJNA O ROPĘ 2004 r. - 150 000 OFIAR

MOŻNA TEMU ZAPOBIEC !

Media przemilczają antywojenne protesty, prawdziwe powody wojny oraz jej straszne oblicze - po to aby opinia publiczna nie dowiedziała się prawdy i nie zareagowała dążąc do jej zaprzestania i ukarania winnych jej rozpoczęcia. Wojna w Iraku jest sprzeczna ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, potępił ją m.in. papież Jan Paweł II, a politycy którzy ją w obecny sposób prowadzą i popierają to zbrodniarze wojenni. Bo ta wojna nie jest bohaterstwem, lecz ciągiem zbrodni i tragedii, nie niesie wolności, lecz zniszczenie, śmierć, ból i cierpienie.

USA:150 MILIARDÓW DOLARÓW NA OKUPACJE ZŁÓŻ ROPY W IRAKU = 1/500 KWOTY POMOCY USA DLA OFIAR TSUNAMI W AZJI

USA sprzedawał broń HUSAJNOWI, szkolił AL KAIDĘ, firmy naftowe rodziny BUSHA zarabiają na sprzedaży irackiej ropy... USA zamiast demokracji pozbawiło Irakijczyków dostępu do prądu, wody, pokojowej misji Organizacji Narodów Zjednoczonych i wstępu stabilizacyjnych wojsk pokojowych oraz organizacji humanitarnych - chodzi o ograbienie Iraku z ropy i aby Irakijczycy nie mieli sił się sprzeciwić - wcześniej o interesy USA dbał Husajn, ale USA zrezygnowało z pośrednika.

Dlaczego USA okupują Irak? bo są tam największe na świecie (po Arabii Saudyjskiej) złoża ropy naftowej (25%), a zasoby USA (3%) błyskawicznie się kończą (także z uwagi na kryzys w Wenezueli oraz gwałtownie pogarszające się stosunki z Arabią Saudyjską).

AMERYKA ZADŁUŻONA - Z NADWYŻKI BUDŻETOWEJ ZA PREZYDENTURY POPRZEDNIEGO PREZYDENTA BILLA CLINTONA RZĄDY GEORGA BUSHA PROWADZĄ DO DZIURY BUDŻETOWEJ W USA, KRYZYSU GOSPODARKI, EDUKACJI, OCHRONY ZDROWIA, ZAŁAMANIA RYNKU, SPADKU WARTOŚCI DOLARA I 50 % PODWYŻKI CEN ROPY. W Iraku zginęło ok. 10 000 amerykańskich “najemnych” żołnierzy, ok. 30 000 zostało rannych.

Amerykanie w Iraku zbombardowali szkoły, szpitale, elektrownie, do dzisiaj brakuje prądu, wody, a Irak nie potrzebuje “łaski” - ropa - bogactwo tego kraju jest jego przekleństwem – zarabiają na niej reżimy, obce kraje, a nie miejscowa ludność - podobnie jak w CZECZENII na skutek “strategicznego położenia na trasie przesyłu ropy” okupowanej przez ROSJĘ.

Nie broniąc “terroryzmu” - z punktu widzenia Irakijczyków ataki “terrorystyczne” - skierowane przeciwko wojskom, i ludziom którzy pomagają Amerykanom mogą mieć uzasadnienie i poparcie - i to właśnie jest smutne. Każda akcja powoduje reakcję, a krzywdy chęć odwetu...

Jeśli Ameryka np. zamiast wsparcia “Solidarności” w Polsce, radia “Wolna Europa” postanowiłaby wprowadzić “demokrację” i walczyć z “reżimem” bombardując polskie miasta, burząc szkoły, szpitale, pozbawiając na ponad rok Polaków prądu, wody i wywożąc z naszego kraju bogactwa naturalne oraz zabijając 150 000 cywilnych ofiar (tyle co tsunami 2004 w Azji), okaleczając 40 000 ludzi oraz powodując śmierć na skutek sankcji gospodarczych 3 milionów ludzi jak zareagowalibyśmy ?

ROZWIĄZANIEM JEST SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE I DEMOKRATYZACJA - NIE OBECNE ZASTĘPOWANIE REŻIMU - NEOKOLONIALIZMEM.

“Zielonych” interesuje jeszcze kwestia - braku uzależnienia nas - konsumentów od niszczącej świat “cywilizacji ropy” - poprzez. m.in. efekt cieplarniany powodujący anomalie pogodowe jak: podniesienie poziomu oceanów, huragany, wichury, ulewne deszcze, powodzie, susze, wielkich koncernów korumpujących polityków i media i działających dla zysku na naszą szkodę, np. hamując rozwój energii odnawialnych (zasoby energii geotermalnej, słońca i wiatru przy dzisiejszych niedoskonałych urządzeniach i technologiach 30 - krotnie przekraczają maksymalnie przewidywane potrzeby energetyczne świata).

POLITYCY ZWIĄZANI Z BIZNESEM NAFTOWYM I ZBROJENIOWYM (poprzez: zatrudnienie, udziały itp.)

PREZYDENCI USA GEORGE BUSH (junior) i GEORGE BUSH (senior) - ENRON, UNOCAL, HALLIBURTON, HARKEN oraz spółka CARLYLE - z ojcem BEN LADENA i samym OSAMĄ BEN LADENEM - agentem CIA jak również spółka ARBUSTO, którą od bankructwa uratowało zatrudnienie OSAMY BEN LADENA w charakterze konsultanta i umożliwiło start GEORGA BUSHA (juniora) w wyborach prezydenckich; WICEPREZYDENT DICK CHENEY - HALLIBURTON; DONALD RUMSFELD - SEARLE - dostawy broni chemicznej do Iraku; CONDOLEEZZA RICE (CHEVRON - TEXACO); HENRY KISSINGER (UNOCAL)...

Większość mediów prasowych jest wykupiona przez korporacje naftowe i zbrojeniowe (np. REUTERS jest własnością ROCKEFELLERA jak również EXXON-MOBIL, ESSO, STANDARD OIL) - dlatego z oficjalnych mediów nie dowiemy się nigdy prawdy.

Włodzimierz Cimoszewicz: "Nie ukrywam, że motywem interwencji w Iraku jest dostęp do tanich pól naftowych, których Polska nigdy nie posiadała" 2003 r.

W chwili ataku Polski na Irak cena benzyny wynosiła ok. 2,50 - 3 zł/litr, obecnie 3,50 zł 4 zł/litr (PODWYŻKA 30-50% a według oczekiwań cena benzyny w nowym “polskim mocarstwie naftowym” miała stanieć o połowę - do ówczesnej ceny autogazu (ok. 1.30 zł) – osiągając poziom cen podobny w stosunku do zarobków jak np. w Niemczech. Polscy politycy chcieli też “zarobić na odbudowie” Iraku (MARK BELKA, LESZEK MILLER, JAN KULCZYK itp.).

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w 2003 r. i 2004 r. ZEBRAŁA po ok. 24 MILIONY ZŁOTYCH (to w przeliczeniu zaledwie ok. 60 groszy na każdego Polaka) - TYLE KOSZTUJE 1 MIESIĄC POLSKIEJ OKUPACJI IRAKU. 2500 polskich żołnierzy w Iraku (po USA i Wielkiej Brytanii 3 najliczniejsza liczba żołnierzy) nie ukrywa, że w większości powodem ich uczestnictwa w “misji” są wynagrodzenia - od 4000 do 8000 zł brutto. Prawdopodobnie Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i Premier Leszek Miller popełnili przestępstwo określone art. 117 Kodeksu Karnego, polegające na czynieniu przygotowań i prowadzeniu wojny napastniczej, a także złamali art. 26 Konstytucji Polski, który stanowi, że polskie siły zbrojne służą jedynie ochronie niepodległości i nienaruszalności granic i nie mogą być wykorzystane do przygotowywania lub prowadzenia agresji na inne państwa.

Ofiarom i zniszczeniom TSUNAMI 2004 r. w AZJI można było zapobiec - Amerykański System Obserwacyjny NOAA PRZEKAZAŁ OSTRZEŻENIA, ALE NIEWYDOLNE WŁADZE NIE ZDOŁAŁY PRZEKAZAĆ GO DALEJ ORAZ ZORGANIZOWAĆ EWAKUACJI. Czy przy odbudowie hotele powstaną w nadbrzeżnej strefie zagrożenia ?

W jednym i drugim przypadku celowe działania i niekompetencja elit rządzących są przyczyną takiego rozmiaru tragedii. Hipokryzją jest brak reakcji na wojnę, mimo potępienia jej przez ONZ, Papieża. Media wyrabiają w nas błędne poczucie, że “terroryzm” “usprawiedliwa” okupację Iraku w obecnym kształcie, podczas gdy jest on jedyne reakcja na krzywdy (podobnie jak w Czeczenii). Stosowanie przez USA np. pocisków ze zubożonym uranem w Iraku które spowodowały skażenie radioaktywne (np. promieniowanie w Bagdadzie przekracza 1000 razy dopuszczalne normy) to zbrodnia.

W Azji rządy np. nie zorganizowały systemu ostrzegania i ewakuacji (koszt około 20 mln dolarów), ale np. Indie kupują wojskowy rosyjski lotniskowiec za 48 mln dolarów.

Władze nie zarządziły ewakuacji, bo ogłoszona kiedyś przyczyniła się do upadku tajwańskiego rządu.

Czy hotele zostaną odbudowane w bezpiecznym miejscu kilka kilometrów od brzegów czy w strefie zagrożenia oczekując na przypływ następnej fali? Przecież każdy turysta chce mieszkać blisko plaży w pokoju z widokiem na ocean” ?

TO USA STWORZYŁO REŻIM HUSAJNA - Husajn dostawał broń (w tym chemiczną przeciw Kurdom) i wsparcie od USA, dla Irakijczyków nie ma różnicy, czy rządzi nimi agent USA Husajn czy USA, które zainteresowane jest tylko ropą, zawsze chodzi o ropę, a wtedy przynajmniej Irakijczycy mieli dostęp do wody i prądu i np. podczas amerykańskich bombardowań nie zginęło 3 mln Irakijczyków...

Rozwiązaniem humanitarnym, cywilizacyjnym jest podobnie jak w Wietnamie - wycofanie okupacyjnych wojsk USA, zaprzestanie rabunku ropy i prawdziwa demokratyzacja Iraku pod kontrolą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na razie marionetkowy rząd zależny od USA i okupacja Iraku nakręca tylko spiralę krzywd i odwetu za nie - "terroryzmu". ”Przy okazji” zabito 3 miliony cywilnych ofiar - kobiet i dzieci - a ty o tym nawet nie wiesz - i przypisujesz swoją niewiedzę innym. Historia to często wyciąganie wniosków z błędów - np. “Wypraw Krzyżowych do Ziemi Świętej”.

"Prawda przechodzi przez 3 etapy. Najpierw jest wyśmiewana. Następnie gwałtownie atakowana. W końcu akceptowana, gdy jest już oczywista." Arthur Schopenhauer (1788-1860)

(DANE I WIĘCEJ INFORMACJI ZA: www.stopwojnie.w.pl www.irak.pl)

Czy dla wojny o ropę zyskownej dla elit, muszą cierpieć, ginąć i tracić zwykli ludzie ?

ŚWIATOWE ZASOBY ROPY

ZASOBY (WYDOBYCIE)

ARABIA SAUDYJSKA 26 % IRAK 26 % KUWEJT 10 % EMIRATY ARABSKIE 9 % IRAN 9 % WENEZUELA 6 % ROSJA 5 % MEKSYK 5 % USA 3 %

ZAPOTRZEBOWANIE (ZUŻYCIE)

USA 25 % JAPONIA 8 % CHINY 5 % ROSJA 4 % NIEMCY 4 % KOREA PŁD. 3 % WŁOCHY 3 % FRANCJA 3 % WIELKA BRYTANIA 3 %

"Zbombardowani wrogowie chcą odwetu !!!!"

Media przemilczają antywojenne protesty, prawdziwe powody wojny oraz jej straszne oblicze - po to aby opinia publiczna nie dowiedziała się prawdy i nie zareagowała dążąc do jej zaprzestania i ukarania winnych jej rozpoczęcia. Wojna w Iraku jest sprzeczna ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, potępił ją m.in. papież Jan Paweł II, a politycy którzy ją w obecny sposób prowadzą i popierają to zbrodniarze wojenni.

 Bo wojna nie jest bohaterstwem, lecz ciągiem zbrodni i tragedii, nie niesie wolności, lecz zniszczenie, śmierć, ból i cierpienie

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: fzbialystok@wp.pl (opinie moderowane przez www.zieloni.w.pl)

Od: () Do: FZ BIALYSTOK (WP) (fzbialystok@wp.pl) Wysłane: () Temat:?

22.01.2005 DEMONSTRACJA przeciwko wojnie w Czeczenii i Iraku

22 stycznia 2005 (sobota) Białystok, godzina 15.00 Demonstracja przeciwko wizycie zbrodniarza Putina w Polsce oraz przeciwko ludobójstwu w Czeczenii i udziałowi wojsk polskich w wojnie o iracką ropę Start spod kościoła śf.Rocha przynieście znicze, pochodnie, lampki, gwizdki, bębenki etc więcej: http://www.decentrum.prv.pl http://www.foodnotbombs.prv.pl http://www.irak.pl http://www.czeczenski-dramat.prv.pl PODAJ DALEJ >>> decentrum@wp.pl

Od: (XXX) Do: FZ BIALYSTOK (WP) (fzbialystok@wp.pl) Wysłane: (XXX) Temat:?

Wykorzytsywanie tragedii w Indonezji do krytykowania wojny w Iraku to zwykła hipokryzja i lekceważenie ludzkiego nieszczęścia. proponuję happening z wykorzystaniem wypadków drofowych

ODPOWIEDŹ www.zieloni.w.pl:

http://irak.pl/Stop/Umarli.htm W jednym i drugim przypadku celowe działania i niekompetencja elit rządzących są przyczyną takiego rozmiaru tragedii.

Hipokryzją jest brak reakcji na wojnę, mimo potępienia jej przez ONZ, Papieża.

Media wyrabiają w nas błędne poczucie, że “terroryzm” “usprawiedliwa” okupację Iraku w obecnym kształcie, podczas gdy jest on jedyne reakcja na krzywdy (podobnie jak w Czeczenii). Stosowanie przez USA np. pocisków ze zubożonym uranem w Iraku które spowodowały skażenie radioaktywne (np. promieniowanie w Bagdadzie przekracza 1000 razy dopuszczalne normy) to zbrodnia.

W Azji rządy np. nie zorganizowały systemu ostrzegania i ewakuacji (koszt około 20 mln dolarów), ale np. Indie kupują wojskowy rosyjski lotniskowiec za 48 mln dolarów.

Władze nie zarządziły ewakuacji, bo ogłoszona kiedyś przyczyniła się do upadku tajwańskiego rządu.

Jak myślisz, czy hotele zostaną odbudowane w bezpiecznym miejscu kilka kilometrów od brzegów czy w strefie zagrożenia oczekując na przypływ następnej fali? Przecież każdy turysta chce mieszkać blisko plaży w pokoju z widokiem na ocean” ?

USUNIETA DYSKUSJA-WOJNA TO NIE JEST ŁADNY TEMAT http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=562&w=19485509&v=2&s=0

Re: cd:150 TYS.OFIAR-2004r-IRAK-WOJNA O ROPĘ=AZJA alex.4 16.01.2005 10:18 Hepenning jest po prostu głupi. Nie obchodzi mnie czy wojna z Saddamem miała w tle interesy gospodarcze. pewnie miała. Ale Saddam zassłuzył na obalenie i dobrze sie stało, że został on obalony. Taki los powinien sp[otkać wszystkich krwawych tyranów. Nawet jeśli Amwerykanie nie interweniują wszędzie to dobrze że obalona tego krwawego oprawce. dziś to sami Irakijczycy w końcu sami mogą wybierać swoje włądze. To na Bliskim Wschodzie zupełny ewenement. Mimo, że dawni siepacze Saddama próbuja nie dopuścić do wyborów. One się odbedą i Irak będzie miał po raz pierwszy w historii rząd taki jaki sam wybierze

ODPOWIEDŹ www.zieloni.w.pl: ALE TO USA STWORZYŁO REŻIM HUSAJNA

Zapominasz tylko, że Husajn dostawał broń (w tym chemiczną przeciw Kurdom) i wsparcie od USA, dla Irakijczyków nie ma różnicy, czy rządzi nimi agent USA Husajn czy USA, które zainteresowane jest tylko ropą, zawsze chodzi o ropę, a wtedy przynajmniej Irakijczycy mieli dostęp do wody i prądu i np. podczas amerykańskich bombardowań nie zginęło 3 mln Irakijczyków...

Rozwiązanie humanitarne, cywilizacyjne jest podobnie jak w Wietnamie - wycofanie okupacyjnych wojsk USA, zaprzestanie rabunku ropy i prawdziwa demokratyzacja Iraku pod kontrolą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na razie marionetkowy rząd zależny od USA i okupacja Iraku nakręca tylko spiralę krzywd i odwetu za nie - "terroryzmu".

Szkoda że ”przy okazji” zabito 3 miliony cywilnych ofiar - kobiet i dzieci - a ty o tym nawet nie wiesz - i przypisujesz swoją niewiedzę innym.

Historia to często wyciąganie wniosków z błędów - “Krucjaty Krzyżowców do Ziemi Świętej” już przerabialiśmy.

PRAWDA, CENZURA, SWOBODA WYPOWIEDZI, WIARYGODNOŚĆ

"Prawda przechodzi przez 3 etapy. Najpierw jest wyśmiewana. Następnie gwałtownie atakowana. W końcu akceptowana, gdy jest już oczywista." Arthur Schopenhauer (1788-1860) - WEGETARIANIN

CENZURA TO OGRANICZENIE WOLNOSCI WYPOWIEDZI. Nieważne pod jakim pretekstem. Forum służy do wypowiedzi, dyskusji, prezentacji informacji i poglądów pod warunkiem że nie są wulgarne, nie obrażają innych, nie są anonimowe i niewiarygodne. Jeśli jakiś temat nie interesuje cię - po prostu nie czytaj, ale NIE ZABRANIAJ TEGO INNYM, których może to zainteresować i którzy maja cos innym do przekazania.

INFORMACJA ZA: http://www.decentrum.prv.pl http://www.foodnotbombs.prv.pl http://www.irak.pl http://www.czeczenski-dramat.prv.pl decentrum@wp.pl

USA - “DEMOKRATYZACJA” PRZEZ BOMBARDOWANIA: CHINY 1945-1946 KOREA 1950-1953 GWATEMALA 1954 INDONEZJA 1958 KUBA 1959-1960 KONGO 1964 WIETNAM 1961-1973 LAOS 1964-1973 KAMBODZA 1969-1970 GRENADA 1983 SALWADOR 1980-1992 NIKARAGUA 1980-1989 LIBIA 1986 PANAMA 1989 IRAK 1991 - 2001 SUDAN 1998 JUGOSŁAWIA 1999 AFGANISTAN 2001 - ?? IRAK - 2003 - ?? ???

ZABAWA CHŁOPCÓW W WOJNĘ(na podstawie: www.interia.pl )

Drugi z polskich żołnierzy poniósł śmierć w Iraku na skutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią. Gerard Wasilewski podczas czyszczenia broni "dla żartu" przyłożył lufę karabinu do głowy kolegi i pociągnął za spust. Ten zdenerwowany wycelował lufę swojego karabinu w głowę Gerarda Wasilewskiego również pociągając za spust - niestety jego broń była niezabezpieczona i wystrzelił serię pocisków, z których 2 spowodowały rozległe i śmiertelne obrażenia głowy Gerarda Wasilewskiego. Oficjalnie ustalona wersja wydarzeń wskazuje na nieszczęśliwy wypadek spowodowany naruszeniem zasad bezpieczeństwa, aczkolwiek powodem mógł być także konflikt osobisty

Raport specjalny - Żołnierze przemycali pieniądze z Iraku http://wiadomosci.wp.pl/kat,33158,raportSpecjalny.html

Niektóre osoby, aresztowane w związku z korupcją w polskim kontyngencie w Iraku, przyznały się do winy - pisze "Życie Warszawy". Sprawa wyszła na jaw, gdy u dwóch oficerów wracających z Iraku znaleziono 90 tys. dolarów

Pięciu oficerów polskiego wojska i dwóch cywilów trafiło do aresztu. Są podejrzani o branie łapówek przy przetargach w Iraku. Dwóch z nich ponad miesiąc temu próbowało wwieźć do Polski dużą ilość dolarów

Żandarmeria Wojskowa potwierdza, że aresztowano siedem osób podejrzanych o korupcję przy przetargach w Iraku

Minister obrony potwierdził, że trwa śledztwo w sprawie korupcji w polskim kontyngencie wojskowym w Iraku. Jerzy Szmajdziński w "Sygnałach Dnia" nie chciał jednak ujawniać szczegółów. Minister nie wykluczył udziału w przestępczej działalności oficerów innych narodowości.

Ukraińscy żołnierze przemycali z Iraku 300 tys. dolarów http://wiadomosci.wp.pl/kat,33158,wid,6672736,wiadomosc.html

Dowódca ukraińskiej brygady w Iraku gen. Serhij Popko, pytany w sobotę o wojskowych, którzy wracając do kraju próbowali wwieźć ponad 300 tys. dolarów, powiedział, że nie wie, skąd pochodzą te pieniądze.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w piątek, że zatrzymano wojskowych przybyłych z Iraku specjalnym samolotem, którym sprowadzono zwłoki oficera zmarłego przed tygodniem w Bagdadzie. Znaleziono przy nich 319,5 tys. dolarów. Służba Bezpieczeństwa (SBU) wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przewozu walut.

Gen. Popko wyraził przekonanie, że nie można mówić o stale działającym kanale przemytu pieniędzy. Nie wiem, kto to zrobił i w jaki sposób. Sądzę, że to wyjątek - powiedział w telewizji "1+1".

Podkreślił, że nie otrzymuje żadnych informacji na temat sprawy. Według niego, trzeba poczekać na zakończenie śledztwa, które wyjaśni, kto przewoził pieniądze i skąd one pochodziły. Sądzę, że stanie się to w najbliższym czasie, jeśli rzeczywiście chodzi o nielegalne działania - dodał.

Korespondent telewizji "1+1" przypomniał, że swego czasu dowódca ukraińskiej brygady w Iraku informował, że od sierpnia 2003 roku do grudnia 2004 roku w kontrolowanej przez Ukraińców prowincji Wasit były realizowane projekty wartości 9 mln dolarów. Najważniejsze pytanie to, czy część tych pieniędzy nie wylądowała w kieszeniach wojskowych - skomentował korespondent.

Przypomniał, że sprawą zajmuje się departament kontrwywiadu wojskowego SBU, który wraz z celnikami zorganizował "operację likwidacji przemytniczego kanału". Według "1+1", operację przygotowywano od dawna. W grudniu zeszłego roku powstrzymano się przed aresztowaniem kuriera z przyczyn politycznych, gdyż tym samym samolotem leciał ówczesny minister obrony Oleksandr Kuźmiuk.

Zatrzymani w środę wojskowi zostali już wypuszczeni, nie wolno im tylko nigdzie wyjeżdżać. Twierdzą, że nic nie wiedzieli o schowanych w ich rzeczach pieniądzach - podaje agencja Interfax- Ukraina. Żadne źródła nie ujawniły, ilu wojskowych i jakiego stopnia zostało zatrzymanych.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Andrij Łysenko potwierdził fakt zatrzymania wojskowych wracających z Iraku i wszczęcia śledztwa, które ma wyjaśnić, ile osób jest zamieszanych w sprawę przewozu pieniędzy. "Do zakończenia śledztwa nie będziemy mieli o tym informacji" - zastrzegł.

Według nieoficjalnych źródeł w Ministerstwie Obrony, kilku oficerów poleciało do Bagdadu tzw. technicznym rejsem, obracając w ciągu jednego dnia tam i z powrotem. Samolot przyleciał na kijowskie lotnisko Boryspol przez Nikołajew i to właśnie tam wykryto nielegalnie przewożone pieniądze. Były one pochowane wśród bagażu dwóch wojskowych, którzy twierdzili, że dolary nie należą do nich. Kilka paczek dolarów znaleziono też w rzeczach członków załogi samolotu.

Powiązania polityków z biznesem naftowym - źródło: www.irak.pl www.stopwojnie.w.pl

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 24-1540-1216-2001-4405-0412-0001), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.