federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

31 maja obchodzony jest 'DZIEŃ BEZ PAPIEROSA". Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - około 25 milionów złotych). ŚWIATOWE WYDATKI NA PALENIE TYTONIU TO OKOŁO 400 MILIARDÓW DOLARÓW ! Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metodą zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą... wytchnienia i uspokojenia - stresu, napięcia, pośpiechu, złej organizacji, wykonywania zbytecznych czynności i marnowania czasu na błahostki - ZMIANY SPOSOBU ŻYCIA...Bez tego motywacje zdrowotne, religijne , finansowe i inne oraz restrykcje prawne okazują się zbyt słabe... Kiedy ludzie umierają z głodu, ziemie uprawne zajęte są pod uprawę tytoniu - jednym z wielu przejawów złej organizacji społeczeństwa, przejawiającego się niezdrowym modelem życia, odżywiania, spędzania czasu wolnego, brakiem dostępu do wiedzy i informacji, marnowaniem zasobów, zanieczyszczeniem środowiska, postępującym zubożeniem mimo nadprodukcji...

5 milionów ludzi rocznie umiera z powodu palenia http://info.onet.pl/929193,16,item.html

NORWEGIA - NIE ZAPALĄ W BARZE - w Norwegii wprowadzono CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA TYTONIU W BARACH I RESTAURACJACH (jako w drugim kraju po Irlandii).

Australijska plaża tylko dla niepalących http://info.onet.pl/921642,69,1,0,120,686,item.html

Palący mąż zwiększa ryzyko wczesnego poronienia u żony http://info.onet.pl/929486, 16,1,0,120,686,item.html

Palący problem - Nastały ciężkie czasy dla palaczy Ciężkie czasy nastały dla palaczy. Ciągle przybywa miejsc, w których nie wolno palić. Czy w dobie poprawności tytoniowej możliwe jest jeszcze pokojowe współistnienie nałogowców z niepalącymi? http://polityka.onet.pl/artykul.asp ?DB=162&ITEM=1166053&MP=1

Dzieci chcą oduczyć rodziców palenia papierosów Fajka niepokoju Nowa akcja: dzieci chcą oduczyć rodziców palenia papierosów. Dziewięć milionów Polaków pali nałogowo. Palenie powoduje choroby, ale też samo zostało uznane za chorobę neurologiczną. Są na nią nowe sposoby. www.polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1116914

Palenie sprawia, że ślina zwiększa ryzyko raka jamy ustnej Palenie przekształca dobroczynne związki zawarte w ślinie w niebezpieczny koktajl zwiększający ryzyko nowotworów ust. www.info.onet.pl/931029,16,1,0,120,686,item.html

Fajka szkodzi jak cygaro Palenie fajki jest mniej szkodliwe dla zdrowia niż palenie papierosów, ale równie szkodliwe, co palenie cygar - wynika z badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute".www.info.onet.pl/930453,16,1,0,120,686,item.html

"Palenie jedną z niewielu przyjemności biedaków" Brytyjski minister zdrowia bez ogródek podzielił się swą opinią o paleniu papierosów - jego zdaniem, jest to jedna z niewielu przyjemności, jakie zostały biedakom www.info.onet.pl/933954,69,item.html

Jeśli chcesz wiedzieć: Dlaczego palimy papierosy? Co mają wspólnego Majowie z cygarami? Co zyskujemy, gdy rzucimy palenie? Jeśli chcesz znaleźć wiele ciekawych informacji na temat palenia papierosów wejdź na stronę: www.palenienanie.onet.pl Serwis "Palenie na nie" powstał przy współpracy i wsparciu lek. Jarosława Kosiatego, redaktora naczelnego portalu www.esculap.pl i serwisu www.37.pl Więcej informacji o paleniu tytoniu można także znaleźć pod adresem: www.palenie.esculap.pl

www.promocjazdrowia.pl

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: : fzbialystok@wp.pl

NORWEGIA - NIE ZAPALĄ W BARZE

1 czerwca, dzień po światowym Dniu Bez Tytoniu w Norwegii wprowadzono CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA TYTONIU W BARACH I RESTAURACJACH (jako w drugim kraju po Irlandii).

Wladze Norwegii maja nadzieję, że zakaz pomoże wielu ludziom pozbyć się nałogu. Obecnie w Norwegii 26% dorosłych mieszkańców pali papierosy, co przewyższa ustalony przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako maksymalny odsetek 20%.

W Irlandii pod koniec marca 2004 roku wprowadzono CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PRACY, PUBACH, BARACH I RESTAURACJACH. OCENIA SIĘ, ŻE ZAKAZ JEST RESPEKTOWANY W 97%.

Pomimo zakazu palenia puby nie tylko nie straciły klientów, ale zyskały nowych, niepalących.

W Irlandii około 30% dorosłego społeczeństwa pali papierosy, a grzywna za palenie w miejscu niedozwolonym wynosi 3000 Euro.

ZOBACZ TAKŻE:

Australijska plaża tylko dla niepalących http://info.onet.pl/921642,69,1,0,120,686,item.html

Władze przedmieść Sydney postanowiły pójść za przykładem przywiązanego do zdrowego stylu życia Los Angeles, i zabroniły palenia na jednej z najpopularniejszych plaż Australii - podała AFP.

Sprawa wzbudziła w radzie miejskiej Manly pewne kontrowersje, ale ostatecznie głosowano osiem do trzech zakazem. Burmistrz nie krył zadowolenia. "Zdaję sobie sprawę, że to jest dość pionierska decyzja, ale zaowocuje tym, że palenie stanie się czymś, co nie jest już normalne" - powiedział.

Rada wprowadziła zakaz palenia wzdłuż całej plaży w Manly, lubianej zwłaszcza przez miłośników surfingu, a także w porcie, w obiektach sportowych i na placach zabaw dla dzieci, i w promieniu 10 metrów od takich miejsc.

Decyzji przyglądają się władze innych przedmieść Sydney i nie kryją, że chcą pójść śladem Manly. Chodzi nie tylko o zdrowy tryb życia, ale i o czystość plaż. Na przykład w Bondi podczas każdego sprzątania zbiera się na plaży 700 tysięcy niedopałków - skarży się tamtejszy burmistrz.

Palący problem - Nastały ciężkie czasy dla palaczy Ciężkie czasy nastały dla palaczy. Ciągle przybywa miejsc, w których nie wolno palić. Czy w dobie poprawności tytoniowej możliwe jest jeszcze pokojowe współistnienie nałogowców z niepalącymi? http://polityka.onet.pl/artykul.asp ?DB=162&ITEM=1166053&MP=1

(...) Restrykcje antynikotynowe dotarły do Europy z USA. W 1969 r. linie lotnicze Pan American jako pierwsze stworzyły w swoich samolotach sektory dla niepalących. Rok później pojawiły się pierwsze ostrzeżenia na pudełkach papierosów. Początkowo miały one formę warunkową: “Palenie może być przyczyną wielu chorób” (dzisiaj jest to twarde stwierdzenie oparte na badaniach: palenie powoduje raka, choroby serca). W 1985 r. wprowadzono zakaz palenia w wagonach londyńskiego metra, dwa lata później w całej podziemnej sieci. W 1991 r. na górnych pokładach autobusów piętrowych. W USA w 1990 r. Kongres zakazał palenia w czasie lotu i w autobusach. Zaledwie sześć lat później w Aleksandrii (Wirginia) tamtejszy sędzia skazał na 30 miesięcy więzienia pewnego Brytyjczyka, który zapalił papierosa w samolocie lecącym z Londynu do Waszyngtonu.

Zakaz palenia papierosów z samolotów szybko przeniesiono na lotniska, gdzie do niedawna jeszcze był wybór; przed wejściem do samolotu można było czekać w sektorze dla palących lub niepalących. (...) np. na londyńskim Heathrow każdy terminal (a jest on wielokrotnie większy od naszego całego Okęcia) ma jedną palarnię. Przypomina ona akwarium; za okopconymi szybami, na małej powierzchni 50–70 m kw. kłębi się dym i tłum palaczy.

Historycznie najbardziej restrykcyjne kary dla palaczy stosowano w Turcji i Rosji. W Turcji od 1633 r. groziła kara śmierci za palenie. Mniej więcej w tym samym czasie w Rosji za złamanie zakazu groziła kara chłosty, nacinania warg, zsyłki na Syberię, a przy uporczywym łamaniu zakazu – nawet śmierci. Tak się składa, że dzisiaj na liście krajów, w których Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) http://www.who.int odnotowuje najwyższy odsetek dorosłych mieszkańców, którzy zaliczają się do nałogowych palaczy, na pierwszym miejscu jest Turcja (51 proc.), na trzecim Rosja (36 proc.). Przedziela je Serbia (45 proc.), gdzie papierosy są ponoć sposobem na wojenny stres.

Tak się też składa, że w Stanach Zjednoczonych, światowym epicentrum ruchu walki z paleniem, reklamy papierosów są wciąż legalne. Podobnie jak w nielicznych już krajach: Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Luksemburgu i Austrii. W listopadzie ub.r. rząd Grecji ogłosił, że na czas igrzysk olimpijskich 2004 r. zakazane będą zewnętrzne reklamy wyrobów tytoniowych.

W końcu kwietnia br. władze przywiązanego do zdrowego stylu życia amerykańskiego Los Angeles, przestrzegając poprawności politycznej, zabroniły palenia na swoich plażach. Co innego bowiem produkcja, sprzedaż i reklama (pieniądze), co innego zakazy palenia, gdy produkt zostanie już sprzedany. A pieniądze są ogromne. Sama sprzedaż wyrobów tytoniowych sięga na świecie 400 mld dol. rocznie.

Nie podlega już dzisiaj dyskusji, że palenie szkodzi – zarówno to czynne jak i bierne. Jednak wielkie pieniądze sprawiają, że zapewne nie ziszczą się sny najzagorzalszych ekstremistów antynikotynowych i tytoń, wzorem narkotyków, nie będzie palony na stosach.

Marek Jaworski z Fundacji Promocji Zdrowia http://www.promocjazdrowia.pl twierdzi, że w wyniku kampanii “Rzuć palenie razem z nami” od 1991 r. przestało palić ponad 2,5 mln Polaków. Jednak coraz więcej młodych ludzi, w tym kobiet, sięga po papierosy chociażby dlatego, że im surowszy zakaz, tym większa chęć buntu. Można więc założyć, że liczba palaczy będzie się kruszyła, ale wolno. Dzisiaj, gdy 34 proc. Polaków powyżej 15 roku życia przyznaje się do palenia, oznacza to, że pali prawie 8 mln osób. Po drugiej stronie jest 30 mln ludzi niepalących. Te dwie strony muszą ułożyć sobie pokojowe współistnienie. Nie pomogą tu żadne zakazy ani nakazy, dopóki palący nie zaakceptują zasady, że swobody osobiste muszą być ograniczone w sytuacji, kiedy zaczynają szkodzić innym. (...) nie mogę palić w samolocie, bo to pomieszczenie zamknięte, w którym następuje recyrkulacja powietrza, a więc zmuszałbym współpasażerów do wdychania jeśli nie dymu, to jego szkodliwych cząsteczek. (...)

KOMIKS O PALENIU

"Nawet gdy będę Ci wypalała płuca, będziesz czuł smak WIELKIEJ PRZYGODY..."

www.rakstop.engo.pl/klala1a.htm

ZOBACZ TAKŻE:

http://www.promocjazdrowia.pl/ nowastrona/archiwum/ulotki.html

http://www.promocjazdrowia.pl/ nowastrona/rzuc/sdbt2004.html

http://www.promocjazdrowia.pl/ nowastrona/rzuc/rzuc.html

Jeśli chcesz wiedzieć: Dlaczego palimy papierosy? Co mają wspólnego Majowie z cygarami? Co zyskujemy, gdy rzucimy palenie? Jeśli chcesz znaleźć wiele ciekawych informacji na temat palenia papierosów wejdź na stronę: www.palenienanie.onet.pl Serwis "Palenie na nie" powstał przy współpracy i wsparciu lek. Jarosława Kosiatego, redaktora naczelnego portalu www.esculap.pl i serwisu www.37.pl Więcej informacji o paleniu tytoniu można także znaleźć pod adresem: www.palenie.esculap.pl

5 milionów ludzi rocznie umiera z powodu palenia http://info.onet.pl/929193,16,item.html

Dziś przypada Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony przed sześcioma laty przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Akcent tegorocznych obchodów położony jest na związki pomiędzy paleniem papierosów a ubóstwem.

Według dyrektora generalnego WHO, dr Lee Jong-wooka, palenie sprawia, że co 6,5 sekundy umiera na świecie jedna osoba, nie licząc tzw. biernych palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera rocznie 4,9 mln ludzi. Liczba ta ma się podwoić w ciągu najbliższych lat.

"Takie straty ludzkie i ekonomiczne, tak łatwe do uniknięcia, są nie do zaakceptowania" - dodał dr Jong-wook.

WHO alarmuje, że palenie tytoniu coraz bardziej rozszerza się w krajach rozwijających, gdzie mieszka 84 procent palaczy. W obecnym tempie liczba palaczy, wynosząca obecnie 1,3 mld, wzrośnie do 1,7 mld w 2025 roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, należy wyjść z "zaklętego kręgu" używania tytoniu i ubóstwa, gdyż w wielu krajach wydatki na zakup papierosów przekraczają często sumy przeznaczone na wyżywienie, zdrowie i edukację.

W Egipcie wydatki na papierosy stanowią 10 procent wydatków biednych gospodarstw domowych, a w Bangladeszu wydatki te są 10-krotnie większe, niż na edukację.

W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu WHO zorganizowało specjalną demonstrację w Brasilii, stolicy Brazylii, kraju, który prowadzi szczególnie aktywną walkę z paleniem.

Pierwszym krajem na świecie, który wprowadził całkowity zakaz palenia tytoniu w restauracjach, pubach, w innych miejscach pracy, zamkniętych pomieszczeniach publicznych i w środkach publicznego transportu była Irlandia. Za złamanie zakazu grozi grzywna w wysokości do 3 tysięcy euro.

Irlandia jest pierwszym krajem, w którym zakaz palenia w miejscach pracy obowiązuje na całym jej terytorium - wcześniejsze zakazy palenia w USA objęły tylko wybrane rejony, np. Nowy Jork i Kalifornię.

Palący mąż zwiększa ryzyko wczesnego poronienia u żony http://info.onet.pl/929486, 16,1,0,120,686,item.html

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dużych ilości dymu papierosowego, np. z powodu nałogu męża, mają znacznie wyższe ryzyko poronienia we wczesnych dniach ciąży niż żony niepalących mężczyzn - zaobserwowali naukowcy z USA.

Dokładne wyniki publikuje pismo "American Journal of Epidemiology".

Zespół z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda przeprowadził badania w grupie 526 niepalących Chinek, pracownic fabryki tekstylnej. Wszystkie niedawno wyszły za mąż i próbowały zajść w ciążę.

Codziennie, próbki moczu pacjentek były poddawane testom, które pozwalają bardzo szybko wykryć ciążę. Polegają one na oznaczaniu poziomu hormonu o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), który jest produkowany od drugiego dnia ciąży przez łożysko.

Naukowcy zebrali też dane na temat ilości papierosów wypalanych przez małżonków badanych pacjentek. Okazało się, że kobiety, których mężowie palili dziennie przynajmniej 20 papierosów miały o 80 proc. wyższe ryzyko poronienia w pierwszych 6 tygodniach ciąży, w porównaniu z żonami niepalących mężczyzn. Również kobiety, których mężowie wypalali mniej, niż 20 papierosów na dzień miały podwyższone ryzyko poronienia, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Żony nałogowych palaczy miały też większe trudności z zajściem w ciążę niż żony mężczyzn wolnych od nałogu lub palących mało.

Zdaniem prowadzącego badania dr. Xiping Xu, bierne palenie może sprzyjać poronieniom przynajmniej na dwa sposoby - dym papierosowy może mieć bezpośredni toksyczny wpływ na ciążę lub może powodować zmiany w poziomie i równowadze hormonów kluczowych dla jej podtrzymania.

Naukowiec uważa, że tego typu badania pomagają zwrócić uwagę opinii publicznej na negatywny wpływ biernego palenia na zdrowie.

"Ludzie są dobrze poinformowani o szkodliwości palenia, powinni jednak zdać sobie sprawę, że bierne wdychanie dymu papierosowego może być równie niebezpieczne" - konkluduje.

PLAKATY PONIŻEJ ZE STRONY:

http://www.promocjazdrowia.pl/ nowastrona/archiwum/plakat.html

NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ !!!

MÓZG 38 - LETNIEGO PALACZA

To uszkodzenie mózgu jest wynikiem działania dymu tytoniowego. W następstwie wylewu możesz stracić wzrok, zostać sparaliżowany, a nawet umrzeć. Chyba, że rzucisz palenie

AORTA 32 - LETNIEGO PALACZA

Dym tytoniowy sprawia, że na ściankach Twojej aorty odkładają się złogi tłuszczu. Każdy papieros przybliża Cię do zawału serca lub wylewu. Chyba, że rzucisz palenie

RAK PŁUC

Dym tytoniowy niszczy naturalną odporność komórek Twoich płuc. Do rozwoju raka wystarczy jedna komórka uszkodzona przez jeden papieros. Każdy papieros może wywołać u Ciebie śmiertelną chorobę. Chyba, że rzucisz palenie

MAMO, TATO - NIE PAL!

Dzieci chcą oduczyć rodziców palenia papierosów Fajka niepokoju Nowa akcja: dzieci chcą oduczyć rodziców palenia papierosów. Dziewięć milionów Polaków pali nałogowo. Palenie powoduje choroby, ale też samo zostało uznane za chorobę neurologiczną. Są na nią nowe sposoby.

www.polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1116914

Palenie sprawia, że ślina zwiększa ryzyko raka jamy ustnej Palenie przekształca dobroczynne związki zawarte w ślinie w niebezpieczny koktajl zwiększający ryzyko nowotworów ust.

www.info.onet.pl/931029,16,1,0,120,686,item.html

Fajka szkodzi jak cygaro Palenie fajki jest mniej szkodliwe dla zdrowia niż palenie papierosów, ale równie szkodliwe, co palenie cygar - wynika z badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute".

www.info.onet.pl/930453,16,1,0,120,686,item.html

"Palenie jedną z niewielu przyjemności biedaków" Brytyjski minister zdrowia bez ogródek podzielił się swą opinią o paleniu papierosów - jego zdaniem, jest to jedna z niewielu przyjemności, jakie zostały biedakom

www.info.onet.pl/933954,69,item.html

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 24-1540-1216-2001-4405-0412-0001), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.