federacja zielonych

www.zieloni.w.pl

Zaledwie 10% dzisiejszej powierzchni ziemi uprawnej mogłoby wyżywić wszystkich ludzi na ziemi-przy wegetariańskiej, zdrowszej diecie nie powodującej plagi dzisiejszych chorób-zawałów, miażdżyc, wylewów, cukrzyc, nowotworów.

Wstrząsająca historia amerykańskiego właściciela ogromnej przemysłowej farmy o rocznym obrocie ponad 5 mln $, trapionego postępującym paraliżem i pierwszymi przypadkami BSE u ludzi (z przeniesienia choroby "wściekłych krów") ujawniającego kulisy hodowli, korupcyjne powiązania, ekonomiczne nonsensy... www.szalonykowboj.com Strona poświęcona polskiemu tłumaczeniu książki Howarda F. Lymana i Glena Merzera "Szalony Kowboj" ("Mad cowboy"). Fragmenty książki w tłumaczeniu wydawnictwa Vege!POL www.szalonykowboj.com/szalonykowboj/ramki.asp?strInitials=10240768EN0 www.vegetarian.pl www.vege.pl/str.php?dz=60#13 www.wegetarianizm.gery.pl FRAGMENTY RECENZJI: H. Lyman (...) demaskuje oszukańczą propagandę rządu i wielkich firm w sprawie stosowania szkodliwych dla ludzi i zwierząt hormonów wzrostu oraz produkcji żywności genetycznie zmodyfikowanej. To właśnie Howard Lyman był tym człowiekiem, który w kwietniu 1996 r. pojawił się w telewizyjnym talk-show mówiąc zszokowanej publiczności, że w Stanach Zjednoczonych powszechną praktyką jest karmienie krów zmielonymi szczątkami innych krów. (...) Zarówno rząd, jak i największe media w tym kraju - które są w kieszeni dotowanego przemysłu mięsnego i mleczarskiego i które wykorzystują nasze podatki na wycinanie lasów, erozję gleby, skażenie powietrza, wody i ziemi, jednocześnie zatykając nasze tętnice i podwyższając nam ciśnienie - chcą, by ludzie uważali Howarda Lymana za dziwaka. Przypuszczalnie, największe gazety, stacje radiowe i telewizyjne przywitają tę pouczającą, gruntownie przenikliwą i świetnie napisaną książkę tym samym głuchym milczeniem, jakim witają cokolwiek, co zagraża ich status quo. (...) "Howard Lyman to wojownik walczący w słusznej sprawie z podniesioną do góry głową, mający przed oczami jasny cel. Tym celem jest czyste powietrze, czysta woda i czysta żywność. Dla naszych dzieci i dla dzieci naszych dzieci. Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż zbyt mało dyskutuje się o problemach środowiska naturalnego, dlatego też potrzebujemy takich książek jak Szalony Kowboj. (...) Jest to podarunek serca, który będzie procentował".(...) WIĘCEJ FRAGMENTÓW RECENZJI TAKŻE DZISIAJ ZDARZAJĄ SIĘ OSOBY, KTÓRE MAJĄ ODWAGĘ PRZECIWSTAWIĆ SIĘ CZEMUŚ, CO DZISIAJ WYDAJE SIĘ POWSZECHNE, JUTRO BĘDZIEMY UZNAWAĆ ZA OBŁĘD JAK WOJNY - WOJNĘ PRZECIWKO NASZEMU ŚRODOWISKU, ZDROWIU, ZWIERZĘTOM - HISTORIA BEZPRAWIA W ARMIR - RYSZARDA KAKOWSKIEGO, KTÓRY MIAŁ ODWAGĘ POWIEDZIEĆ PRZEŁOŻONYM PRAWDĘ...

RAPORT LEKARSKI O WEGETARIANIZMIE PONIŻSZY RAPORT od 1996 roku oficjalnie podważył kompetencje większości lekarzy i dietetyków - MIĘSO I MLEKO JEST ZBĘDNE I SZKODLIWE W ZDROWEJ DIECIE, jest przyczyna (prawie) wszystkich dzisiejszych chorób cywilizacyjnych i zniszczenia środowiska, a produkcja i sprzedaż jest masową zbrodnią - przeciwko ludziom i zwierzętom...

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: : fzbialystok@wp.pl

Z okazji świat zachęcam do chwili refleksji nad wyzwaniami dzisiejszego świata:

Zaledwie 10% dzisiejszej powierzchni ziemi uprawnej mogłoby wyżywić wszystkich ludzi na ziemi-przy wegetariańskiej, zdrowszej diecie nie powodującej plagi dzisiejszych chorób-zawałów, miażdżyc, wylewów, cukrzyc, nowotworów.

Trudno znaleźć działalność człowieka mająca większy wpływ na środowisko niż hodowla zwierząt, trudno także wskazać dziedzinę życia, w której tak znacząca możemy zmniejszyć swój szkodliwy wpływ na środowisko poprzez indywidualną decyzję o zmianie diety z niezdrowej mięsnej na zdrowszą i korzystniejszą dla środowiska i społecznie bezmięsną - zaprzestanie deficytowej hodowli (np. dofinansowywanej w wysokości około 50% budżetu Unii Europejskiej), likwidacja głodu i wydatków na skutki epidemii chorób "cywilizacyjnych" powodowanych przez mięso - zawałów, miażdżyc, wylewów, cukrzyc, nowotworów (szacunkowo 85% wydatków w medycynie i "ochronie zdrowia".

Zamiast bezskutecznie próbować łagodzić skutki (np. zatrucie wód, efekt cieplarniany, pokolenie ludzi skazanych na choroby spowodowane spożywaniem mięsa, których koszty leczenia oraz dofinansowanie do szkodliwiej produkcji jest główną a przy tym zbyteczną i szkodliwą społecznie pozycją wydatków publicznych) pora dotrzeć do przyczyn - zadając (zbytecznie) ból, okrucieństwo i cierpienie, także wobec zwierząt osobiście czy pośrednio poprzez zakupy, czy chociażby akceptację i obojętność (chociaż trudno o lepszy przykład sytuacji, w którym to od naszej decyzji dotyczącej naszego życia zależy tak wiele) nie możemy oczekiwać własnego zdrowia, i szczęścia.

Także z punktu widzenia religii nakaz "NIE ZABIJAJ" brzmi precyzyjnie i zdecydowanie - zaś próby fałszywych interpretacji (zmieniające jego znaczenie poprzez np ograniczenie tylko do ludzi, usprawiedliwienie niektórymi okolicznościami) są nadużyciem, herezją i najcięższym z grzechów - stawianiem siebie ponad słowem boskim.

Także dzisiaj zdarzają się ludzie, którzy mają odwagę przeciwstawić sie niegodziwości i obłędowi (wbrew złej tradycji, pieniądzom itp.), chociaż ze względu na ich powszechność mogą być oceniani jako szaleńcy.

Tylko osoby krytyczne w stosunku do zastanej rzeczywistości mają szansę ja zmienić na lepszą - racja i prawda leży po ich stronie, jest to tylko kwestią czasu.

Szacunek dla wszystkich ludzi, którzy w czasie świat (i nie tylko) nie spożywali mięsa, lecz także jajek.

ZOBACZ:

www.zieloni.osiedle.net.pl/fzbwegetarianizm.htm www.zieloni.osiedle.net.pl/kurczaki.htm, www.zieloni.osiedle.net.pl/gesi.htm www.zieloni.osiedle.net.pl/rzeznia.htm

JAK BYĆ ZDROWYM (NADESŁAŁ: Radek festiwalmilosci@interia.pl, + dodatkowe komentarze kursywą - www.zieloni.w.pl ) FESTIWAL MIŁOŚCI OŚ. MAZURSKIE 17 / 3, 11 - 700 MRĄGOWO TEL. KOM: 0 609 219 - 365\ E - MAIL: festiwalmilosci@interia.pl festiwalmilosci@wp.pl ADRES INTERNETOWY : www.festiwalmilosci.w.interia.pl www.astrologia1.w.interia.pl www.strony.wp.pl/wp/festiwalmilosci

1. POWTARZAJ CZĘSTO PRZYNAJMNIEJ 36 RAZY AFIRMACJĘ: ,,JA JESTEM ZDROWA / ZDROWY''.

2. POWTARZAJ CZĘSTO AFIRMACJĘ: ,,JA JESTEM ISTOTĄ FIOLETOWEGO OGNIA, JA JESTEM CZYSTOŚCIĄ, JAKIEJ PRAGNIE MIŁOŚĆ''.

3. MYŚL O SOBIE POZYTYWNIE.

4. POWTARZAJ CZĘSTO AFIRMACJE: "JA JESTEM MIŁOŚCIĄ JA JESTEM DOSKONAŁA/DOSKONAŁY JA JESTEM DOBREM JA JESTEM PIĘKNA/PIĘKNY JA JESTEM WOLNOŚCIĄ JA JESTEM BEZINTERESOWNA/BEZINTERESOWNY JA JESTEM ŚWIATŁEM JA JESTEM KREATYWNA/KREATYWNY JA JESTEM MĄDRA/MĄDRY JA JESTEM SKROMNA / SKROMNY WSZYSTKO JEST RÓWNE WSZYSTKO ZMIENIA SIĘ WSZYSTKO JEST INNE JA MOGĘ/POTRAFIĘ WSZYSTKO WSZYSTKO JEST WOLNE HARMONIA, RÓWNOWAGA, JEDNOŚĆ

5. UNIKAJ OSÓB W TOWARZYSTWIE, KTÓRYCH CZUJESZ SIĘ ŹLE. POSZUKUJ OSÓB W TOWARZYSTWIE, KTÓRYCH CZUJESZ SIĘ DOBRZE, MYŚLĄCYCH PODOBNIE JAK TY. UNIKAJ OSÓB, KTÓRE CHCA SPRAWOWAĆ NAD TOBĄ WŁADZĘ, KTÓRE CHCĄ CIEBIE PODPORZĄDKOWAĆ SOBIE. BĄDŹ PANIĄ/PANEM SAMEGO SIEBIE. (chyba że może to ciebie zainspirować - czasem wrogom zawdzięczamy więcej niż przyjaciołom - oczywiście dzięki właściwemu swojemu nastawieniu - www.zieloni.w.pl)

6. SEKS UPRAWIAJ TYLKO Z OSOBĄ, KTÓRĄ KOCHASZ I KTÓRA KOCHA CIEBIE. IM WIĘCEJ ORGAZMÓW, TYM LEPIEJ. (pamiętaj o szacunku i dobru drugiej osoby - www.zieloni.osiedle.net.pl/erotyka.htm nie traktuj ludzi przedmiotowo i instrumentalnie, nie zastępuj seksem innych rzeczy, których brakuje ci w życiu, jak troska, uznanie, potrzeba opieki, docenienia, satysfakcja - www.zieloni.w.pl)

7. ZAINTERESUJ SIĘ PSYCHOLOGIĄ, ROZWOJEM OSOBOWOŚCI, ROZWOJEM DUCHOWYM, CZYLI ROZWIJANIEM SWOJEJ SFERY UCZUCIOWEJ. ZAUFAJ SWOIM UCZUCIOM I POZWÓL IM SIĘ POPROWADZIĆ. (myśl, bądź uważny spróbuj patrzeć na sprawy nie tylko ze swojej perspektywy i punktu widzenia, zyskaj szerszą świadomość, dostrzeż złożoność świata , przyczyny, skutki i powiązania- www.zieloni.w.pl )

8. CZYTAJ O EKOLOGII I WEGETARIANIZMIE. (spróbuj wsłuchać się w intuicję, postaw na szczerość, rzetelność, praktycyzm, odrzucając błędne teorie i idee, nawołujące do konfliktów zamiast zrozumienia i zmian, powodujące agresję i frustrację - www.zieloni.w.pl)

9. ZAWSZE SŁUCHAJ SWOJEGO GŁOSU SERCA (GŁOSU WEWNĘTRZNEGO, INTUICJI). (szukaj jedności w pozornych sprzecznościach, prawdy w półprawdach i kłamstwie, bądź otwarty, otrodoksi zawsze są w błędzie w swoim zaślepieniu i zaplanowanej ignorancji - www.zieloni.w.pl)

10. KORZYSTAJ Z POMOCY PSYCHOLOGA, TERAPEUTYCZNYCH GRUP WSPARCIA, PSYCHOTERAPII. (Czasem raczej wsłuchaj się w siebie, inni mogą Ci przeszkodzić w dojściu do prawdy o sobie, a przez to poznaniu prawdy o otaczającym świecie, lecz nie obwiniaj siebie za sytuacje powodowane przez innych ludzi, których nie możecie rozwiązać sami tylko razem - www.zieloni.w.pl)

11. ZREZYGNUJ Z OGLĄDANIA TELEWIZJI I FILMÓW W KINIE, SŁUCHANIA PROGRAMÓW INFORMACYJNYCH I PUBLICYSTYCZNYCH W RADIU, CZYTANIA INFORMACJI POLITYCZNYCH W GAZETACH. UNIKAJ TAKICH ŹRÓDEŁ INFORMACJI, KTÓRE WYWOŁUJĄ U CIEBIE STRACH, PONIEWAŻ STRACH HAMUJE TWÓJ ROZWÓJ. POSZUKUJ TAKICH ŹRÓDEŁ INFORMACJI, KTÓRE POWODUJĄ, ŻE CZUJESZ ODWAGĘ. (próbuj poznać prawdę o świecie, konfrontuj manipulujące, jednostronne opinie z rzeczywistością, ideologie weryfikowane przez życie i praktykę, wspieraj społeczeństwo obywatelskie - współtwórców wspólnego dobra zamiast niewolników, poddanych, konsumentów, społeczeństwo wiedzy - informacyjne swobody wypowiedzi, różnorodnych opinii, wielości - jedności pełni pozornie sprzecznych punktów widzenia na te same zagadnienia zamiast jednostronnej propagandy - jak w przypowieści o ślepcach, którzy próbowali opisać słonia, dotykając różnych jego części - np. trąby, nogi, i chociaż ich opisy były różne, każdy z nich miał trochę racji, lecz nie do końca, i dopiero po zgromadzenia ich opinii, pozornie sprzecznych , można było poznać cała prawdę - www.zieloni.w.pl)

12. SŁUCHAJ MUZYKI RELAKSACYJNEJ, HARMONICZNEJ. (jeśli masz ochotę, jeśli masz ochotę pobudzić się możesz słuchać rocka, zasmucić się itp. możesz słuchać takiej muzyki która pomaga ci spojrzeć w twoje wnętrze i pomaga wyrazić uczucia - - www.zieloni.w.pl)

13. ZREZYGNUJ Z JEDZENIA PRODUKTÓW POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO A SZCZEGÓLNIE MIĘSA. (zobacz np. www.zieloni.osiedle.net.pl/fzbwegetarianizm.htm)

14. SPOŻYWAJ ŚWIEŻE I NIEPRZETWORZONE OWOCE I WARZYWA UPRAWIANE METODAMI EKOLOGICZNYMI Z LOKALNYCH UPRAW. (odpowiednio przetworzona żywność dostarcza energii i ciepła nie obecnej w np. niegotowanych, surowych potrawach - www.zieloni.w.pl)

15. ZREZYGNUJ Z UŻYWEK - CZARNA HERBATA, KAWA, PAPIEROSY, ALKOHOL, NARKOTYKI, ITP. (przy zdrowej diecie i zrównoważonym stylu życia nie potrzebujesz ich, jeśli się wyśpisz nie potrzebujesz "dobudzać się" np. kawą, jeśli masz czas na refleksję i zorganizowane życie nie potrzebujesz bodźców w postaci zaciągania się dymem papierosów, by choć na chwilkę usiąść i spojrzeć z dystansem na to co robisz w życiu, jeśli masz spokojne sumienie i odwagę by spojrzeć z dystansem na siebie nie potrzebujesz alkoholu, by pozwolić sobie na szczerość, lub szukać zapomnienia...rzeczywisty świat dostarcza bogatszych wrażeń niż narkotyczne fikcyjne wizje, trzeb a umieć tylko obserwować i nie bać się wyciągać wniosków - www.zieloni.w.pl)

16. ZREZYGNUJ ZE SPOŻYWANIA CUKRU, SŁODYCZY, SOLI, DROBNO MIELONEJ MĄKI, DROŻDŻY, KASZY MANNY, POTRAW SMAŻONYCH, WĘDZONYCH I ZAWIERAJĄCYCH SUBSTANCJE CHEMICZNE ORAZ MODYFIKOWANYCH GENETYCZNIE. (jedz częściej i zdrowo, jeśli się głodzisz, ostatecznie częściej sięgasz po szybkie, gotowe i niezbyt zdrowe jedzenie zastępcze, dostarczające chwilowego stłumienia głodu "pustymi kaloriami" - www.zieloni.w.pl)

17. MNIEJ JEDZ. JEDZ TYLKO TYLE ILE MIEŚCI SIĘ W ZŁOŻONYCH DŁONIACH. JEDZ POSIŁKI JEDNOSKŁADNIKOWE. DOKŁADNIE PRZEŻUWAJ KAŻDY KĘS. (to ciekawe, lecz jedne z wielu teorii - jedz zdrowo, wsłuchaj się w potrzeby organizmu, jedz prosto lub różnorodnie, przed ciężka pracą nie jedz dużo - organizm potrzebuje spokoju by trawić pożywienie - jedz gdy jesteś głodny, nie jedz "na siłę" - www.zieloni.w.pl)

18. STOSUJ GŁODÓWKĘ. NAJLEPIEJ POD KIERUNKIEM SPECJALISTY. (o ile czujesz taka potrzebę ze względu na zdrowie, oczyszczenie - www.zieloni.w.pl)

19. OCZYSZCZAJ JELITO GRUBE POPRZEZ LEWATYWĘ (PATRZ np. KSIĄŻKI PROF. MICHAŁA TOMBAKA). (o ile czujesz taka potrzebę ze względu na zdrowie, oczyszczenie - www.zieloni.w.pl)

20. PIJ DUŻO CZYSTEJ WODY ( OKOŁO 2,5 LITRA DZIENNIE) - (pij, tyle ile potrzebujesz i chcesz - a jeśli pijesz wodę "kranową" nie ufaj różnym "filtrom" - to przeważnie oszustwa, które potencjalnie mogą bardziej zanieczyścić wodę niż ją oczyścić - poprzez np. wkłady węglowe, czy włókna kokosowe itp. stanowiące zbiorniki gdzie namnażają się szkodliwie drobnoustroje. Skuteczniej od gotowania oczyszcza wodę użycie np. ekspresu np. do kawy - pijesz wtedy wodę zebraną do np. dzbanka po odparowaniu, podczas gdy osady pozostają w poprzednim pojemniku, co naśladuje naturalny proces samooczyszczania się wody w przyrodzie, gdzie nagrzana woda odparowuje, tworząc chmury, z których spada w postaci czystej wody deszczowej. W tradycyjnym gotowaniu wody w czajniku lub garnku oczyszczona woda odparowuje do atmosfery, a nam pozostaje zagęszczony roztwór najcięższych osadów przemieszanych w wodzie + dodatkowo roztwór metalu przenikającego z naczyń, które nie były w stanie odparować, co obciąża nasz organizm - www.zieloni.w.pl)

21. WYKONUJ ĆWICZENIA RUCHOWE TAM GDZIE JEST CZYSTE POWIETRZE - LAS. OBSERWUJ ROŚLINY I ZWIERZĘTA. SŁUCHAJ GŁOSÓW NATURY. (jeśli masz ochotę, jeśli nie - nie trać zbytecznie energii na zbędne niecelowy ruch - używaj swojej siły, energii i ciała w pożyteczny, efektywny sposób - www.zieloni.w.pl)

22. KORZYSTAJ Z ZABIEGÓW ENERGOTERAPEUTYCZNYCH. (jeśli masz ochotę, jeśli nie - zbyt dużo energii także może zakłócić zdrowie - www.zieloni.w.pl)

23. KORZYSTAJ Z ZABIEGÓW USTAWIANIA KRĘGÓW I DYSKÓW W KRĘGOSŁUPIE. (jeśli masz ochotę i potrzebę, niepotrzebne i zbędne zabiegi psują zdrowie, nadmiar jest tak samo szkodliwy jak brak, właściwym punktem jest równowaga, przede wszystkim lepiej zapobiegaj przyczynom niż lecz skutki - np. zmień tryb życia na mniej stresujący, nerwowy - co powoduje m.in. i np. bóle kręgosłupa i ucieczkę w uzależnienia - www.zieloni.w.pl)

24. KORZYSTAJ Z MASAŻU CIAŁA. (jeśli masz ochotę i potrzebę, niepotrzebne i zbędne zabiegi psują zdrowie, nadmiar jest tak samo szkodliwy jak brak, właściwym punktem jest równowaga, przede wszystkim lepiej zapobiegaj przyczynom niż lecz skutki - np. zmień tryb życia na mniej stresujący, nerwowy - co powoduje m.in. i np. bóle kręgosłupa i ucieczkę w uzależnienia - www.zieloni.w.pl)

25. WYKONUJ ĆWICZENIA ODDECHOWE. (jeśli masz ochotę i potrzebę, niepotrzebne i zbędne zabiegi psują zdrowie, nadmiar jest tak samo szkodliwy jak brak, właściwym punktem jest równowaga, przede wszystkim lepiej zapobiegaj przyczynom niż lecz skutki - np. zmień tryb życia na mniej stresujący, nerwowy - co powoduje m.in. i np. bóle kręgosłupa i ucieczkę w uzależnienia - www.zieloni.w.pl)

26. DUŻO TAŃCZ W STYLU WOLNYM. (jeśli masz ochotę, jeśli nie - nie trać zbytecznie energii na zbędne niecelowy ruch - używaj swojej siły, energii i ciała w pożyteczny, efektywny sposób - www.zieloni.w.pl)

27. DUŻO ŚMIEJ SIĘ. IM WIĘCEJ RADOŚCI, TYM LEPIEJ (ale także myśl, medytuj, bądź uważny, nie bój się prawdy, zastanowienia refleksji i smutku, TO PUNKT WYJŚCIA DO ZMIAN NA LEPSZE, porażka i niepowodzenie może nas więcej nauczyć o nas i o świecie niż sukces, zwycięstwo i powodzenie, trudniej znosić porażki. Lecz to one wzmacniają nas i po kolejnej próbie sukces jest bardziej zasłużony i rozumiany, "pokolenie sukcesu" nie potrafi sobie radzić z porażkami, to pokolenie sfrustrowanych ignorantów, żyje ukrywając prawdę o sobie - www.zieloni.w.pl)

28. STOSUJ SÓL DO KĄPIELI. (jeśli masz ochotę i potrzebę, niepotrzebne i zbędne zabiegi psują zdrowie, nadmiar jest tak samo szkodliwy jak brak, właściwym punktem jest równowaga, sól zmiękcza wodę i oczyszcza skórę, dzięki czemu możemy oddychać i lepiej wymieniać energię z otoczeniem - www.zieloni.w.pl)

29. STOSUJ NAPRZEMIENNY PRYSZNIC CIEPŁĄ I ZIMNĄ WODĄ. (zimny prysznic czasami wychładza organizm i powoduje niepotrzebną utratę energii i ciepła, więc jeśli nie chcemy się wychłodzić bądź "hartować", polecam ciepłą wodę - daje ciału dodatkową energię - www.zieloni.w.pl)

30. STOSUJ NAPRZEMIENNE KĄPIELE SŁONECZNE I WODNE. (jeśli masz ochotę i potrzebę, szczególnie przy zubożonej warstwie ozonowej i efekcie cieplarnianym wystawianie się na nadmierne działanie słońca i wysokich temperatur - np. lata w Polsce np. są cieplejsze o 5 - 10 stopni Celsjusza może być szkodliwe i osłabiać zamiast wzmacniać, niepotrzebne i zbędne zabiegi psują zdrowie, nadmiar jest tak samo szkodliwy jak brak, właściwym punktem jest równowaga - www.zieloni.w.pl)

31. CZĘSTO CHODŹ BOSO PO ZIEMI. (nie zawsze polecam - bądźcie ostrożni na np. zranienia, uważni i delikatni - człowiek w drodze ewolucji nie bez przyczyny zaczął chronić ciało odzieżą i obuwiem, zyskując lepsze dostosowanie do zmiennych warunków otoczenia i środowiska i uniezależniając się od nich, podobnie jak poprzez stosowanie narzędzi - www.zieloni.w.pl)

32. UNIKAJ WSZELKIEGO RODZAJU TWORZYW SZTUCZNYCH I ŚRODKÓW CHEMICZNYCH (nie zawsze polecam - czasem warto wybrać "mniejsze zło", a "postęp techniczny" może być także "Eko-Logiczny" - nasze najlepsze wynalazki to po prostu efekt obserwacji, podpatrywania przyrody i zaadaptowania naturalnych zjawisk i procesów do naszych celów. Z tej perspektywy nie ma nic "sztucznego" - wszystko jest częścią przyrody, jednak niektóre zjawiska, procesy i rzeczy mogą powodować więcej szkody niż pożytku - np. energia atomowa, plastik wyprodukowany z np. soji www.republika.pl/fzbialystok/ nowoczesnetechnologie.htm może być mniej szkodliwy dla środowiska niż wyrąb lasu na tzw. "naturalny materiał" - drewno, a dom z takiego plastiku bardziej energooszczędny niż drewniany- www.zieloni.w.pl)

33. UBIERAJ SIĘ W UBRANIA WYKONANE Z MATERIAŁÓW NATURALNYCH W JASNYCH I CIEPŁYCH KOLORACH. (nie zawsze - zobacz powyższy komentarz, "plastikowe" futro", skóry - barwione, konserwowane może być bardziej szkodliwe dla środowiska przy produkcji i zdrowia przy użytkowaniu niż np. kurtki z plastikowych tworzyw, odporne na zamoczenie, zabrudzenia, łatwo piorące się, ze względów praktycznych lepiej nosić czasem ciemne rzeczy - oszczędzając środowisko i wodę poprzez mniej agresywne środki do prania - www.zieloni.w.pl)

34. CZĘSTO WIETRZ MIESZKANIE. SPIJ PRZY OTWARTYM OKNIE. (nie zawsze - np. nie w zimie - szkoda energii, ciepła i ... zdrowia www.zieloni.w.pl)

35. PODNIEŚ OBIE RĘCE DO GÓRY I BARDZO POWOLI OPUSZCZAJ JE NA BOKI NIE ZGINAJĄC W ŁOKCIACH. RÓB TAK KILKA LUB KILKANAŚCIE RAZY DZIENNIE. (jeśli masz ochotę i potrzebę :) J :) są różne ćwiczenia rozciągające, rozluźniające - np. skłony m.in. do ziemi, wbrew pozorom np. siedzenie - przy komputerze to także intensywny wysiłek w celu utrzymania prostej postawy, skupienia wzroku, wysiłek umysłowy, często bardziej stresujący i angażujący niż fizyczny, powodujący zesztywnienie pewnych grup mięśni, nadmiar ruchu i bezruchu szkodzi, organy nieużywane zanikają - zamierają - martwica = zwyrodnienie = nowotwór = rak, lub nie wyćwiczone w razie gwałtownego wysiłku lub obciążenia ulegają kontuzji- www.zieloni.w.pl)

36. UNIKAJ STYCZNOŚCI Z URZĄDZENIAMI ZASILANYMI ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ I TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH. (ponownie: nie zawsze - czasem warto wybrać "mniejsze zło" - np. dzięki umiejętnemu użyciu telefonu komórkowego czasem możemy dowiedzieć sie czegoś ważnego, zamiast np. iść lub np. jechać samochodem, wydatkując mniej energii i mniej szkodząc środowisku. Komputery, internet, sztuczne światło to naśladownictwo naturalnych procesów, dzięki którym myśli, wiedza o świecie pomagają nam żyć bardziej harmonijnie z przyrodą niż np. jaskiniowcom palącym ogniska lub ludziom średniowiecza w cieniu świeczek, lamp itp. www.zieloni.w.pl)

MYŚLĘ I CZUJĘ A WIĘC ISTNIEJĘ - RADEK

WIĘCEJ FRAGMENTÓW RECENZJI książki Howarda F. Lymana i Glena Merzera "Szalony Kowboj" ("Mad cowboy") www.szalonykowboj.com:

Szalony Kowboj jest książką napisaną pod wpływem własnych doświadczeń autora, który przez wiele lat prowadził własną farmę w stanie Montana w USA. Dzięki zdobytej wiedzy H. Lyman opisuje klęskę ekologiczną w USA spowodowaną nadmierną hodowlą bydła i stosowaniem intensywnych metod rolnictwa chemicznego, burząc tym samym drogi niektórym Polakom mit "wspaniałej Ameryki".
Autor z całą odwagą demaskuje o
szukańczą propagandę rządu i wielkich firm w sprawie stosowania szkodliwych dla ludzi i zwierząt hormonów wzrostu oraz produkcji żywności genetycznie zmodyfikowanej. Ponadto książka zawiera praktyczne wskazówki, jaki sposób odżywiania jest najwłaściwszy dla człowieka i dlaczego należy unikać niektórych "modnych" diet.
Szczególnie interesująca dla polskiego czytelnika może się okazać historia "choroby szalonych krów" w Wielkiej Brytanii, jak również przyczyny, natura, objawy i liczne odmiany tej choroby szcz
egółowo opisane przez Lymana. Autor odpowiada też na pytanie, czy tylko krowy zapadają na "chorobę szalonych krów" i czy ma ona związek z chorobą Creutzfeldta-Jacoba, na którą umiera ostatnio coraz więcej ludzi w wielu krajach Europy (także w Polsce). Czy można wierzyć wszystkim informacjom na ten temat, oficjalnie podawanym przez media? Odpowiedź na to również znajduje się w książce Lymana, do której życie wciąż dopisuje własny ciąg - i to w kierunku przewidzianym przez autora...
Szalonego Kowboja powinni przeczytać wszyscy, którym nie jest obojętne własne zdrowie i przyszłość naszej planety.

Danuta Modrzewska

"Nowa książka Howarda Lymana, Szalony Kowboj, odnotowuje chronologiczne zdarzenia z życia autora, począwszy od jego kowbojskich czasów w Montanie do chwili, gdy został przewodniczącym International Vegetarian Union. Szalony Kowboj ostrzega Amerykanów przed wybuchem epidemii choroby szalonych krów, przy okazji demaskując propagandę przemysłu mięsnego i mleczarskiego".

- Philadelphia City Paper

"Produkowanie i konsumowanie mięsa przez ludzkie istoty jest działaniem szalonym. Heretyckie stwierdzenie? Niewątpliwie, jeśli ma miejsce w kraju, którego kulinarne 'psyche' ukształtowane zostało głównie przez wołowe steki, hamburgery, potrawy z grilla i pieczone martwe ptaki.
Intencją nowej, prowokatorskiej książki Howarda Lymana jest kwestionowanie ortodoksyjnego fetyszu, jakim stało się mięso.
Autor
Szalonego Kowboja w świetnym stylu podważa podstawy mięsnego monolitu: erozja gleby wskutek wypasu bydła, epidemia choroby szalonych krów, wycinanie deszczowych lasów tropikalnych i zakładanie w ich miejsce ferm hodowlanych, stosowanie pestycydów, hormonów i zmielonych szczątków zwierząt w hodowli inwentarza żywego. Obok implikacji ekologicznych czy etycznych, Lyman odnotowuje własną fizyczną transformację: będąc na diecie pozbawionej produktów zwierzęcych stracił on 70 kg wagi i obniżył swój poziom cholesterolu o ponad 150 punktów. Spójrzcie na fakty przytoczone w Szalonym Kowboju, a zapewne już nigdy nie będzie postrzegać rzeczywistości w ten sam sposób".

- The Seattle Times

"To właśnie Howard Lyman był tym człowiekiem, który w kwietniu 1996 r. pojawił się w telewizyjnym talk-show mówiąc zszokowanej publiczności, że w Stanach Zjednoczonych powszechną praktyką jest karmienie krów zmielonymi szczątkami innych krów. Autorytet - to coś, co Howard Lyman ma we krwi. W swej najnowszej książce prezentuje najbardziej miażdżące komentarze w formie zabawnej mieszanki sarkazmu, faktów i dobrego humoru.
Zarówno rząd, jak
i największe media w tym kraju - które są w kieszeni dotowanego przemysłu mięsnego i mleczarskiego i które wykorzystują nasze podatki na wycinanie lasów, erozję gleby, skażenie powietrza, wody i ziemi, jednocześnie zatykając nasze tętnice i podwyższając nam ciśnienie - chcą, by ludzie uważali Howarda Lymana za dziwaka. Przypuszczalnie, największe gazety, stacje radiowe i telewizyjne przywitają tę pouczającą, gruntownie przenikliwą i świetnie napisaną książkę tym samym głuchym milczeniem, jakim witają cokolwiek, co zagraża ich status quo. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie. Jednak na wszelki wypadek polecamy abyście już teraz kupili Szalonego Kowboja i podarowali go swym znajomym, którzy myślą, że wegetarianie to tylko mięczaki i nieszkodliwi maniacy. - Ta książka będzie dla nich miłą niespodzianką".

- Satya Magazine

"Howard Lyman to wojownik walczący w słusznej sprawie z podniesioną do góry głową, mający przed oczami jasny cel. Tym celem jest czyste powietrze, czysta woda i czysta żywność. Dla naszych dzieci i dla dzieci naszych dzieci. Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż zbyt mało dyskutuje się o problemach środowiska naturalnego, dlatego też potrzebujemy takich książek jak Szalony Kowboj. Potrzebujemy takich ludzi jak Howard Lyman, którzy inspirowaliby nas do działania. Możemy przekonywać ludzi do naszych idei dając im Szalonego Kowboja. Jest to podarunek serca, który będzie procentował".

- Country Connections

"Szalony Kowboj ukazuje przeobrażenie jakie zaszło w sercu kochającego mięso hodowcy bydła, który stał się zapalczywym propagatorem wegetarianizmu i aktywistą walczącym o prawo do bezpiecznej żywności. "Mięso zabija" - pisze Howard Lyman i dodaje: "jest to przyczyna nr 1 chorób i przedwczesnych zgonów w Ameryce". Przytaczając wyniki studiów naukowych, oskarża on diety oparte na produktach zwierzęcych o poważne zwiększanie ryzyka zachorowania na chorobę serca, raka, cukrzycę. Oskarża on również pewne grupy polityków faworyzujących intensywne rolnictwo chemiczne. Szalony Kowboj przypomina nam, że wielkie hodowle bydła dewastują ziemię, że każdy zjadany przez nas posiłek ma wpływ na stan kurczących się bogactw naturalnych ziemi w naszym przeludnionym świecie".

  • Sierra Magazine

ZOBACZ TAKŻE:

www.vege.pl

www.wegetarianski.pl

www.vege.pl

www.viva.org.pl

www.animal-liberation.pl

www.wegetarianizm.gery.pl

www.vege.pl/str.php?dz=60#13

www.fwz.jawsieci.pl/protestujemy-miesozerstwo/index.htm

Co możesz zrobić: http://www.fwz.jawsieci.pl/naszeakcje-opis/index.htm#wege

Dyskusyjne Forum dla rodzin wegetariańskich i wegańskich www.wege.dzieciak.pl/dzieciak/forum

Prywatna strona wegetarianina - linki

www.seva.sotiko.pl/vege.htm

Wegetariański świat … http://hyperreal.info/~fa/index.php?d=public&x=zwierzaki&id=95

Książka Kucharska Zielonego Anarchisty http://hyperreal.info/~fa/index.php?d=public&x=zwierzaki&id=252

www.cyrk.prv.pl

www.empatia.pl

www.fwz.jawsieci.pl

www.klubgaja.pl

www.wataha.cad.pl

www.wolfpunk.most.org.pl

www.peta.org

www.onlyonesolution.4t.com

www.onlyonesolution.5u.com

GRAFIKI, RYSUNKI I ZDJĘCIA ZE STRONY www.vege.pl/str.php?dz=81

NIEDALEKA PRZYSZŁOŚĆ!

Autentyczny pomnik i tablica "Ku czci Zwierząt Rzeźnych - Konsumenci" na wrocławskich Jatkach

  ŻYCIE LUB ŚMIERĆ -TWÓJ CODZIENNY WYBÓR NA TALERZU

Ile widzisz zwierząt?

BEZ BARBARZYŃSTWA PROSZĘ...(ofiarom kuchni francuskiej...)

ŚWIĘTA

INNE ARTYKUŁY ZWIĄZANE TEMATYCZNIE, NP.

Świńska sprawa Leppera - W 1999 r. Andrzej Lepper obiecał rolnikom walkę z wyniszczającą rodzinne gospodarstwa konkurencją – wkraczającą na polski rynek amerykańską korporacją mięsną Smithfield. Po kontaktach z szefami firmy, którzy – jak przyznaje lider Samoobrony – zaproponowali mu pieniądze, zaprzestał swych protestów. A na interesach z firmą ściśle związaną ze Smithfieldem zarabia dziś współpracownik Leppera

www.kiosk.onet.pl/art.html?NA=1&ITEM=1154945&KAT=237

ZMIENIAJĄC DIETĘ – ZMIENIASZ ŚWIAT (Tony Wardle współautor książki “Milcząca Arka” i współzałożyciel angielskiej organizacji Viva! oraz jej polskiego oddziału www.viva.org.pl tłumaczenie Joanna Draus

Międzynarodowe korporacje propagujące żywność modyfikowaną genetycznie (GMO) obiecują, że rozwiąże ona problem głodu na świecie. To kłamstwo – twierdzi Tony Wardle współzałożyciel Vivy! – korporacje cynicznie zwodzą opinię publiczną grając na emocjach.

Produkcja żywności modyfikowanej genetycznie będzie miała dokładnie odwrotny skutek i korporacje o tym wiedzą. Ludzie głodują dlatego, że są biedni, a tego inżynieria genetyczna nie zmieni – jej stosowanie zwiększy jedynie biedę i głód.

30 lat temu zachodnie firmy po raz pierwszy posłużyły się hasłem “walki z głodem”, by bronić swoich interesów. “Zielona rewolucja” miała zostać przeprowadzona w krajach rozwijających się, a nowe odmiany ziarna oraz masowe użycie pestycydów i nawozów sztucznych miało zwiększyć zbiory.

Za 10 lat żaden mężczyzna, kobieta czy dziecko nie będzie szło spać głodne – twierdził rząd amerykański w 1974 r. A tymczasem liczba głodujących gwałtownie wzrosła do 800 milionów, a zielona rewolucja przekształciła się w zarazę niszczącą ludzi i środowisko naturalne.

Obecnie znów promuje się coraz większe ilości środków ochrony roślin i nawozów sztucznych oraz nowe odmiany nasion, tym razem zmodyfikowane genetycznie. Ale nie ma to nic wspólnego z karmieniem głodujących.

To zaskakujące, ale w światowym handlu dominuje nie przemysł naftowy, samochodowy czy elektroniczny, ale branża produkcji pasz i mięsa. Skala produkcji żywego inwentarzu zapiera dech w piersiach. Co roku na świecie ginie ponad 50 miliardów zwierząt. I coraz więcej mięsa pochodzi z chowu przemysłowego.

W Europie Zachodniej ponad 75 procent ziem uprawnych przeznacza się na pastwiska dla zwierząt lub pod uprawę paszy dla nich. Konsumują one ponad 70 procent zbiorów. Ale nawet to nie wystarcza i pasze importuje się do Unii Europejskiej z krajów trzeciego świata. Nawet tak ogromny państwo jak Stany Zjednoczone importuje wysokiej jakości pasze ze Środkowej i Południowej Ameryki.

Pasze te pochodzą często z rejonów, gdzie dzieci umierają z głodu, podbitych, kontrolowanych i zmuszonych do uległości z powodu swoich długów. To, dlatego Etiopia w 1984 roku eksportowała paszę dla zwierząt do Anglii, podczas gdy jej mieszkańców niszczył głód. Dlaczego produkuje się tyle paszy dla zwierząt? Posłużmy się przykładem krowy: na każde 10 kg zjedzonego przez nią wysokiej jakości białka roślinnego zaledwie 1 kg zostanie przetworzony na mięso. Chów zwierząt oznacza marnotrawstwo, skażenie środowiska i nie daje nadziei na wykarmienie ludzkości – ma za to zasadnicze znaczenie dla zysków międzynarodowych korporacji.

Międzynarodowe firmy farmaceutyczne, które stworzyły i promują żywność zarabiają setki milionów USD rocznie. Te giganty współpracują z zakładami przemysłowego chowu zwierząt tworząc “agrobiznes”. Mają wielką siłę i wkroczyły już do Polski.

Przemysłowy chów zwierząt jest źródłem 40 procent dochodów międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Na ten okrutny system składa się stłaczanie dziesiątków tysięcy kurcząt lub tysięcy świń w jednym budynku. Setki krów mlecznych lub mięsnych więzi się na obszarze jednego hektara. Zwierzęta karmi się mieszanką pasz naszpikowanych środkami ochrony roślin, pobudzających wzrost antybiotyków, środków grzybobójczych i leków weterynaryjnych. System chowu przemysłowego nie może funkcjonować bez leków, ponieważ bez nich zwierzęta nie przeżyłyby w tak nienaturalnych warunkach.

By chować takie zwierzęta na tak ogromną skalę trzeba nieustanne zwiększać ilość plonów przeznaczanych na paszę – a tym samym potrzeba intensywnej uprawy roślin. Ziemię spryskuje się coraz większymi ilościami nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, z których wiele jest rakotwórczych, a to zapewnia międzynarodowym koncernom jeszcze większe zyski.

Trzecie źródło tych zysków pojawia się, kiedy zwierzęta zostaną zabite i zjedzone przez ludzi. Choroba wieńcowa, rak, nadciśnienie, arterioskleroza, udary, cukrzyce, kamienie żółciowe i wiele innych chorób ma bezpośredni związek z ilością spożywanego mięsa. Wszystkie mogą zostać zredukowane lub całkowicie wyeliminowane poprzez dietę – dietę roślinną. Zamiast tego zachęca się nas do jedzenia produktów zwierzęcych, a międzynarodowe korporacje udają, że leczą nas z wywołanych przez nie chorób. Jednak ludzie nadal cierpią z ich powodu pomimo zażywania coraz większych ilości leków.

Jest to zaskakująco sprytny zabieg marketingowy – wspaniały, gigantyczny, zamknięty obwód. Koncerny bogacą się na każdym etapie.

Problem w tym, że ich główny rynek – Zachodnia Europa i Stany Zjednoczone – zaczyna się kurczyć z powodu rosnącej świadomości cierpienia zwierząt, szkodliwości środków ochrony roślin dla ludzkiego zdrowia oraz powstawania nowych, odpornych na antybiotyki szczepów bakterii, takich jak bakterie E-coli czy salmonella, będących ubocznym skutkiem przemysłowego chowu zwierząt. Poza tym jest jeszcze BSE, pryszczyca, listerioza... lista jest długa. Mieszkańcy Zachodu są coraz bardziej świadomi i zaczynają się zdrowiej odżywiać. Zaczynają też zadawać niewygodne pytania. Dlatego, podobnie jak koncerny tytoniowe, giganci agrobiznesu przenoszą się do krajów rozwijających się i Środkowowschodniej Europy.

Ale jeden czynnik ogranicza ich rozwój – nie ma wystarczającej ilości ziemi uprawnej, by wytwarzać paszę dla zwierząt na taką skalę. Na całym świecie lasy i inne ekosystemy są niszczone, aby uprawiać pasze. Jednocześnie ogromne połacie ziemi uprawnej stają się bezużyteczne na skutek pustynnienia, jałowienia i zatrucia gleby – paradoksalnie w wielkim stopniu na skutek wypasania na nich zwierząt. Dostępne obszary rolne nieustannie kurczyć się także na skutek powodzi spowodowanych globalnym ociepleniem.

Giganci agrobiznesu muszą zwiększyć plony uzyskiwane z zagospodarowanych już obszarów, żeby się rozwijać. Z tego powodu wprowadzają na rynek żywność modyfikowaną genetycznie i dlatego większość plonów to pasze. Ale nawet to nie wystarcza, więc muszą zwiększyć areał, który kontrolują, co oznacza zagarnięcie ziemi, na której obecnie uprawia się pożywienie dla ludzi. Dlatego rozszerzają swoje wpływy w Europie Środkowowschodniej wykupując dobrą, żyzną ziemię po niskich cenach i wiążąc rolników długoterminowymi umowami na uprawę pasz.

To samo stało się w krajach rozwijających się – w niektórych z nich międzynarodowe koncerny kontrolują 40 procent wszystkich ziem uprawnych. Brazylia boryka się z brakiem ziemi i głodem, podczas gdy 25 procent jej upraw stanowi soja, przeznaczona głównie na paszę dla zwierząt z krajów rozwiniętych. Na całym świecie rolnicy indywidualni są spychani ze swojej ziemi i z trudem wiążą koniec z końcem.

Międzynarodowe koncerny wykorzystują również gen, który nie pozwala ziarnu kiełkować. Rolnicy nie mogą przechowywać zebranego zboża, by wysiać je w następnym roku. Muszą co sezon kupować nowe ziarno i są uzależnieni od jego producentów.

Przykład Chińczyków stanowi najbardziej przerażające ostrzeżenie dla świata. Zachęcano ich do wprowadzania przemysłowego chowu świń i kurcząt, przez co liczba tych zwierząt gwałtownie wzrosła. W ciągu jednego roku, Chiny z eksportera ziarna stały się ich importerem.

Kolejnym czynnikiem niezbędnym do przemysłowego chowu zwierząt jest woda. Zużywa on więcej wody niż jakikolwiek inny przemysł. Na nawadnianych terenach, które stanowią 60 procent wszystkich ziem uprawnych, potrzeba 50 000 litrów wody, by wyprodukować kilogram wołowiny i tylko 250 litrów, by wyprodukować kilogram warzyw. Nic, więc dziwnego, że z dokumentów Monsante (największego producenta GMO) można się dowiedzieć, że firma ta postanowiła przejąć kontrolę nad jak największa ilością świeżej wody na całym świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych już teraz przewiduje, że za 20 lat dwie trzecie ludności będzie mieć bardzo ograniczony dostęp do świeżej wody lub w ogóle będzie go pozbawiona.

Dwoma innymi najważniejszymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego, wskazanymi przez ONZ, są skażenie azotem i globalne ocieplenie. Rozwijający się chów zwierząt wymaga wzrostu zużycia azotu i zwiększa problem. Podobnie jest z globalnym ociepleniem. Zwierzęta przeżuwające wytwarzają metan w trakcie trawienia, np. krowa wytwarza 200 litrów metanu dziennie. Metan jest 100 razy bardziej niebezpieczny dla warstwy ozonowej niż dwutlenek węgla. W połączeniu z wypalaniem lasów, w celu uzyskania terenów do wypasu zwierząt, jest on głównym źródłem gazów cieplarnianych. W rzeczywistości przemysłowy chów zwierząt leży u podłoża większości klęsk ekologicznych.

By kontynuować wypłacanie zysków swoim udziałowcom międzynarodowe koncerny muszą zmienić krajobraz świata w pozbawione chwastów i dzikiego życia monokultury z obskurnymi zakładami przemysłowego chowu zwierząt. Takie krajobrazy zajmują już wielkie przestrzenie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Dziesięć lat temu Światowa Organizacją Zdrowia wystosowała gorący apel o zakończenie dominacji mięsa na świecie. Powinno się wprowadzić procedury promujące uprawę roślin i ograniczające promocję mięsa i nabiału. Jest to, jak podano w raporcie, tańszy, zdrowszy, bardzie wydajny i jedyny sposób, by wykarmić świat. Apel został zignorowany..

Zapewnienia międzynarodowych korporacji o trosce o biednych tego świata to skrajny cynizm, ponieważ to one właśnie doprowadziły ich do tej sytuacji i wciąż bogacą się ich kosztem.

Rządy uczestniczą w tej szalonej zmowie, ponieważ obawiają się, że zachęcanie do redukcji spożycia mięsa doprowadzi do katastrofy ekonomicznej. Boją się również, że narażenie się korporacjom spowoduje, że przeniosą one swoje interesy, a co za tym idzie pieniądze, gdzie indziej.

Świat i wszystkie jego cuda są niszczone przez produkcję pożywienia, którego nawet nie potrzebujemy, bez którego jesteśmy zdrowsi i które powoduje niezliczone cierpienia. Walka pozostaje sprawą jednostek, a ci, którzy już podjęli decyzję o niejedzeniu mięsa, są na pierwszej linii frontu nawet, jeżeli nie zdają sobie z tego sprawy. Ci, którzy dodatkowo odrzucili nabiał, mają jeszcze większy udział. To brzmi patetycznie, ale dosłownie walczymy o życie – życie planety, ludzi i zwierząt. I dla tego Viva! Akcja dla zwierząt działa w Polsce.

Jeżeli na prawdę troszczymy się o nakarmienie biednych i środowisko naturalne, jest tylko jedno rozwiązanie: przejście na dietę opartą na pokarmach roślinnych. To jest przesłanie Viva! Akcja dla zwierząt. Proszę pomóżcie nam ocalić zwierzęta od cierpienia, a planetę od katastrofy ekologicznej.

Tony Wardle

Autor artykułu jest współautorek książki “Milcząca Arka” i współzałożycielem angielskiej organizacji Viva! oraz jej polskiego oddziału.

tłumaczenie Joanna Draus

PONIŻSZY RAPORT od 1996 roku oficjalnie podważył kompetencje większości lekarzy i dietetyków - MIĘSO I MLEKO JEST ZBĘDNE I SZKODLIWE W ZDROWEJ DIECIE, jest przyczyna (prawie) wszystkich dzisiejszych chorób cywilizacyjnych i zniszczenia środowiska, a produkcja i sprzedaż jest masową zbrodnią - przeciwko ludziom i zwierzętom...

RAPORT LEKARSKI O WEGETARIANIZMIE

www.most.org.pl/active

PCRM LEKARSKI KOMITET ODPOWIEDZIALNEJ MEDYCYNY
5100 Wisconsin Avenue NW Suite 404 Washington, DC 20016
Tel. (202) 686-2210 FAX (202) 686-2216

Do bezzwłocznego opublikowania 01. IX. 1995 r.

Rząd USA Aprobuje Znaczenie Diety Wegetariańskiej

Znacznie osłabł wpływ, jaki sektor przemysłu mięsnego wywierał na federalne wskazówki dietetyczne. Po raz pierwszy, Federalny Komitet Doradczy zarekomendował dla Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Zdrowia oraz Służby Ludzkości - dietę wegetariańską - jako odpowiednią alternatywę dla Amerykanów.

Poprzednie edycje federalnych wskazań dietetycznych w ogóle nie wymieniały nawet wegetariańskiej diety. W zaleceniach tego Komitetu Doradczego (str. 21 projektu) czytamy m. in. "lakto-wegetarianie cieszą się wspaniałym zdrowiem. Dieta wegetariańska jest zgodna ze wskazaniami dietycznymi i z rekomendacjami w zakresie właściwego odżywiania się. Proteiny nie są żadną barierą w wegetariańskiej diecie'

Lekarze, którzy domagali się zrobienia wyraźnego kroku w tym kierunku, uznali ten Raport za częściowe zwycięstwo. Ww. Komitet Doradczy nie posunął się jednak tak daleko, aby zaproponować Amerykanom, by porzucili oni całkowicie spożywanie mięsa i produktów zwierzęcych, ale mając na uwadze wciąż ogromną presję wywieraną przez przemysł mięsny - nie było to w tej sytuacji możliwe. Mimo to oświadczenie Federalnego Komitetu Doradczego mówi o wegetarianizmie - jako rozsądnym wyborze - wartym wzięcia pod rozwagę przez wszystkich Amerykanów.

Już wcześniej w tym roku, wiele wiodących autorytetów lekarskich z USA nalegało na ten Komitet, aby zaprzestał on rekomendować mięso i produkty mleczne. Beniamin Spock, Dean Omish, William C. Roberts (wydawca: the American Journal of Cardiology) i inni, zaproponowali przeniesienie mięsa i produktów mlecznych do kategorii "dowolnej'' (optional), a nie do kategorii zalecanej i pożądanej do codziennej konsumpcji.

Doktorzy: B. Spock, D. Ornish i inni, napisali 15-stronicowy projekt propozycji (zawierający ponad 100 referencji) dla różnych czasopism naukowych. Opracowanie to dowodzi, że dieta wegetariańska prowadzi do znacznej redukcji ryzyka wystąpienia chorób serca, raka i innych dolegliwości. Równocześnie, doktorzy ci pokazują, że standardowa dieta o niskiej zawartości tłuszczu - oparta na konsumpcji kurczaków i ryb - redukuje poziom cholesterolu tylko o 5%.

Zalecane zmiany podstawowych wskazań dietetycznych dla Amerykanów przedłożone dla: Doradczego Komitetu ds. Kierunków Dietetycznych, Departament of Agriculture & Health, Human Services.

31 stycznia 1995 r.

Federalne wytyczne odnośnie diety zostały zrewidowane - często dość zasadniczo - gdy dostarczone zostały nowe dowody naukowe i informacje dotyczące diety i zdrowia. Obecny proces zmian w ogólnych wskazaniach dietetycznych dla Amerykanów jest sposobnością, aby skorzystać z odkryć i badań naukowych, które stanowią ogromne potencjalne czynniki dietetyczne redukujące ryzyko wielu poważnych chorób i przedwczesnej śmierci. Choroba serca, rak, zawał, nadciśnienie, otyłość i inne poważne choroby stanowią już epidemię w Ameryce, zbierając ogromne "żniwo'' wśród ludzi i przyczyniając się do wydatkowania w ciągu roku dziesiątek miliardów dolarów na ochronę zdrowia. Czynniki dietetyczne odgrywają ważną rolę w etiologii oraz w rozwoju tych chorób. Jakkolwiek dotychczasowe wskazania dietetyczne dla Amerykanów nie w pełni odzwierciedlają najnowszą wiedzę na ten temat i wymagają jeszcze pewnych zmian; to zmiany, które wykraczają poza zakres korekt zasugerowanych w dotychczasowych wskazaniach dietetycznych są zarazem aktualne i możliwe do zrealizowania i potencjalnie mogą ocalić wiele istnień ludzkich.

Literatura naukowa wyraźnie popiera takie wskazania dietetyczne, które zachęcają do spożywania: warzyw, owoców, strączkowych i ziarna - jako podstawowych, głównych produktów spożywczych. Produkty mięsne i mleczne, oraz oleje roślinne - powinny być zakwalifikowane raczej do kategorii 'dowolnej', niż do polecanej. W takim wymiarze, w którym więcej Amerykanów zaadoptuje dietę opartą na produktach roślinnych - należałoby oczekiwać wtedy znacznej redukcji przeważającej ilości chronicznych chorób. Dotychczas opracowana "piramida żywnościowa'' ilustruje federalne wskazania dietetyczne i również wymaga pewnego zrewidowania.

Piramida ta była oparta na pewnej "zasłyszanej idei'' i kładła nacisk na spożywanie zbóż, warzyw i owoców. Podczas gdy ilości mięsa i produktów mlecznych zostały na tym obrazku zredukowane w porównaniu z żywnością pochodzenia roślinnego, to tekst zamieszczony pod tą piramidą poleca nam spożywanie 2 - 3 porcji z każdej z tych grup codziennie. Jak informuje nota poniżej tego rysunku, dieta oparta na takich wskazaniach została przetestowana pod względem zdolności w obniżaniu poziomu cholesterolu i testy te wypadły jednoznacznie negatywnie. Dieta taka nie chroni również przed innymi poważnymi chorobami.

W następnych podpunktach przedstawimy pewne szczegółowe zmiany, wymieniając tu siedem dotychczasowych wskazań żywieniowych - jako podtytuły niniejszego opracowania.

Proponowane zmiany

Pomocne będzie tu nasze krótkie wprowadzenie uwypuklające znaczenie diety - jako czynnika wpływającego na powstawanie wielu poważnych chorób. 2 sformułowania na str. 4 powinny zostać usunięte. Pierwsze stwierdzenie: "dla zachowania umiaru unikaj ekstremalnej diety '' - jest bardzo niejasne i niezrozumiałe, oraz może zniechęcić czytelników do przeprowadzenia jakichś bardziej znaczących zmian w swoich nawykach żywieniowych, które mogłyby okazać się pomocne. Stwierdzenie, że "Amerykanie muszą wybierać żywność, która jest zróżnicowana, obfita i bezpieczna'' - jest w tym dokumencie - nieodpowiednie, zważywszy na to, że "bezpieczeństwo" różnych rodzajów pożywienia z punktu widzenia infekcji bakteryjnych jest właśnie kwestią obecnych studiów w tej dziedzinie.

WSKAZÓWKA 1

"Spożywaj różnorodne pożywienie"

Różnorodność pożywienia jaka ma być polecana, powinna mieścić się tylko w zakresie żywności pochodzenia roślinnego. Dowody naukowe wyraźnie stwierdzają, że różnorodne pożywienie pochodzenia roślinnego dostarcza szerokiego zakresu mikro- i makro- elementów. Jest to natomiast w efektywny sposób ukryte w tekście Wskazówki nr 4 (1).

Z drugiej strony, fakty nie potwierdzają jakiejkolwiek potrzeby spożywania różnych produktów pochodzenia zwierzęcego, smażonych przystawek czy tłustych deserów. A zatem zalecenie: konsumpcja indywidualna małej ilości produktów zwierzęcych, albo stosowanie diety wegetariańskiej, czy zbliżonej do wegetariańskiej - jest stwierdzeniem nieporównywalnie lepszym, niż korzyści płynące ze stwierdzenia : "Różnorodna żywność pochodzenia zwierzęcego''. Sformułowanie: "każda żywność, która dostarcza kalorii i składników odżywczych może być częścią pożywnej, pełnowartościowej diety'' / str. 5 paragraf 2 /, jest niewłaściwe, ponieważ przyzwala ono na konsumpcję żywności, która powoduje podążanie całego systemu dietetycznego w niewłaściwym kierunku. Tekst, który mówi ( w paragrafach 3 i 4) o mięsie i mleku - jako przykładach - powinien zostać usunięty, ponieważ sugeruje on, że produkty te są zalecanym źródłem protein, witamin z grupy B, witamin A i D, wapnia, fosforu, żelaza i cynku. Niektórzy chcieliby zapewne zakwalifikować mięso i mleko do kategorii " dowolnej '', ale wtedy nie powinny być te produkty - szczególne polecane, ponieważ składniki odżywcze można uzyskać ze zdrowszych źródeł, jak jest to omówione bardziej szczegółowo poniżej. Grupy żywnościowe wymienione na str. 6. wymagają pewnych zmian. Szeroka aprobata dla warzyw, owoców i zbóż jest potwierdzona przez różne badania naukowe i powinna ona być kontynuowana we wszystkich przyszłych wskazaniach dietetycznych.

Strączkowe nie powinny być łączone w jedną grupę z produktami mięsnymi. Takie połączenie tych grup sugeruje używanie strączkowych jako substytutu mięsa. Odżywcza kompozycja strączkowych (bogatych w węglowodany złożone, przyswajalny błonnik, oraz ich niska zawartość tłuszczu i brak cholesterolu) jest bardzo odmienna od składników odżywczych mięsa. Ponadto różne wartości odżywcze, oraz różnice pomiędzy strączkowymi a innymi rodzajami pożywienia roślinnego sugerują, że powinny być one zaliczone do kategorii oddzielnych. Natomiast mięso powinno znaleźć się raczej w grupie " dowolnej '', niż zalecanej. Dotychczasowe rekomendacje, aby mięso było serwowane każdego dnia 2 - 3 razy dziennie / czy też jakiekolwiek zalecanie konsumpcji mięsa / kontrastuje z przeważającą ilością naukowych faktów, które pokazują, że spożywanie mięsa przyczynia się do powstawania kilku poważnych chorób, a także to, że ludzie, którzy unikają mięsa są generalnie zdrowsi niż ci, którzy je konsumują.

W szczególności zatem, wegetarianie w porównaniu z "wszystkożercami" w o wiele mniejszym stopniu cierpią na : nadciśnienie , choroby serca, raka, cukrzycę, kamienie nerkowe i otyłość (9), jak to jest krótko streszczone w następnych paragrafach.

NADCIŚNIENIE: Szacuje się, że około 63 milionów Amerykanów ma nadciśnienie i prawie połowa z nich w ogóle nie jest tego faktu świadoma. Związany z tym roczny koszt opieki zdrowotnej wynosi ponad 12 miliardów dolarów ( 2 ). Występowanie nadciśnienia wśród wegetarian jest o około 1/3 do 1/2 mniejsze niż u nie-wegetarian (3, 4, 5 ). Zaadoptowanie wegetariańskiego sposobu odżywiania się znacząco obniża ciśnienie krwi, w indywidualnych przypadkach zarówno o normalnym, jak i o podwyższonym ciśnieniu krwi (6, 7, 8, 9,10 ). Przy czym efekt ten jest niezależny od zmian wagi ciała, ilości konsumowanej soli czy tłuszczów i nie można go w pełni wytłumaczyć obecnością lub nieobecnością pojedynczego składnika odżywczego czy grupy takich składników (11, 12, 13).

CHOROBY SERCA: Szacuje się, że co roku około 1 miliona Amerykanów doznaje ataków serca i ok. 45 % z nich jest w wieku poniżej 65 lat (2). Choroby serca kosztują opiekę zdrowotną ok. 40 miliardów dolarów rocznie. Lakto-wegetarianie mają zredukowane ryzyko śmierci z powodu chorób serca o ok. 1/3 do 1/2 w porównaniu z nie-wegetarianami, nawet jeśli weźmiemy tu pod uwagę inne czynniki wpływające na dany styl życia (14, 15, 16, 17). Poziom cholesterolu jest dużo niższy u wegetarian (18, 19, 20, 21 ); dieta wegetariańska redukuje poziom cholesterolu w o wiele większym stopniu, niż to osiągnął Narodowy Program Edukacji Cholesterowej - Step Two Diet (22, 23, 24, 25).

RAK: Każdego roku u 1,2 miliona Amerykanów diagnozuje się raka (nie włączając w to różnych szczególnych form tej choroby ). Co roku też 526.000 Amerykanów umiera z powodu tej choroby - jest to 1/5 wszystkich przypadków zgonów obywateli amerykańskich w USA ; 35 miliardów dolarów pochłaniają bezpośrednie koszty leczenia tej choroby (26 ).

Przypadki zachorowań na raka wśród wegetarian kształtują się na poziomie niższym od przeciętnej dla całej populacji o 25 - 50 % (nawet gdy weźmiemy pod uwagę palenie tytoniu, współczynnik masa ciała i status socjo-ekonomiczny) (16, 27 ). Przyczynia się do tego wzrost konsumpcji warzyw i owoców, ale nie jest to jedyny czynnik, który powoduje tą przewagę wegetarian w tym zakresie (28, 29 ).

CUKRZYCA: Szacuje się, że ok. 10 do 14 milionów Amerykanów cierpi z powodu cukrzycy (30, 31) . W samym tylko 1986 roku bezpośrednie koszty opieki zdrowotnej w związku z cukrzycą wynosiły 6,8 miliardów dolarów, oraz 4,8 miliarda dolarów na opiekę zdrowotną potrzebną w związku z chorobami naczyń sercowych i innymi dolegliwościami związanymi z cukrzycą (32 ). Badania przeprowadzone wśród "adwentystów dnia siódmego" - około połowa z nich jest wegetarianami - pokazały, że liczba zdiagnozowanych przypadków cukrzycy była o 90 % wyższa u mężczyzn nie-wegetarian i 40 % wyższa a u nie wegetariańskich kobiet w porównaniu z wegetarianami (33 ). Korygując to o różnice w masie ciała, proporcje te zmniejszają się ale nie eliminują tych różnic w przewadze występowania cukrzycy u nie-wegetarian (33, 34, 35 ). Dieta oparta o pożywienie pochodzenia roślinnego często redukuje czy eliminuje cukrzycę (która wymaga leczenia) i redukuje neuropatię, oraz choroby siatkówki oka (31, 36, 37, 38, 39 ).

CHOROBA WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO: Każdego roku ponad 500.000 Amerykanów przechodzi operacje chirurgiczne z powodu woreczka żółciowego, po szacunkowym rocznym koszcie 3 miliardów dolarów (40, 41) . Wegetarianie chorują około 3./4 razy mniej na woreczek żółciowy (i związane z tym operacje chirurgiczne) w porównaniu z "wszystkożercami" (42).

OTYŁOŚĆ: Nadwaga jest główną przyczyną wielu poważnych chorób i jest o wiele mniej powszechną dolegliwością wśród wegetarian, w porównaniu z ogółem ludzi (42, 43). Wegetarianie są przeciętnie szczuplejsi niż ludzie jedzący mięso (4, 5, 19, 42, 43 44, 45) i przyjęcie takiego sposobu odżywiania się wpływa istotnie na zmniejszenie masy ciała (24, 46) . Duża liczba Amerykanów u których rozwijają się : arterioskleroza, rak, nadciśnienie, cukrzyca, kamienie nerkowe i otyłość - jest już zjawiskiem powszechnym. Wiadomo więc, że Amerykanie w dużym stopniu narażeni są na ryzyko zachorowania na te choroby. Nie odnoszą więc oni korzyści z podążania za dotychczasowymi zaleceniami rekomendującymi konsumpcję mięsa, a także nie odnoszą oni istotnej korzyści z zastępowania "czerwonego mięsa" - niskotłuszczowym mięsem, drobiu czy ryb . Na przykład posiłki zawierające 2 - 3 dań chudego mięsa dziennie nie są pomocne w obniżaniu poziomu cholesterolu.

Narodowy Program Edukacji Cholesterowej - Step Two Diet pokazał, że poziom gęstości lipoprotein zmniejsza się jedynie 5 % (25), podczas gdy dieta całkowicie wykluczająca mięso - jak to udowodniono w kilku pracach naukowych - jest o wiele skuteczniejsza w obniżaniu poziomu cholesterolu. Ponieważ większość Amerykanów ponosi istotne ryzyko związane z chorobą serca, rakiem i innymi poważnymi chorobami konsumpcja mięsa powinna być uważana za co najwyżej "dowolną" (optional). Wiele obecnych autorytetów lekarskich uważa, że optymalną dawką cholesterolu, jest prawdopodobnie dawka - zero i poziom ten jest osiągany poprzez całkowite unikanie mięsa. Pożywienie roślinne w ogóle nie zawiera cholesterolu, tymczasem produkty zwierzęce zawsze zawierają cholesterol.

Ostatnia konferencja międzynarodowa czołowych naukowców i lekarzy kardiologów stwierdziła, że "optymalną dawką cholesterolu jest prawdopodobnie dawka zerowa" (47). Naukowcy z Harwardu - W. Willet i F. Sacks doszli do tej samej konkluzji: "optymalną dawką cholesterolu jest prawdopodobnie dawka zerowa , co oznacza unikanie produktów zwierzęcych" (48) .

To samo najprawdopodobniej jest prawdą także w wypadku tłuszczów zwierzęcych. Mięso ponadto jest również pozbawione węglowodanów i błonnika. Produkty mleczne powinny być również zaliczone raczej do kategorii "dowolnej", niż polecanej. Głównymi kalorycznymi komponentami produktów mlecznych są: tłuszcz zwierzęcy, proteiny zwierzęce i laktoza i żaden z tych składników nie jest potrzebny w ludzkim pożywieniu. Większość produktów mlecznych jest bardzo bogata w tłuszcze, wśród których przeważają tłuszcze nasycone; chociaż beztłuszczowe produkty mleczne są dostępne i polecane przez niektóre autorytety ds. zdrowia. Bogate w tłuszcz produkty mleczne są dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby serca i innych poważnych dolegliwości.

Trudności w trawieniu laktozy są z biologicznego punktu widzenia rzeczą normalną wśród osobników dorosłych u wszystkich gatunków ssaków. Jest to też zjawisko powszechne u większości ludzi w całej populacji. Wśród tubylców zamieszkujących Afrykę albo Amerykę Łacińską - w większości przypadków występuje złe trawienie laktozy (w Afryce : 65-100 % ludzi i 45-94 % w Ameryce Łacińskiej). Wśród ludności pochodzenia azjatyckiego, szacunkowe wielkości dotyczące tego problemu są jeszcze większe.

W przypadku większości przedstawicieli rasy białej, stała zdolność trawienia laktozy jest dziedziczona przez autosomalny, dominujący gen o wysokiej penetracji (49 ). Różne są też symptomy złego trawienia laktozy. Osoby najbardziej dotknięte ta dolegliwością są zdolne tolerować tylko małe ilości mleka z odczuwalnym minimalnym dyskofortem. Potencjalne ryzyko dla zdrowia związane z produktami rozpadu laktozy, (a szczególnie rola galaktozy w etiologii zaćmy i choroby jajników), jest przedmiotem prowadzonych obecnie badań (50, 51, 52, 53 ).

Rozpowszechniona szeroko w całej populacji ludzkiej konsumpcja produktów mlecznych , wywołuje często przeciwne do zamierzonych efekty zdrowotne u wielu ludzi. Zwłaszcza ostatnio ci, którzy bronią i propagują konsumpcję mleka, robią to na podstawie mikroskładników jakie ono zawiera (wapnia i suplementarnej witaminy D), a nie składników makro-. Jakkolwiek jak to jest wyjaśnione poniżej - dostępne są inne i potencjalnie zdrowsze źródła wapnia i witaminy D .

Co ważniejsze, to fakt, że równowaga wapniowa w organizmie jest rzeczą o wiele istotniejszą, niż tylko sama ilość przyjmowanego wapnia. Najprawdopodobniej więc najważniejsze są takie zmiany dietetyczne, które redukują straty wapnia w organizmie. Właściwą wartość odżywczą takiej diety, która pomija w swoim składzie mięso czy produkty mleczne przedstawiliśmy w następujący sposób poniżej.

BIAŁKA: Zrównoważona dieta, której źródłem są różnorodne produkty pochodzenia roślinnego z łatwością zaspokaja potrzeby naszego organizmu w zakresie aminokwasów, nawet bez specjalnego ich dobierania, czy kompletowania odpowiednich zestawów białek (54).

Występują też liczne korzyści zdrowotne, gdy zaopatrujemy nasz organizm w białka, których źródłem są rośliny. Natomiast skoncentrowane w dużym stopniu białka pochodzące z produktów zwierzęcych mogą przyśpieszać straty wapnia w nerkach, jak to przedstawiono bardziej szczegółowo poniżej.

WAPŃ: Zdrowy metabolizm wapnia wymaga, aby istniał jego odpowiedni ilościowo dopływ, jak i to, aby straty wapnia z naszego organizmu były minimalne. Przy czym, optymalna ilość wapnia jaką potrzebuje nasz organizm jest rzeczą nieznaną. Zielone warzywa (oprócz szpinaku) dostarczają wapnia, który jest w równym a nawet większym stopniu bio-przyswajalny niż wapń znajdujący się w mleku. Bogatymi źródłami wapnia są też różne rośliny strączkowe (55, 56, 57, 58). Te roślinne źródła wapnia mają także i inne zalety: dostarczają one wiele składników mineralnych, antyutleniaczy i węglowodanów złożonych; podczas gdy nie zawierają one białek zwierzęcych, tłuszczu zwierzęcego oraz laktozy. Adekwatność roślinnych źródeł pożywienia wyraźnie i jasno pokazują badania ludnościowe. Zbiorowości ludzkie, które odżywiają się pożywieniem opartym na produktach roślinnych mają - jak stwierdzono - mniejszą łamliwość (czy pęknięcia) kości niż te grupy ludzi, których dieta oparta jest na produktach zwierzęcych pomimo mniejszego ilościowo spożywania wapnia (59). Dostarczanie wapnia w dzieciństwie, czy w wieku młodzieńczym wpływa na przyrost masy kostnej. Jakkolwiek jednak twardość i zwartość masy kostnej ulega z upływem lat zanikowi, jeśli straty i ubytki wapnia z organizmu nie są kontrolowane.

W rzeczywistości w krajach o wysokim współczynniku spożycia wapnia, występuje wysoki współczynnik łamliwości kości, co oznacza, że czynniki które sprzyjają odpływowi wapnia z organizmu z łatwością niweczą jakiekolwiek korzystne efekty wysokiego poziomu spożywania wapnia (59). Czynniki, które sprzyjają odpływowi i wypłukiwaniu wapnia z organizmu, to: białka zwierzęce, związki sodu, kofeina, tytoń, siedzący tryb życia i prawdopodobnie - alkohol (59, 60, 61, 62, 63, 64).

Demineralizacja powodowana przez wyżej wymienione czynniki, jest dosyć istotnym problemem i okazuje się, że ma ona większy wpływ na zdrowie ogółu ludzi niż różne formy samego spożywania wapnia. Zaniedbania i niepowodzenia w kontroli strat i "ucieczki" wapnia z organizmu doprowadziły w konsekwencji do wzrostu zalecanego spożycia wapnia, co miało kompensować te straty.

Wskazówki dietetyczne powinny więc zachęcać do zrozumienia mechanizmu funkcjonowania tych czynników, które sprzyjają "ucieczce" wapnia z organizmu, w celu uniknięcia fałszywego poczucia bezpieczeństwa wśród tych osób, które obficie konsumują pożywienie o dużej zawartości wapnia. Skoncentrowanie się bowiem wyłącznie na ilości dostarczanego organizmowi wapnia jest analogiczne do sytuacji pacjenta, który ma właśnie krwotok i któremu dostarcza się wciąż więcej nowej krwi, ignorując przy tym źródło tego krwotoku.

ŻELAZO: Dieta złożona z warzyw, owoców, strączkowych i zbóż dostarcza odpowiedniej ilości żelaza (65, 66, 67, 68, 69, 70). Sposób odżywiania się, np. w Chinach - oparty na produktach roślinnych - zawiera więcej żelaza, niż konsumuje się go np. w USA (1). Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza w organizmie jest wewnętrzna utrata krwi (71). Konsumpcja produktów mlecznych związana jest również z niedoborami żelaza u niektórych dzieci - zarówno dlatego, że produkty mleczne zawierają bardzo mało żelaza, jak i dlatego, że mogą one stymulować ukryte, jelitowe wydzielanie się krwi i jej odpływ z organizmu (72).

Chociaż znaczne wysiłki podejmowane w celu ochrony zdrowia publicznego, dotyczyły między innymi zapobieganiu anemii, związanej z niedoborami żelaza w organizmie to nadmierne "przeładowanie" organizmu dużymi dawkami żelaza jest obecnie rzeczą bardziej powszechną i prawdopodobnie bardziej niebezpieczną (71 ). Ludzki organizm nie posiada skutecznych środków i metod do eliminowania nadmiaru. Odpowiednia więc równowaga żelazowa w organizmie jest kontrolowana poprzez wewnętrzną absorpcję jelitową (66, 71). Zachowanie niskiego poziomu magazynowania żelaza w organizmie związane jest z większą skutecznością absorpcji niestałej formy żelaza (nonheme iron), który to związek został odkryty w roślinach (73).

Natomiast stała forma żelaza (heme iron), którą można znaleźć w produktach zwierzęcych, jest bardzo łatwo przyswajalna przez organizm, bez względu na jego dotychczasowy poziom w organizmie. Proces ten sprzyja więc potencjalnemu "przedawkowaniu" ilości żelaza jakiej dostarczamy naszemu organizmowi (71). Stała forma żelaza, ma także związek z przyczynami, które powodują chorobę serca (74, 75), a jego wysoki poziom w organizmie ma także związek z rakiem (76, 77, 78), jak również ze słabszą odpornością na różnego rodzaju infekcje (78, 79).

RYBOFLAWINY: Zalecaną przez dotychczasowe wskazania dietetyczne ilością ryboflawiny jest 1,2 miligrama. Oparte jest to na wcześniejszych badaniach w tej dziedzinie jeszcze z lat 1941 i 1950 , które pokazały, że gdy poziom ryboflawiny spada do 0,55 miligramów na dzień, to manifestują się wtedy oznaki jej niedoboru.

Wegetarianie mają generalnie odpowiednią ilość ryboflawiny w organizmie - co jest zgodne z tymi zaleceniami (65). Jakkolwiek badania i studia epidemiologiczne sugerują, że niektóre wielkości wymienione w Rekomendowanych Wskazaniach Dietetycznych mogą być trochę przesadzone. Na przykład w Chinach, przeciętne dzienne spożycie ryboflawiny wynosi 0,8 miligrama. W wielu częściach Chin więcej niż 90% ludzi w ogóle nie żyje zgodnie z Rekomendowanymi Wskazaniami Dietetycznymi. Mimo to nie występują tam jakieś oznaki niedoborów (80 ).

CYNK: Dieta oparta na zbożach, strączkowych i warzywach generalnie dostarcza odpowiedniej ilości cynku. Chociaż źródła roślinne mogą być nieco uboższe w cynk w porównaniu z mięsem, to dieta wegetariańska redukuje i ogranicza proces usuwania cynku z organizmu (81, 82 ). Poziom cynku w organizmie i ilość cynku dostarczana poprzez stosowanie diety opartej na produktach roślinnych jest, jak pokazały to odpowiednie badania - właściwy (70, 69) Okazuje się też, że występuje naturalne przystosowanie się organizmu do spożywania mniejszych dawek cynku (83).

WITAMINA D: Witamina D jest w naturalny sposób produkowana w organizmie w wyniku opalania naszego ciała na słońcu. Kiedy więc nie mamy takiej możliwości, aby korzystać z promieni słonecznych, to wtedy potrzebne nam będą dodatkowe ilości witaminy D. Witamina ta jest popularnym dodatkiem do płatków śniadaniowych, mleka i jest zawarta w multiwitaminach. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wypadku spożywania mleka i jego przetworów, witamina D w produktach mlecznych nie jest rzeczą polecaną - w porównaniu z witaminą D dodawaną do innych produktów i - jak wykazano - w niektórych przypadkach jej ilość w mleku jest niewłaściwie kontrolowana (84 ).

WITAMINA B-12: Zalecane wskazania dietetyczne dla witaminy B-12 wynoszą 2 mikrogramy. Składnik ten nie jest produkowany ani przez rośliny ani przez zwierzęta, ale przez pewne mikroorganizmy. Produkty zwierzęce zawierają witaminę B-12, która została wytworzona przez mikroby zamieszkujące jelita zwierząt. Niektóre osoby uzyskują więc B-12 ze źródeł zwierzęcych takich jak : ryby, skorupiaki, drób, mięso czy produkty mleczne, jednakże odpowiednie ilości witaminy B-12 są łatwo dostępne w płatkach śniadaniowych, napojach sojowych i innych produktach, które są produktami suplementarnymi, albo produktami z dodatkiem witamin uzupełniających. Wegetarianie, którzy konsumują też takie produkty - spełniają z łatwością rekomendowane wskazania dietetyczne (54).

Kiedy to dieta oparta na spożywaniu produktów roślinnych, została porównana do nisko tłuszczowej "wszystkożernej" diety, to nie zauważono różnicy w stopniu przyswajalności tych diet wśród tzw. "sercowców" (85). Podobnie, wśród różnych indywidualnych osób - większe zmiany żywieniowe są dokonywane przez osoby gdy zaleca się im bardziej radykalne zmiany (86). Takie Wskazania Dietetyczne, które są w sposób intencjonalny osłabiane o dokonywanie większych zmian po to, aby zyskały one większą akceptację małych nieznacznych zmian, wśród ludzi szukających właściwych porad żywieniowych - to nie występują żadne dowody na to, że takie bardziej liberalne wskazówki dietetyczne prowadzą do oczekiwanego postępu i poprawy zdrowia. Odwrotna natomiast sytuacja okazuje się być prawdą (86 ).

UWAGI DLA OKRESU CIĄŻY I LAKTACJI

Owoce, zboża, warzywa i strączkowe dostarczają składników odżywczych potrzebnych dla zachowania dobrego zdrowia w okresie ciąży (87 ). W rzeczywistości, wegetarianki w znacznie mniejszym stopniu cierpią na różne dolegliwości, zredukowany jest u nich także stopień zanieczyszczenia mleka (88, 89 ). Niektóre osoby mogą w okresie ciąży i laktacji wybrać pożywienie pozbawione produktów mlecznych, aby uniknąć w ten sposób narażania płodu (i później - niemowlęcia) na proteiny mleczne, które właśnie obecnie bada się i studiuje pod względem roli jaką pełnią w etiologii cukrzycy insulinozależnej.

Żelazo i witamina B - 12 wymagają tutaj także szczególnej uwagi. Chociaż zwiększone zapotrzebowanie na żelazo może być zaspokojone poprzez stosowanie odpowiedniej diety, to niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowych porcji tego składnika mineralnego w formie suplementarnej bez względu na to jakie są ich zwyczaje żywieniowe. Witamina B -12 powinna być także dodatkowo uzupełniana przez produkty spożywcze wzbogacone w witaminy i sole mineralne.

UWAGI DOTYCZĄCE DZIECI

Owoce, zboża, warzywa i strączkowe są optymalnym rodzajem pożywienia także dla dzieci. Obfite ilości węglowodanów złożonych, protein, błonnika, witamin i składników mineralnych, oraz mała ilość tłuszczu i cholesterolu zachęcają do stosowania takich zwyczajów żywieniowych, które będą podtrzymywały dobre zdrowie w ciągu całego okresu życia. Badania i studia przeprowadzone wśród dzieci wegetariańskich pokazały, że generalnie poziom żelaza oraz witaminy B - 12 jest normalny, a poziom cholesterolu jest niższy od poziomu przeciętnego (67). Wegetariańskie dzieci rozwijają się i rosną właściwie (87, 67 ).

Niektóre badania wskazują na bardziej równomierny i stopniowy wzrost u dzieci wegetariańskich - wolniejszy niż początkowy wzrost u dzieci "mięsożernych" - ale ostatecznie podobny do prawidłowego standardu wzrostu (87, 90, 91 ). Dieta oparta na pożywieniu roślinnym może również sprzyjać późniejszemu okresowi dojrzewania płciowego, co jak wykazano w studiach epidemiologicznych, związane jest z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka piersi (92, 93). Zjawisko to polega na ogólnym rozkładzie oddziaływania różnych efektów fizjologicznych na przestrzeni dłuższego okresu czasu.

Testy pediatryczne badające rozwój umysłowy wśród wegetariańskich dzieci wskazują, że jest on zaawansowany i wyprzedza nawet nieco dany wiek, w którym się one znajdują.

Przeprowadzony w tych badaniach test na inteligencję (IQ) wykazał, poziom wyższy od przeciętnego, co dostarcza nam tylko zapewnienia, że rozwój umysłowy u dzieci wegetariańskich jest normalny (94 ).

Podsumowując - pierwsza wskazówka dietetyczna powinna zachęcać więc do stosowania diety opartej na spożywaniu różnorodnych produktów roślinnych i jednocześnie powinna ona zaliczać mięso oraz produkty mleczne jako grupę produktów kategorii "dowolnej" (optional).

WSKAZÓWKA 2

"Utrzymuj zdrową wagę ciała"

Poniższy tekst ostrzega czytelników przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą otyłość, oraz dostarcza pomocnych sugestii odnośnie redukcji wagi ciała włączając w to zarówno czynniki dietetyczne jak i ćwiczenia fizyczne ).

W dziedzinie dietetyki, szczególny nacisk powinien być skierowany raczej w kierunku wyboru pewnych rodzajów pożywienia, niż tylko na redukowaniu ilości konsumowanych kalorii.

Przestawienie się z diety obfitującej w tłuszcze na dietę bogatą w węglowodany prowadzi zazwyczaj do redukcji nadmiernej wagi ciała (bez żadnych z tych niebezpieczeństw, które są konsekwencją restrykcyjnej metody redukowania ilości kalorii) (46, 24 ).

Węglowodany mają naturalnie umiarkowaną ilość kalorii i w 23% tracą one swoją zawartość kaloryczną w czasie procesu transformacji w tłuszcz. W przeciwieństwie do tego, dieta obfitująca w tłuszcze traci tylko ok. 4% swoich kalorii w procesie magazynowania tłuszczu w ciele.

Bogate w węglowodany pożywienie, intensyfikuje również proces metabolizmu w naszym ciele, poprzez zwiększenie czynności hormonu tarczycy i noradrenaliny (95, 96, 97, 98 ).

Osoby stosujące niskotłuszczową, bogatą w węglowodany dietę mają o wiele mniejszą skłonność do tycia w porównaniu z osobami odżywiającymi się pożywieniem bogatym w tłuszcze i ubogim w węglowodany (42, 43 ).

Wprowadzanie w życie naszych zaleceń wymaga spożywania większej ilości owoców, warzyw, oraz pieczywa, kasz i wyrobów zbożowych. Ale dotychczasowe zalecenia dietetyczne zamiast wymieniać konkretne nazwy pożywienia jakie powinno być spożywane przez ludzi, polecały: "spożywaj mniej tłuszczu i tłustego pożywienia''. Powinno się zatem raczej, wyraźnie wyspecyfikować żywność, która zawiera produkty zwierzęce, oraz oleje roślinne, potrawy smażone i niektóre wyroby pieczone.

Prawie wszystkie produkty zwierzęce zawierają o wiele więcej tłuszczu, niż typowe pożywienie złożone z warzyw, owoców, ziarna, czy strączkowych. Produkty zwierzęce nie zawierają też ani żadnych węglowodanów złożonych, ani błonnika. Oleje roślinne mają taką samą wartość kaloryczną jak tłuszcze zwierzęce.

WSKAZÓWKA 3

"Wybieraj taki sposób odżywiania się, który jest ubogi w tłuszcze, tłuszcze nasycone i cholesterol"

W przeciwieństwie do Wskazówki 4., która omawia poszczególne rodzaje żywności (warzywa, owoce i produkty zbożowe), Wskazówka 3. omawia takie wartości odżywcze pożywienia, które sprawiają, że rzeczywiste wskazówki dietetyczne stają się trochę niejasne i mało zrozumiałe. Jak to najlepiej widać w praktyce - nie wszyscy konsumenci wiedzą (czy są w stanie dowiedzieć się), gdzie znaleźć tłuszcze, tłuszcze nasycone lub cholesterol.

Ponieważ cholesterol można znaleźć tylko w produktach zwierzęcych, konsumenci powinni więc zostać zachęceni do spożywania potraw skomponowanych z małej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak już odnotowano powyżej, nie ma żadnej potrzeby, aby spożywać jakąkolwiek ilość cholesterolu. Głównymi źródłami tłuszczów i tłuszczów nasyconych są produkty zwierzęce, a także oleje roślinne, potrawy smażone i niektóre wyroby pieczone . Cytowany uprzednio zalecany poziom cholesterolu: 200 miligramów / decylitr - ustanowiony przez Narodowy Program Edukacji Cholesterolowej, jest pewnego rodzaju celem arbitralnym, który może być użyteczny w sensie globalnym, jako cel dla całej populacji; nie jest on natomiast upragnionym celem dla indywidualnych jednostek, ponieważ nawet przy takim poziomie cholesterolu występuje konkretne ryzyko choroby serca.

Ryzyko wieńcowej choroby serca spada o 2% na każdą 1% procentową obniżkę poziomu cholesterolu, aż do poziomu cholesterolu: około 150 miligramów / decylitr (99).

Także limity: 30% ogólnej zalecanej ilości tłuszczu i 10% w stosunku do tłuszczów nasyconych są decyzjami arbitralnymi, nie mającymi naukowych podstaw. Redukcja ilościowa tłuszczu do takich wielkości, ma jedynie mały efekt wpływający na ryzyko wystąpienia choroby serca (25 ). Niskotłuszczowa dieta oparta na spożywaniu produktów roślinnych, to o wiele większa korzyść dla ludzi i powinna ona być zalecana i rekomendowana.

Ani procentowa zawartość kalorii, ani też ilość gramów tłuszczu nie ma praktycznego znaczenia dla większości konsumentów. Bardziej pragmatyczna wskazówka dietetyczna powinna opisywać raczej konkretne rodzaje zalecanego pożywienia, niż tylko ilości składników odżywczych.

Fragment tekstu, który twierdzi, że: "żywność zawierająca tłuszcze, tłuszcze nasycone i cholesterol taka jak: mięso, mleko, ser i jaja - zawiera też wysokiej klasy proteiny i jest dla nas najlepszym źródłem pewnych witamin i składników mineralnych" - powinien zostać usunięty. Nie ma żadnych dowodów na to, że białka zawarte w diecie opartej na produktach roślinnych są dla nas nieodpowiednie, podczas gdy występuje już coraz więcej dowodów na to, że istnieje poważne ryzyko utraty zdrowia w wyniku spożywania produktów zwierzęcych (a szczególnie z powodu zwierzęcych protein) (59, 60, 100 ).

To, że produkty zwierzęce mogą być najbardziej skoncentrowanym źródłem pewnych składników odżywczych, nie oznacza to jeszcze, że stają się one z tego powodu "najlepszym" pokarmem dla ludzi.

Pojawiają się coraz to nowe dowody na to, że stała forma żelaza (heme iron) nie jest wcale lepsza od niestałej formy tego składnika (nonheme iron) i może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Tekst na stronie 17. wymaga dokonania obszernych zmian. Dotychczasowy tekst sugeruje, że zalecenia dietetyczne powinny różnić się dla osób o wysokich i o niskich poziomach cholesterolu. Jednak nawet osoby o niskim poziomie cholesterolu, powinny być zachęcane do stosowania optymalnej diety.

Choroba serca jest tylko jedną z wielu możliwości ryzyka wystąpienia rozmaitych chorób związanych z niewłaściwą dietą. Również zalecenia propagujące chude rodzaje mięsa, ryby, drób (bez skóry) i niskotłuszczowe produkty mleczne - jako środki mające kontrolować poziom cholesterolu - zostały poddane rozmaitym testom klinicznym i efekty takiej diety są tak minimalne, że podążanie za takimi zaleceniami jest błędne i niebezpieczne (25).

Właściwe zalecenia w stosunku do tłuszczów i olei powinny skłaniać do oszczędnego i sporadycznego ich spożywania, (jeśli w ogóle zachodzi potrzeba ich konsumowania). Zatem rekomendacje dla mięsa i produktów mlecznych na stronie 17. dotychczasowego opracowania, powinny być usunięte.

WSKAZÓWKA 4

"Stosuj dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty zbożowe"

Podrozdział ten zawiera ważne i istotne informacje, które zostały potwierdzone przez odpowiednie badania i studia w tym zakresie, dlatego też zasługują one na szczególną uwagę.

Ponieważ warzywa, owoce, zboża i strączkowe różnią się między sobą poszczególnymi rodzajami składników odżywczych - zaleca się - aby zostały one podzielone na oddzielne podgrupy z wyraźnym podkreśleniem znaczenia każdej z nich.

Warzywa - są szczególnie warte uwagi, ze względu na zawartość w nich: witamin, składników mineralnych, antyutleniaczy, flavonoidów i innych naturalnych składników, które podlegają właśnie licznym badaniom i testom, ze względu na ich zdolność redukcji ryzyka zachorowania na raka.

Owoce - są bogatym źródłem witamin (szczególnie witaminy C), oraz błonnika (rozpuszczalnego w naszym organizmie ). Tak jak wszystkie rodzaje pożywienia roślinnego, owoce nie zawierają cholesterolu i mają generalnie bardzo mało tłuszczu.

Produkty Zbożowe - pełnoziarniste - ch zasługą są przede wszystkim węglowodany złożone oraz rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik; są one także ważnym źródłem cynku.

Strączkowe - są cenne ze względu na zawartość: białek, węglowodanów złożonych, błonnika (rozpuszczalnego ), witamin oraz składników mineralnych (jak np. żelazo).

Przymiotnik: "suche" - odnośnie strączkowych, który występuje w dotychczasowym tekście - jest niepotrzebny i powinien zostać usunięty.

WSKAZÓWKA 5

"Używaj cukru tylko w umiarkowanych ilościach"

Podrozdział ten jest przydatny i pomocny , ale ma on drugorzędne znaczenie. Wyrażenie: "umiarkowana ilość" - powinno zostać zastąpione bardziej konkretnym wyrażeniem.

WSKAZÓWKA 6

"Używaj soli i związków sodu tylko w umiarkowanych ilościach"

Dotychczasowy tekst zaleceń jest użyteczny, ale niekompletny. Po pierwsze sugeruje on, że nadciśnienie jest jedynym problemem, który może być spowodowany nadmiernym spożywaniem związków sodu. Jakkolwiek utrata wapnia z organizmu, oraz zwiększenie ryzyka osteoporozy jest także istotnym efektem dużej konsumpcji związków sodu i powinno być to w tym tekście również wspomniane.

Po drugie, sól jest tylko jednym z czynników (w dziedzinie dietetyki), które wpływają na ciśnienie krwi. Zawartość tłuszczu w pożywieniu wpływa również na ciśnienie krwi, zarówno w sposób bezpośredni, jak i poprzez istotny wpływ na wagę ciała. Natomiast wegetariański sposób odżywiania się redukuje ciśnienie krwi (4, 5, 6).

Te rozmaite efekty stosowania określonego sposobu odżywiania się, mają ogromne potencjalne znaczenie dla ochrony zdrowia całej ludzkiej populacji. Dotychczasowy jednak tekst sugeruje, że poza określonym poziomem konsumpcji sodu nie istnieją jakieś inne czynniki dietetyczne, które wpływają na ciśnienie krwi.

Wskazania dietetyczne typu: jak zaplanować odpowiednie zestawy i rodzaje potraw, tak aby ilość sodu była w nich zredukowana powinny uwzględniać to, że produktami o największej zawartości związków sodu są wyroby konserwowane w puszkach z dodatkiem soli, oraz rozmaite przekąski i przystawki. Produkty zwierzęce zawierają też więcej związków sodu niż żywność roślinna (dopóki nie jest do niej dodawana sól).

Wyrażenie: "umiarkowana ilość" powinno zostać zastąpione przez bardziej konkretny zwrot.

WSKAZÓWKA 7

"Jeśli już pijesz napoje alkoholowe, rób to z umiarem"

Do tego podrozdziału powinny zostać dołączone dowody, które przemawiają za związkiem pomiędzy piciem alkoholu a rakiem piersi u kobiet. Jak wykazały badania w tej dziedzinie, znaczące ryzyko raka piersi występuje nawet wtedy, gdy ogranicza się to do wypicia 1 drinka dziennie przez kobietę.

Alkohol zwiększa także ryzyko wystąpienia raka przełyku (oraz innych odmian raka), marskości wątroby, jest przyczyną wypadków, a także powoduje rozmaite negatywne skutki uboczne dla organizmu. Zwiększają się również medyczne i społeczne koszty związane z konsumpcją alkoholu.

Zalecane więc dotychczasowe limity spożywania alkoholu powinny zostać zredukowane (tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet) (102).

Alkohol nie jest też jedynym składnikiem napojów, których spożywanie niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Kofeina, oraz napoje gazowane zawierające kwas fosforowy, przyczyniają się do demineralizacji kości (w zależności od wielkości ich spożywania). (62).

Biorąc więc pod uwagę powszechność i popularność spożywania napojów zawierających kofeinę i kwas fosforowy, problemy te powinny być bardziej dobitnie nagłaśniane i propagowane. W przeciwnym wypadku, niektórzy czytelnicy mogliby dalej trwać w przekonaniu, że ich silne i zdrowe kości zależą jedynie od ilości konsumowanego mleka i jego przetworów.

Ostatecznie zaleca się, aby czytelnicy, którzy podążają za dotychczasowymi wskazaniami dietetycznymi (jakie znajdują się na stronie 27. dotychczasowego opracowania) - powinni upewnić się, czy informacje te pochodzą ze sprawdzonego źródła i czy zostały one uprzednio dostatecznie przebadane.

Tłumaczenie z angielskiego : Roman Rupowski tel: / 077 / 53 - 68 - 95

AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA ZESPÓŁ ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA I KONTROLI ZAMIEJSCOWA SEKCJA ds. PROGRAMÓW PILOTAŻOWYCH W OLSZTYNIE BIURO POWIATOWE W MRĄGOWIE Ul. Przemysłowa 8 11–700 Mrągowo Tel. 089 – 741 – 86 – 45, 089 – 741 – 86 – 46

MRĄGOWO, 08.07. 2002 r.

PAN ALEKSANDER BENTKOWSKI PREZES AGENCJI RESTRUKTURYZACJI MODERNIZACJI ROLNICTWA WARSZAWA

PRZESYŁAM PANU TEKST ,,DIAGNOZA DŁUGOTERMINOWA ZMIAN W ROLNICTWIE I NA TERENACH WIEJSKICH ‘‘.

JAKO PRACOWNIK ARIMR WNIOSKUJĘ NA PODSTAWIE TEKSTU, O KTÓRYM WSPOMNIAŁEM POWYŻEJ, O SKONCENTROWANIE SIŁ I PIENIĘDZY ARIMR NA WSPIERANIU ROZWOJU PRODUKCJI ROŚLINNEJ WYTWARZANEJ METODAMI EKOLOGICZNYMI ORAZ KREOWANIA POPYTU WŚRÓD KONSUMENTÓW NA EKOLOGICZNĄ ŻYWNOŚĆ POCHODZENIA ROŚLINNEGO.

PRACUJEMY W AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA I POWINNIŚMY DĄŻYĆ DO ZMIAN, RESTRUKTURYZACJI, A NIE JAK DOTYCHCZAS DO UTRZYMYWANIA STANU, JAKI JEST.

WYDAWANIE PIENIĘDZY PRZEZ AGENCJĘ NA WSPIERANIE I UTRZYMYWANIE PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ WOBEC PERSPEKTYWY PRZEMIAN W ROLNICTWIE POLSKIM, UWAŻAM ZA MARNOTRAWSTWO PIENIĘDZY BUDŻETOWYCH POCHODZĄCYCH Z PODATKÓW ORAZ SZKODLIWE DLA KONSUMENTÓW I DEGRADUJĄCE ŚRODOWISKO NATURALNE.

JAKO WEGETARIANIN I ZWOLENNIK OCHRONY ŻYCIA WSZELKICH ISTOT, JESTEM PRZECIWNY PRZEZNACZANIU PIENIĘDZY POCHODZĄCYCH Z MOICH PODATKÓW NA WSPIERANIE HODOWLI ZWIERZĄT W CELU ZJADANIA ICH PRZEZ LUDZI.

WIEM, ŻE JAKO PREZES AGENCJI MA PAN DUŻE MOŻLIWOŚCI WPŁYWANIA NA DECYZJE POLITYKÓW, KTÓRZY DECYDUJĄ O TYM CZY MOŻNA ZABIJAĆ CZY NIE MOŻNA ZABIJAĆ. DECYDUJĄ O TYM CZY DOFINANSOWYWAĆ Z BUDŻETU ZABIJANIE ZWIERZĄT CZY DOFINANSOWYWAĆ DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OCHRONY ZWIERZĄT I ZDROWIA KONSUMENTÓW.

RYSZARD KAKOWSKI

AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA ZESPÓŁ ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA I KONTROLI ZAMIEJSCOWA SEKCJA ds. PROGRAMÓW PILOTAŻOWYCH W OLSZTYNIE BIURO POWIATOWE W MRĄGOWIE Ul. Przemysłowa 8 11–700 Mrągowo Tel. 089 – 741 – 86 – 45, 089 – 741 – 86 – 46

MRĄGOWO, 09.08. 2002 r.

PAN JAROSŁAW KALINOWSKI MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI WARSZAWA

JEDNA Z AGEND MINISTERSTWA ROLNICTWA – AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA ,, POMPUJE ’’ OGROMNE PIENIĄDZE POCHODZĄCE Z PODATKÓW W ROZWÓJ PRODUKCJI ŻYWNOŚCI POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO. KOSZTY UTRZYMANIA TEJ CZĘŚCI ARIMR, KTÓRA SIĘ TYM ZAJMUJE TEŻ SĄ OGROMNE. PO JAKIMŚ CZASIE POJAWIA SIĘ ZJAWISKO NADPRODUKCJI ŻYWCA, MIĘSA ( PODAŻ PRZEWYŻSZA POPYT ). SPADAJĄ CENY. WÓWCZAS WKRACZA DRUGA AGENDA MINISTERSTWA ROLNICTWA – AGENCJA RYNKU ROLNEGO, KTÓRA ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW WYKUPUJE NADWYŻKI MIĘSA KTÓRE TRUDNO SPRZEDAĆ. DO TEGO TRZEBA DOLICZYĆ KOSZTY UTRZYMANIA TEJ CZĘŚCI ARR, KTÓRA SIĘ TYM ZAJMUJE. WSZYSTKO TO JEST FINANSOWANE Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW. NASTĘPSTWEM TOGO SĄ NIEPOKOJE WŚRÓD ROLNIKÓW PONIEWAŻ MAJĄ TRUDNOŚCI ZE SPRZEDAŻĄ ZWIERZĄT KTÓRE WYHODOWALI. NIEPOKOJE ROLNIKÓW POCIĄGAJĄ ZA SOBĄ KOMPLIKACJE POLITYCZNE.

PRZY ZAŁOŻENIU, ŻE EKSPORT ŻYWNOŚCI RÓWNA SIĘ IMPORTOWI ŻYWNOŚCI, WNIOSEK Z TEGO JEST TAKI, IM WIĘCEJ PIENIĘDZY ,, WPOMPUJE ’’ MINISTERSTWO ROLNICTWA W ROZWÓJ PRODUKCJI ROLNEJ, TYM WIĘKSZA NADPRODUKCJA, TYM WIĘKSZA POTRZEBA INTERWENCYJNEGO SKUPU, TYM WIĘKSZE NIEPOKOJE ROLNIKÓW, TYM WIĘKSZE KOMPLIKACJE POLITYCZNE.

OCZEKIWANIE, ŻE WPROWADZENIE LIMITÓW PRODUKCYJNYCH I ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA I KONTROLI POZWOLI WPROWADZIĆ ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ PRODUKCJI ŻYWNOŚCI PO PRZYSTĄPIENIE DO UNII EUROPEJSKIEJ UWAŻAM ZA ZŁUDNE. PRZECIEŻ WŚRÓD POLITYKÓW PIĘTNASTKI NARASTA NACJONALIZM I FANATYZM CO JUŻ WIDAĆ W SPOSOBIE PROWADZENIA NEGOCJACJI Z KRAJAMI KANDYDUJĄCYMI I CO OWOCUJE DEZINTEGRACJĄ UNII OD WEWNĄTRZ. UWAŻAM, ŻE PRĘDZEJ DOCZEKAMY SIĘ ROZPADU UNII NIŻ PRZYSTĄPIENIA POLSKI DO NIEJ. KRAJE EUROPY ZACHODNIEJ ZMIERZAJĄ PRZECIEŻ DO SOCJALIZMU A MY JUŻ TAM BYLIŚMY.

DLATEGO POLSKA POWINNA SZUKAĆ WŁASNYCH SPOSOBÓW RÓWNOWAŻENIA PRODUKCJI ŻYWNOŚCI. I JESTEM PRZEKONANY, ŻE JUŻ WKRÓTCE TAKIE ROZWIĄZANIA ZOSTANĄ WPROWADZONE.

PRZESYŁAM PANU TEKST ,,DIAGNOZA DŁUGOTERMINOWA ZMIAN W ROLNICTWIE I NA TERENACH WIEJSKICH‘‘.

JAKO JESZCZE PRACOWNIK ARIMR WNIOSKUJĘ NA PODSTAWIE TEKSTU, O KTÓRYM WSPOMNIAŁEM POWYŻEJ, O SKONCENTROWANIE SIŁ I PIENIĘDZY W MINISTERSTWIE ROLNICTWA NA WSPIERANIU ROZWOJU PRODUKCJI ROŚLINNEJ WYTWARZANEJ METODAMI EKOLOGICZNYMI ORAZ KREOWANIA POPYTU WŚRÓD KONSUMENTÓW NA EKOLOGICZNĄ ŻYWNOŚĆ POCHODZENIA ROŚLINNEGO.

WYDAWANIE PIENIĘDZY PRZEZ MINISTERSTWO ROLNICTWA NA WSPIERANIE I UTRZYMYWANIE PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ WOBEC PERSPEKTYWY PRZEMIAN W ROLNICTWIE POLSKIM, UWAŻAM ZA MARNOTRAWSTWO PIENIĘDZY BUDŻETOWYCH POCHODZĄCYCH Z PODATKÓW ORAZ SZKODLIWE DLA KONSUMENTÓW I DEGRADUJĄCE ŚRODOWISKO NATURALNE. TYM BARDZIEJ, ŻE ISTNIEJE ,, DZIURA BUDŻETOWA ’’ I BRAKUJE ICH NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA.

PAŃSTWO OFICJALNIE FINANSUJE ZABIJANIE ZWIERZĄT.

CI ROLNICY KTÓRZY CHCĄ HODOWAĆ ZWIERZĘTA Z PRZEZNACZENIEM DO ZJADANIA ICH PRZEZ LUDZI POWINNI ROBIĆ TO ZA SWOJE PRYWATNE PIENIĄDZE I NA SWOJĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, A NIE ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW I PRZY ZAANGAŻOWANIU STRUKTUR PAŃSTWA. TAK JAK KIEDYŚ MÓWIŁO SIĘ O ODPOLITYCZNIENIU GOSPODARKI TAK TERAZ TRZEBA ZACZĄĆ

ODPAŃSTWAWIAĆ ZABIJANIE ZWIERZĄT

BO PRZYKAZANIE NIE ZABIJAJ DOTYCZY TAKŻE ZWIERZĄT

JAKO WEGETARIANIN I ZWOLENNIK OCHRONY ŻYCIA WSZELKICH ISTOT, JESTEM PRZECIWNY PRZEZNACZANIU PIENIĘDZY POCHODZĄCYCH Z MOICH PODATKÓW NA WSPIERANIE HODOWLI ZWIERZĄT W CELU ZJADANIA ICH PRZEZ LUDZI. PRZECIEŻ ZWIERZĘTA TO TEŻ ISTOTY MYŚLĄCE I CZUJĄCE TAK JAK PAN I JA. ONE TAK JAK PAN I JA CHCĄ ŻYĆ.

WIEM, ŻE JAKO MINISTER ROLNICTWA MA PAN DUŻE MOŻLIWOŚCI WPŁYWANIA NA DECYZJE POLITYKÓW, KTÓRZY DECYDUJĄ O TYM CZY MOŻNA ZABIJAĆ CZY NIE MOŻNA ZABIJAĆ. DECYDUJĄ O TYM CZY DOFINANSOWYWAĆ Z BUDŻETU ZABIJANIE ZWIERZĄT CZY DOFINANSOWYWAĆ DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OCHRONY ZWIERZĄT, ZDROWIA KONSUMENTÓW I ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

PRZESYŁAM PANU DO WIADOMOŚCI KOPIĘ KORESPONDENCJI POMIĘDZY MNĄ I PANEM ALEKSANDREM BENTKOWSKIM.

ZAŁĄCZNIKI :

    1. PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA ZMIAN W ROLNICTWIE I NA TERENACH WIEJSKICH.
    2. WNIOSEK DO PANA ALEKSANDRA BENTKOWSKIEGO.
    3. WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ.

RYSZARD KAKOWSKI

ZENON RYSZARD KAKOWSKI MRĄGOWO, 06.01. 2004 OŚ. MAZURSKIE 17/3 11 - 700 MRĄGOWO

 

SĄD OKRĘGOWY W OLSZTYNIE UL. DĄBROWSZCZAKÓW 44, 10 - 001 OLSZTYN

POWÓD : ZENON RYSZARD KAKOWSKI OŚ. MAZURSKIE 17/3 11 - 700 MRAGOWO

POZWANY : AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA AL. JANA PAWLA II 70 00 - 175 WARSZAWA

APELACJA

POWÓD WNOSI O :

1. ROZPATRZENIE APELACJI OD WYROKU SĄDU REJONOWEGO W BISKUPCU POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA .

2. OSOBISTE STAWIENNICTWO NA ROZPRAWIE PANA ALEKSANDRA BENTKOWSKIEGO W CELU USTALENIA RZECZYWISTYCH POWODÓW WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ POWODOWI.

3. POWOŁANIE W CHARAKTERZE ŚWIADKA PANIĄ BOŻENĘ PARCZEWSKĄ ( BEZPOŚREDNIĄ PRZEŁOŻONĄ POWODA ) W CELU WYJAŚNIENIA ZARZUTÓW POZWANEGO DOTYCZĄCYCH PRACY POWODA.

4. POWOŁANIE BIEGŁEGO PSYCHOLOGA (ZNAWCY ZAGADNIENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI) DO:

- DOKONANIA ANALIZY PSYCHOLOGICZNEJ UZASADNIENIA WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ POWODOWI ORAZ APELACJI POWODA,

- STWIERDZENIE CZY ISTNIEJE BRAK ZAUFANIA INSTYTUCJI DO OSOBY,

WYDANIA OPINII CZY OSOBA MOŻE PONOSIĆ KONSEKWENCJE ZA UCZUCIA INNEJ OSOBY.

5. ZWROT KOSZTÓW PRZEJAZDÓW POWODA DO OLSZTYNA W KWOCIE 20 ZŁ ZA KAŻDY PRZEJAZD.

ADRESAMI ZAMIESZKANIA PANI BOŻENY PARCZEWSKIEJ I PANA ALEKSANDRA BENTKOWSKIEGO DYSPONUJE POZWANY.

UZASADNIENIE

UCHYBIENIA FORMALNE, PROCEDURALNE I PRAWNE SĄDU REJONOWEGO W BISKUPCU

W SĄDZIE REJONOWYM W BISKUPCU ODBYŁY SIE TRZY ROZPRAWY SĄDOWE. NA KAŻDEJ ROZPRAWIE NA MIEJSCACH PRZEZNACZONYCH DLA ŁAWNIKÓW ZASIADAŁY INNE OSOBY. NA ODPISIE WYROKU SĄDU ZNAJDUJĄ SIĘ TYLKO DWA NAZWISKA ŁAWNIKÓW.

W TRAKCIE POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO NIE BYŁA PRZESTRZEGANA PRZEZ SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA KONSTYTUCYJNA ZASADA RÓWNOŚCI OBYWATELI. SĘDZIA PROWADZĄCY ROZPRAWĘ WYPOWIADAŁ SIĘ NA SIEDZĄCO. NATOMIAST POWÓD BYŁ WZYWANY DO WYPOWIADANIA SIE NA STOJĄCO. O NIERÓWNOŚCI OBYWATELI PODCZAS ROZPRAWY SĄDOWEJ ŚWIADCZY RÓWNIEŻ SPOSÓB URZĄDZENIA SALI ROZPRAW.

W SALI SĄDOWEJ POWINIEN ZNAJDOWAĆ SIĘ OKRĄGŁY STÓŁ, JEDNAKOWE KRZESŁA USTAWIONE NA TYM SAMYM POZIOMIE A WSZYSCY UCZESTNICY ROZPRAWY POWINNI MIEĆ MOŻLIWOŚĆ WYPOWIADANIA SIĘ NA SIEDZĄCO. POWINNO SIĘ ZREZYGNOWAĆ Z UŻYWANIA ZWROTU ,, WYSOKI SĄDZIE ’’ GDYŻ OZNACZA ON WYWYŻSZENIE OSÓB STANOWIĄCYCH SKŁAD SĘDZIOWSKI A PONIŻENIE WSZYSTKICH INNYCH OSÓB ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA SALI ROZPRAW. UŻYWANIE POWSZECHNIE OKREŚLENIA ,, WYSOKI SĄDZIE ’’ I DZISIEJSZY SPOSÓB URZĄDZENIA SALI ROZPRAW POWODUJE U CZŁONKÓW SKŁADU SĘDZIOWSKIEGO ROZWÓJ TAKICH UCZUĆ JAK POCZUCIE WYŻSZOŚCI, PYCHA I POGARDA DLA OSÓB UZNANYCH ZA NIŻEJ STOJĄCYCH W HIERARCHII SPOŁECZNEJ. CO NIE SPRZYJA WYDAWANIU SPRAWIEDLIWYCH WYROKÓW. DOKONANIE TYCH ZMIAN PRZYBLIŻYŁOBY RÓWNOŚĆ OBYWATELI NA SALI ROZPRAW I PRZYCZYNIŁO SIĘ DO ORZEKANIA SPRAWIEDLIWIEJ PRZEZ SĄDY.

W POSTEPOWANIU SĄDOWYM SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE ROZPATRZYŁ PISM PROCESOWYCH I ZEZNAŃ POWODA ORAZ NIEKTÓRYCH PISM I ZEZNAŃ POZWANEGO ŚWIADCZĄCYCH NA KORZYŚĆ POWODA. POWÓD PISZE O TYCH DOWODACH W DALSZEJ CZĘŚCI APELACJI. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA PZYJĄŁ TYLKO ARGUMENTY POZWANEGO A ZUPEŁNIE POMINĄŁ ARGUMENTY ŚWIDCZĄCE NA KORZYŚĆ POWODA.

PRZED ROZPOCZECIEM ROZPRAWY SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE ZAPOZNAŁ SIĘ Z PISMAMI PROCESOWYMI. ŚWIADCZY O TYM PIERWSZE PYTANIE ZADANE PRZEZ S.S.R. T. MADEJA POWODOWI ,, CZY DOBRZE ZROZUMIAŁEM, ŻE POWÓD WNOSI O PRZYWRÓCENIE DO PRACY ? ''. PODCZAS, GDY POWÓD W SWOICH PISMACH WIELOKROTNIE POWTARZAŁ, ŻE WNOSI O UZNANIE WYPOWIDZENIA ZA BEZSKUTECZNE. POWÓD NIGDY ANI W PISMACH PROCESOWYCH ANI PODCZAS ROZPRAWY NIE UŻYŁ OKREŚLENIA PRZYWRÓCENIA DO PRACY.

KOLEJNYM PRZYKŁADEM NIEZAPOZNANIA SIE SĄDU POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA Z PISMAMI PROCESOWYMI JEST FAKT NIEUWZGLĘDNIENIA DOWODU PRZEDŁOŻONEGO PRZEZ POZWANEGO ,, NOTATKA SŁUŻBOWA .... " Z DNIA 28.10.2002 R. DOTYCZĄCA ŚRODKÓW CZYSTOŚCI. ( O TEJ NOTATCE SZCZEGÓŁOWO POWÓD PISZE PONIŻEJ ).

TRZECIM DOWODEM POTWIERDZAJĄCYM, ŻE SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE ZAPOZNAŁ SIĘ Z PISMAMI PROCESOWYMI JEST STWIERDZENIE SĄDU W UZASADNIENIU, ŻE POWÓD BYŁ ZATRUDNIONY W POZWANEJ AGENCJI OD 11.12.2000R DO 30.09.2002 R., CO NIE JEST PRAWDĄ. POWÓD BYŁ ZATRUDNIONY W POZWANEJ AGENCJI DWUKROTNIE :

PIERWSZY OKRES ZATRUDNIENIA - OD 11.12.2000R. DO 07.08.2001 R.

DRUGI OKRES ZATRUDNIENIA - OD 17.09.2001 R.

I STOSUNEK PRACY WIĄŻE STRONY DO DNIA DZISIEJSZEGO. CO JEST UDOKUMENTOWANE W AKTACH OSOBOWYCH POWODA ( ŚWIADECTWA PRACY ). DWUKROTNY OKRES ZATRUDNIENIA POWODA U POZWANEGO POTWIERDZIŁA PEŁNOMOCNIK POZWANEGO, PANI MAŁGORZATA KONOPACKA W ZAŚWIADCZENIU Z DNIA 18.11.2003 R.

KOLEJNYM DOWODEM NA TO, ŻE SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE ZAPOZNAŁ SIĘ Z PISMAMI PROCESOWYMI JEST SPRAWA ZAKRESU OBOWIĄZKÓW POWODA. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA W SWOIM UZASADNIENIU POWOŁUJE SIĘ NA ZAKRES OBOWIĄZKÓW POWODA, ,, POWÓD JEDNOOSOBOWO MIAŁ OBOWIĄZEK REALIZOWAĆ NAŁOŻONE ZADANIA W BIURZE W MRĄGOWIE / D: AKTA OSOBOWE ''. Z DOKUMENTÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W AKTACH OSOBOWYCH POWODA WYNIKA JEDNOZNACZNIE, ŻE ZAKRES OBOWIĄZKÓW ZNAJDUJĄCY SIĘ W AKTACH DOTYCZYŁ TYLKO PIERWSZEGO OKRESU ZATRUDNIENIA . PO ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ W PIERWSZYM OKRESIE ZATRUDNIENIA, ZAKRES OBOWIĄZKÓW ZNAJDUJĄCY SIĘ W AKTACH OSOBOWYCH POWODA STRACIŁ SWOJĄ MOC PRAWNĄ. NATOMIAST W DRUGIM OKRESIE ZATRUDNIENIA POWÓD NIE MIAŁ OKREŚLONEGO ZAKRESU OBOWIĄZKÓW. NATOMIAST ZARZUTY POD ADRESEM POWODA I PISMO WYPOWIADAJĄCE UMOWĘ O PRACĘ DOTYCZĄ TYLKO DRUGIEGO OKRESU ZATRUDNIENIA.

WYSYŁAJĄC SWÓJ WNIOSEK DO PREZESA AGENCJI I PROGNOZĘ..... POWÓD SKORZYSTAŁ Z PRAWA PRACOWNIKA WYNIKAJĄCEGO Z KODEKSU PRACY DO SKŁADANIA WNIOSKÓW. POWÓD SKORZYSTAŁ RÓWNIEŻ Z KONSTYTUCYJNEGO PRAWA DO WOLNOŚCI SŁOWA. NIE MOŻE, WIĘC PONOSIĆ KONSEKWENCJI W POSTACI ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA SWOIM WYROKIEM ODMÓWIŁ POWODOWI TYCH PRAW.

POWÓD ZMIERZAŁ DO USTALENIA RZECZYWISTYCH PRZESŁANEK DECYZJI O WYPOWIEDZENIU UMOWY O PRACĘ I DLATEGO WNIOSKOWAŁ O OSOBISTE STAWIENNICTWO PANA ALEKSANDRA BENTKOWSKIEGO, GDYŻ TYLKO OSOBA, KTÓRA PODJĘŁA DECYZJĘ MOŻE JĄ UMOTYWOWAĆ. JEDNAK SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE WEZWAŁ PANA BENTKOWSKIEGO NA ROZPRAWĘ, NA, KTÓREJ BYŁY PRZESŁUCHIWANE STRONY W DNIU 02.12.2003R. POWÓD POSTAWIONY PRZED FAKTEM DOKONANYM ( BRAK NA ROZPRAWIE PANA BENTKOWSKIEGO, ) ABY NIE PRZEDŁUŻAĆ PROCEDOWANIA I NIE ZWOŁYWAĆ JESZCZE JEDNEGO POSIEDZENIA SĄDU, WYCOFAŁ SWÓJ WNIOSEK O OSOBISTE STAWIENNICTWO PANA BENTKOWSKIEGO. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA SWOIM ZANIECHANIEM UTRUDNIŁ USTALENIE RZECZYWISTYCH PRZESŁANEK WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ.

SĄD NIE WEZWAŁ RÓWNIEŻ NA ROZPRAWĘ ŚWIADKA - PANIĄ BOŻENĘ PARCZEWSKĄ

( BEZPOŚREDNIEGO PRZEŁOŻONEGO POWODA ), O CO WNIOSKOWAŁ POZWANY. POWÓD NIE MIAŁ, WIĘC MOŻLIWOŚCI ZADAWANIA PYTAŃ JEDYNEJ OSOBIE, KTÓRA MIAŁA WIEDZĘ O PRACY POWODA. POZWANEGO PRZED SĄDEM REPREZENTOWAŁY OSOBY, KTÓRE W OKRESIE ZATRUDNIENIA POWODA U POZWANEGO, NIE KOTAKTOWAŁY SIĘ Z POWODEM. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA SWOIM ZANIECHANIEM PO RAZ DRUGI UTRUDNIŁ USTALENIE RZECZYWISTYCH PRZESŁANEK WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ.

OSOBY REPREZENTUJĄCE POZWANEGO WIELOKROTNIE W PISMACH PROCESOWYCH I NA SALI ROZPRAW NARUSZAŁY DOBRA OSOBISTE POWODA. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE REAGOWAŁ W TYCH SYTUACJACH. POWÓD ZWRÓCIŁ NA TO UWAGĘ SĄDOWI POPRZEZ ZŁOŻENIE WNIOSKU Z DNIA 25.11.2003 R. Z SUGESTIĄ POUCZENIA PRZEDSTAWICIELI POZWANEGO, ŻE CI POSTĘPUJĄ NIEZGODNIE Z ART. 111 KODEKSU PRACY, KTÓRY MÓWI, ŻE ,, PRACODAWCA JEST OBOWIĄZANY SZANOWAĆ DOBRA OSOBISTE PRACOWNIKA ''. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE POUCZYŁ OSÓB REPREZENTUJĄCYCH AGENCJĘ.

SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA W UZASADNIENIU STWIERDZIŁ, ŻE ,, STRONY RÓWNIEŻ NIE PODNOSIŁY ZARZUTU NARUSZENIA PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH LEGALNOŚCI DOKONANIA WYPOWIEDZENIA ''. OTÓŻ POWÓD WIELOKROTNIE W SWOICH PISMACH PROCESOWYCH I W ZEZNANIACH STWIERDZAŁ, ŻE WYPOWIEDZENIE JEST BEZPODSTAWNE I NIELEGALNE, PONIEWAŻ NIE MOŻNA ROZWIĄZAĆ STOSUNKU PRACY Z POWODU PRZEKONAŃ POWODA LUB UCZUĆ POZWANEGO.

SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA W UZASADNIENIU WYROKU STWIERDZIŁ, ŻE ,, NIE MA PODSTAW DO ZASĄDZENIA STOSOWNEGO ODSZKODOWANIA, GDYŻ PRZEPISY PRAWA PRACY NIE ZNAJĄ ODSZKODOWANIA ZA CIERPIENIA MORALNE ZWIĄZANE Z UTRATĄ PRACY ". POWÓD ZNA INNĄ WYKŁADNIĘ PRAWA ,, DOZWOLONE JEST WSZYSTKO TO, CO NIE JEST PRAWNIE ZABRONIONE ". ŻADEN PRZEPIS PRAWA NIE ZABRANIA SĄDOWI ZASĄDZENIA ODSZKODOWANIA NA RZECZ POWODA. A ZATEM SĄD MOŻE ORZEC O PRZYZNANIU POWODAWI ODSZKODOWANIA ZA PONIESIONE STRATY FINANSOWE I MORALNE ZWIĄZANE Z BEZSKUTECZNYM ROZWIĄZANIEM UMOWY O PRACĘ. CO JEST ZGODNE Z ZASADĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI I PONOSZENIA KONSEKWENCJI ZA SWOJE DECYZJE.

EKWIWALENT ZA ŚRODKI CZYSTOŚCI

SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA W SWOIM WYROKU ODDALIŁ ROSZCZENIE POWODA DOTYCZĄCE WYPŁATY EKWIWALENTU ZA ŚRODKI CZYSTOŚCI POMIMO, IŻ SAM POZWANY PRZYZNAŁ, ŻE ŚRODKI CZYSTOŚCI ( RĘCZNIK, MYDŁO I PAPIER TOALETOWY ) NALEŻAŁY SIĘ POWODOWI. POZWANY PRZEDSTAWIŁ SĄDOWI JAKO DÓWÓD W SPRAWIE ,, NOTATKĘ SŁUŻBOWĄ DOT. ROZMOWY Z P. ZEZONEM KACĄ W SPRAWIE ZAPOTRZEBOWANIA ZŁOŻONEGO PRZEZ PANA RYSZARDA KAKOWSKIEGO. '' W DOKUMENCIE TYM PODANA JEST PODSTAWA PRAWNA DO PRZYZNANIA POWODOWI TAKIEGO ŚWIADCZENIA ( ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ Z DNIA 26.09.1977 R. W SPRAWIE OGÓLNYCH PRZEPISÓW BEZPICZEŃSTWA I HIGIENY PRACY. ). W NOTATCE STWIERDZONO ,, ŻE PRACODAWCA MUSI ZAPEWNIĆ PRACOWNIKOWI DOSTĘP... DO SRODKÓW CZYSTOŚCI ( MYDŁO, RĘCZNIK I PAPIER TOALETOWY ).

NOTATKA WSPOMINA O UMOWIE NAJMU LOKALU. POWÓD ZNA DOBRZE TREŚĆ UMOWY O NAJEM LOKALU I OŚWIADCZA, ŻE W UMOWIE NIE MA ŻADNEJ WZMIANKI O ŚRODKACH CZYSTOŚCI DLA PRACOWNIKA AGENCJI. POZWANY NIE PRZEDSTAWIŁ W SĄDZIE UMOWY O NAJEM LOKALU. A ZATEM OBOWIĄZEK DOSTARCZENIA PRACOWNIKOWI ŚRODKÓW CZYSTOŚCI SPOCZYWAŁ NA POZWANYM, A Z KTÓREGO POZWANY NIE WYWIĄZYWAŁ SIĘ PRZEZ DWA LATA I NADAL ODMAWIA POWODOWI WYPŁATY EKWIWALENTU. ROSZCZENIE POWODA DOTYCZĄCE WYPŁATY EKWIWALENTU DOTYCZY OBYDWU WSPOMNIANYCH WCZEŚNIEJ OKRESÓW ZATRUDNIENIA.

ZARZUTY DOTYCZĄCE PRACY POWODA

W UZASADNIENIU SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA STWIERDZIŁ, ŻE ,, NIE BUDZI WĄTPLIWOŚCI FAKT, IŻ CAŁOKSZTAŁT DZIAŁAŃ I POSTĘPOWANIA POWODA ... ". NATOMIAST SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE WSKAZAŁ ŻADNEGO DZIAŁANIA, POSTEPOWANIA CZY CZYNU POWODA, KTÓRY MÓGŁBY STANOWIĆ PODSTAWĘ ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ. POZWANY NIE MÓGŁ DOWIEŚĆ PRZED SĄDEM POWODOWI NIE WYWIĄZYWANIA SIE ZE SWOICH OBOWIĄZKÓW LUB NIENALEŻYTEGO ICH WYKONYWANIA, PONIEWAŻ WCZEŚNIEJ POZWANY SAM NIE DOPEŁNIŁ SWOJEGO OBOWIĄZKU WYNIKAJĄCEGO Z KODEKSU PRACY ( ART. 94, P.1 ) I NIE OKREŚLIŁ ZAKRESU OBOWIĄZKÓW POWODA W DRUGIM OKRESIE ZATRUNIENIA . SKORO POZWANY NIE OKREŚLIŁ OBOWIĄZKÓW POWODA NIE MOŻNA BYŁO DOKONAĆ OCENY CZY POWÓD WYKONYWAŁ JE WŁAŚCIWIE. SKORO NIE ZOSTAŁ OKRESLONE OBOWIĄZKI POWODA, TO NIE MOŻNA MU POSTAWIĆ ZARZUTU POSTEPOWANIA NIEZGODNIE Z ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ. POZWANY NIE POSTAWIŁ TEŻ ZARZUTU ODMOWY WYKONANIA POLECENIA, CZYNU SPRZECZNEGO Z ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ CZY Z KODEKSEM PRACY .

POZWANY PRZED SĄDEM NIE UDOWODNIŁ WINY POWODA, POSTĘPOWANIA POWODA NIEZGODNEGO Z KODEKSEM PRACY. SKORO POWODOWI NIE UDOWODNIONO WINY, NIE MOŻE BYĆ KARY W POSTACI ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ.

POZWANY W SWOICH PISMACH PROCESOWYCH POSTAWIŁ SZEREG ZARZUTÓW DOTYCZĄCYCH PRACY POWODA. ZARZUTY TE MAJĄ CHARAKTER OGÓLNIKÓW W RODZAJU ,, STWARZANIE NIEPOROZUMIEŃ '', ,,SPOSÓB POSTĘPOWANIA POWODA W PRACY '', ,, UNIKAŁ UDZIAŁU W OBOWIĄZKOWYCH SZKOLENIACH ZAWODOWYCH '' ( TO ZAGADNIENIE POWÓD SZCZEGÓŁOWO WYJAŚNIŁ PRZED SĄDEM, LECZ SĄD POMINĄŁ TE ZEZNANIE ) I TESTACH KWALIFIKACYJNYCH '' ITP. POZWANA AGENCJA NIE PRZEDSTAWIŁA SĄDOWI ŻADNYCH KONKRETÓW, DOWODÓW, FAKTÓW, ZDARZEŃ, CZYNÓW, WYPOWIEDZI ITP., KTÓRE POTWIERDZAŁYBY POSTAWIONE POWODOWI ZARZUTY. ZATEM SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA CYTUJE W SWOIM UZASADNIENIE NIE UDOWODNIONE PRZED SĄDEM ZARZUTY POZWANEGO. SĄD PO PROSTU PRZEPISAŁ TE ZARZUTY Z PISM POZWANEGO DO UZASADNIENIA WYROKU. DLATEGO POWÓD WNIOSKUJE O WEZWANIE W CHARAKTERZE ŚWIADKA BEZPOŚREDNIEGO PRZEŁOŻONEGO POWODA - PANIĄ BOŻENĘ PARCZWSKĄ, W CELU WYJAŚNIENIA ZARZUTÓW DOTYCZĄCYCH PRACY POWODA.

W UZASADNIENIU WYPOWIEDZENIA POZWANY POSTAWIŁ ZARZUT POWODOWI ,, INICJOWANIE PRZEZ PANA KIERUNKÓW DZIAŁALNOŚCI AGENCJI...... ". SŁOWO INICJOWANIE OZNACZA ZAPOCZĄTKOWANIE, ROZPOCZECIE, PODJĘCIE DZIAŁAŃ. OTÓŻ POWÓD NICZEGO NIE INICJOWAŁ. POWÓD TYLKO WYRAZIŁ SWOJE PRZEKONANIA ( POGLĄDY ).

WYRAŻONE UCZUCIA POZWANEGO

UCZUCIE - JEST TO STAN WEWNETRZNY, JAKI PRZEŻYWA W DANEJ CHWILI OSOBA. MOŻE JE WYRAZIĆ WERBALNIE ( SŁOWNIE LUB NA PIŚMIE ) LUB NIEWERBALNIE ( GESTAMI LUB CZYNAMI). WĄTPLIWOŚCI I BRAK ZAUFANIA, NA, KTÓRE POWOŁUJE SIĘ W SWOICH PISMACH PROCESOWYCH POZWANY SĄ JEDNYMI Z WIELU SPOŚRÓD NIEZLICZONYCH UCZUĆ, JAKIE MOŻE PRZEŻYWAĆ I WYRAŻAĆ CZŁOWIEK , ZWIERZĘTA I ROŚLINY.

W UZASADNIENIU WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ POZWANY POWOŁUJE SIĘ NA ,, POWAŻNE WĄTPLIWOŚCI .... " JEST TO UCZUCIE, JAKIE PRZEŻYWAŁ I WYRAZIŁ W SWOIM PIŚMIE PAN ALEKSANDER BENTKOWSKI. WĄTPLIWOŚCI ( CZYLI STRACH ) WYRAZIŁ PAN BENTKOWSKI. I TO JEST PROBLEM PANA BENTKOWSKIEGO. ZE SWOIM UCZUCIEM KAŻDY CZŁOWIEK POWINIEN PORADZIĆ SOBIE SAM I WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE UCZUCIE LUB POPROSIĆ O POMOC PSYCHOLOGA, PSYCHOTERAPEUTĘ CZY PSYCHIATRĘ.

MOŻNA BY ZAPYTAĆ, CZEGO BAŁ SIĘ PAN BENTKOWSKI PODEJMUJĄC DECYZJĘ O ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ ? POWÓD PODCZAS ROZPRAWY SĄDOWEJ W BISKUPCU NIE MIAŁ MOŻLIWOŚCI ZADANIA TEGO PYTANIA. DLATEGO POSTAWIŁ WNIOSEK O OSOBISTE STAWIENNICTWO PANA BENTKOWSKIEGO W SĄDZIE W OLSZTYNIE .

POWÓD MOŻE DOMYŚLAĆ SIĘ JEDYNIE, CZEGO BAŁ SIĘ PREZES AGENCJI. ZDANIEM POWODA , POZWANY PRZYJĄŁ BŁĘDNE ZAŁOŻENIE MYŚLOWE POLEGAJĄCE NA TYM, ŻE SKORO POWÓD TAK MYŚLI TO PODEJMUJE LUB PODEJMIE DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO REALIZACJI SWOICH KONCEPCJI. PODEJMUJE LUB BĘDZIE PODEJMOWAŁ DZIAŁANIA NIEZGODNE Z ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ ( TAK POWÓD WYWNIOSKOWAŁ Z DALSZEJ CZĘŚCI UZASADNIENIA ). WĄTPLIWOŚCI ( CZYLI STRACH ) POJAWIŁ SIĘ U PANA BENTKOWSKIEGO DLATEGO, ŻE PAN BENTKOWSKI PRZYJĄŁ BŁĘDNE ZAŁOŻENIE MYŚLOWE DOTYCZĄCE POWODA , A NIE DLATEGO, ŻE POWÓD PRZEDSTAWIŁ SWOJE PRZEKONANIA LUB POPEŁNIŁ JAKIŚ CZYN.

OTÓŻ NIC TAKIEGO NIE MIAŁO MIEJSCA. W TOKU POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO PEŁNOMOCNICY POZWANEGO NIE PRZEDSTAWILI CHOĆBY JEDNEGO DOWODU POTWIERDZAJĄCEGO TAKIE BŁĘDNE ZAŁOŻENIE. POWÓD POSTEPOWAŁ DOKŁADNIE ODWROTNIE NIŻ BŁĘDNIE ZAŁOŻYŁ TO PAN BENTKOWSKI. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE WSKAZAŁ ŻADNEGO CZYNU POWODA UTRUDNIAJĄCEGO PRACĘ AGENCJI. POWÓD KONSEKWENTNIE DĄŻYŁ DO USPRAWNIENIA TOKU PRACY W AGENCJI, CO WYNIKA Z DOKUMENTÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W AKTACH OSOBOWYCH POWODA ORAZ ZAPROTOKUŁOWANYCH ZEZNAŃ POWODA.

STAŁO SIĘ TAK, PONIEWAŻ POCZUCIE OBOWIĄZKU WOBEC ŚWIADCZONEJ PRACY I AGENCJI BYŁO JEDYNYM MOTYWEM POSTĘPOWANIA POWODA W PRACY. POWÓD SWOJE PRZEKONANIA ,, POZOSTAWIAŁ PRZED PROGIEM BIURA '' A W PRACY WYKONYWAŁ SWOJE OBOWIĄZKI I POLECENA BEZPOŚRDNIEGO PRZEŁOŻONEGO NAJLEPIEJ JAK POTRAFIŁ. CZEGO DOWODEM JEST BRAK ZARZUTU NIEWYWIĄZYWANIA SIĘ ZE SWOICH OBOWIĄZKÓW.

POWÓD NIGDY NIE MIAŁ ZAMIARU PODEJMOWAC DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO REALIZACJI SWOICH KONCEPCJI, PONIEWAŻ NARUSZAŁOBY TO UMOWĘ O PRACĘ I KODEKS PRACY. DLATEGO SKIEROWAŁ WNIOSEK DO PANA PREZESA. POWÓD ZAWSZE POSTĘPOWAŁ ZGODNIE Z PRAWEM. POWÓD BYŁ ŚWIADOM TEGO, ŻE ZMIANA KIERUNKÓW DZIAŁALNOŚCI AGENCJI WYMAGA ZMIANY WIELU USTAW I DLATEGO WYSŁAŁ SWÓJ WNIOSEK DO PANA BENTKOWSKIEGO Z SUGESTIĄ PRZEDSTAWIENIA SPRAWY PARLAMENTARZYSTOM.

W SWOIM UZASADNIENIU WYROKU SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA POWOŁUJE SIĘ NA ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEDO DOTYCZĄCE ZASADNOŚCI WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ W PRZYPADKU UTRATY ZAUFANIA PRACODAWCY DO PRACOWNIKA. POWÓD NIE ZGADZA SIE Z TAKIM ORZECZENIEM, PONIEWAŻ NIE MOŻNA MÓWIĆ O BRAKU ZAUFANIA PRACODAWCY ( BĘDĄCEGO PAŃSTWOWĄ OSOBĄ PRAWNĄ, JAKĄ JEST AGENCJA RESTRUKRURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA - CZYLI INSTYTUCJĄ, ) PONIEWAŻ INSTYTUCJA JEST WIELOOSOBOWYM TWOREM, W KTÓRYM KAŻDY PRACOWNIK MYŚLI I CZUJE INACZEJ. NIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK UCZUCIE INSTYTUCJI DO PRACOWNIKA. DLATEGO POWÓD WNIOSKUJE O POWOŁANIE BIEGŁEGO PSYCHOLOGA DO ROZPATRZENIA TEGO ZAGADNIENIA.

MOŻNA NATOMIAST MÓWIĆ O UCZUCIACH ( W TYM PRZYPADKU BRAKU ZAUFANIA ) OSOBY REPREZENTUJĄCEJ PRACODAWCĘ. POZOSTAJE DO ROZSTRZYGNIĘCIA SPRAWA CZY JAKIEKOLWIEK UCZUCIE OSOBY REPREZENTUJĄCEJ PRACODAWCĘ MOŻE BYĆ PODSTAWĄ DO ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ. POWÓD UWAŻA, ŻE UCZUCIE INNEJ OSOBY NIE MOŻE STANOWIĆ PODSTAWY DO WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ. DLATEGO POWÓD WNOSI O POWOŁANIE BIEGŁEGO PSYCHOLOGA DO ROZPATRZENIA I TEGO ZAGADNIENIA.

POWÓD UWAŻA, ŻE KAŻDY CZŁOWIK MOŻE PONOSIĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

( KONSEKWENCJE ) TYLKO I WYŁĄCZNIE ZA SWOJE MYŚLI, UCZUCIA, SŁOWA I CZYNY. CZŁOWIEK NIE MOŻE PONOSIĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA MYŚLI, UCZUCIA, SŁOWA I CZYNY INNEJ OSOBY. WŁAŚNIE NA TYM POLEGA ZASADA ODPOWIEDZIALNOŚCI. NATOMIAST LUDZIE NIEODPOWIEDZIALNI POSTĘPUJĄ W TEN SPOSÓB, ŻE OBWINIAJĄ INNYCH LUDZI ZA SWOJE BŁĘDY OBAWIAJĄC SIĘ KONSEKWENCJI

( ODPOWIEDZIALNOŚCI ). NIE POTRAFIĄ PRZYZNAĆ SIĘ DO SWOICH WŁASNYCH BŁĘDÓW I DLATEGO OBARCZAJĄ NIMI INNYCH. PAN BENTKOWSKI PRZYJĄŁ BŁĘDNE ZAŁOŻENIE MYŚLOWE A PAN KAKOWSKI ZOSTAŁ ZWOLNIONY Z PRACY. NAJLEPSZYM ZOBRAZOWANIEM TEGO ZJAWISKA JEST STARE, MĄDRE LUDOWE POWIEDZENIE ,, KOWAL ZAWINIŁ ( PAN BENTKOWSKI ) A CYGANA ( PAN KAKOWSKI ) POWIESILI ’’. I DLATEGO RÓWNIEŻ POWÓD WNOSI O POWOŁANIE BIEGŁEGO PSYCHOLOGA ZNAWCĘ ZAGADNIENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI DO ROZSTRZYGNIĘCIA TEGO ZAGADNIENIA.

O ILE WIADOMO, CZYJE TO UCZUCIE ( WĄTPLIWOŚCI - PANA BENTKOWSKIEGO, PONIEWAŻ ON PODPISAŁ TO PISMO ), TO NIE WIADOMO, KTO STRACIŁ ZAUFANIE DO POWODA, ( KTO JEST PODMIOTEM TEGO UCZUCIA, KTO JE PRZEŻYWA I WYRAŻA ), PONIEWAŻ PISMO PODNOSZĄCE TEN ARGUMENT JEST PODPISANE PRZEZ RADCĘ PRAWNEGO W IMIENIU AGENCJI, CZYLI INSTYTUCJI ( A TA NIE JEST CZŁOWIEKIEM, WIĘC NIE MA UCZUĆ ). O ILE POWÓD MOŻE UWIERZYĆ, ŻE PAN BENTKOWSKI WYRAZIŁ SWÓJ STRACH, O TYLE TRUDNO JEST POWODOWI UWIERZYĆ W TAKĄ ZMIANĘ UCZUĆ NA BRAK ZAUFANIA, PONIEWAŻ NIE MOŻNA OKREŚLIĆ OSOBY ( PODMIOTU, ) KTÓRA TAKIE UCZUCIE PRZEŻYWA I WYRAŻA. POWÓD CHCIAŁBY NA ROZPRAWIE ZAPYTAĆ OSOBĘ, KTÓRA NIE MA ZAUFANIA DO POWODA ,, DLACZEGO NIE MA ZAUFANIA DO POWODA ? ’’, ALE NIEMOŻLIWE JEST USTALENIE, KOMU TAKIE PYTANIE MOŻNA BY ZADAĆ.

POWÓD NIE WIERZY W TAKĄ ZMIANĘ UCZUĆ POZWANEGO Z JESZCZE INNEGO POWODU. W WYPOWIEDZENIU ( PISMO Z 06.08.2002 R. ) PAN BENTKOWSKI WYRAZIŁ SWOJE UCZUCIE WĄTPLIWOŚCI

( CZYLI STRACHU ). W ODPOWIEDZI NA WYPOWIEDZENIE W POZWIE ( PISMO Z 07.08.2002 R. ) DO SĄDU POWÓD ARGUMENTOWAŁ, ŻE WYPOWIEDZENIE JEST BEZSKUTECZNE, PONIEWAŻ NIE MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ UMOWY O PRACĘ ZA POGLĄDY. POZWANY ZORIENTOWAŁ SIĘ, ŻE MOŻE PRZEGRAĆ SPRAWĘ W SĄDZIE. DLATEGO W ODPOWIEDZI NA POZEW ( PISMO Z 29.11.2002 R. ) UŻYŁ JUŻ JAKO ARGUMENTU INNEGO UCZUCIA ( BRAK ZAUFANIA ). ZNAJĄC ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO DOTYCZĄCEGO BRAKU ZAUFANIA ZMIENIŁ UCZUCIE WĄTPLIWOŚCI NA BRAK ZAUFANIA, ABY ZAPEWNIĆ SOBIE ZWYCIĘSTWO W SĄDZIE. WYRAŻONE UCZUCIE WĄTPLIWOŚCI W ORZECZNICTWIE SĄDU NAJWYŻSZEGO NIE WYSTĘPUJE. DLATEGO POWÓD NIE WIERZY W TAKĄ ZMIANĘ UCZUĆ. POWÓD UWAŻA, ŻE POZWANY SKŁAMAŁ POWOŁUJĄC SIĘ NA BRAK ZAUFANIA. POWÓD UWAŻA, ŻE W ZWIĄZKU Z TYM POZWANY DOPUŚCIŁ SIĘ MANIPULACJI UCZUCIAMI, ABY ZAPEWNIĆ SOBIE WYGRANĄ W SĄDZIE PRACY.

POWÓD UWAŻA, ŻE SĄD NAJWYŻSZY POPEŁNIŁ BŁĄD UZNAJĄC, ŻE PODSTAWĄ DO ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ MOŻE BYĆ BRAK ZAUFANIA PRACODAWCY DO PRACOWNIKA. DLATEGO POWÓD WNIOSKUJE O POWOŁANIE BIEGŁEGO PSYCHOLOGA DO ROZPATRZENIA TEGO ZAGADNIENIA.

PRZEKONANIA ( POGLĄDY ) POWODA

NA WSTĘPIE TEJ CZĘŚCI APELACJI POWÓD OŚWIADCZA, ŻE JEST BEZPARTYJNYM BEZWYZNANIOWCEM I NIE NALEŻY DO JAKIEJKOLWIEK ORGANIZACJI A POGLĄDY ZAWARTE WE WNIOSKU I PROGNOZIE..... ORAZ APELACJI POWODA, SĄ JEGO OSOBISTYMI PRZEKONANIAMI.

INTERESUJĄCYM JEST TO, JAK DOSZŁO DO NAPISANIA I WYSŁANIA DO POZWANEGO WNIOSKU I PROGNOZY....... POWÓD PRAWIE PRZEZ DWA LATA UPOMINAŁ SIĘ O UMOŻLIWIENIE MU ZAPOZNANIA SIĘ Z ZADANIAMI AGENCJI, Z KIERUNKAMI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. WNIOSKOWAŁ O PRZESŁANIE MU USTAWY O AGENCJI, REGULAMINU ORGANIZACYJNEGO ( GDZIE OKRŚLONE SĄ ZAKRESY ZADAŃ KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH ) LUB PRZEKAZANIE TEJ WIEDZY PODCZAS SZKOLEŃ. PRZEZ PRAWIE DWA LATA POWÓD NIE OTRZYMAŁ TAKICH INFORMACJI, WIĘC POSTANOWIŁ SAM OPRACOWAĆ DOKUMENT JAK WYOBRAŻA SOBIE KIERUNKI ZMIAN W ROLNICTWIE. DOPIERO PO WYSŁANIU DO PREZESA AGENCJI WNIOSKU I PROGNOZY..... POWÓD OTRZYMAŁ REGULAMIN ORGANIZACYJNY. GDYBY PRZEŁOŻENI POINFORMOWALI POWODA, JAKIE SĄ KIERUNKI RESTRUKTURYZACJI ROLNICTWA TO POWÓD NIE OPRACOWAŁBY TYCH DWUCH DOKUMENTÓW I NIE WYSŁAŁ DO PREZESA AGENCJI. TAK WŁAŚNIE DZIAŁA PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU.

W TOKU POSTĘPOWANIA SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE UWZGLĘDNIŁ BARDZO WAŻNEGO ( KLUCZOWEGO ) ZEZNANIA PEŁNOMOCNIKA POZWANEGO PANI MAŁGORZATY KONOPACKIEJ, KTÓRA PRZYZNAŁA, ŻE POWODEM ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ Z POWODEM BYŁ JEGO WNIOSEK Z DNIA 08.07.2002R ORAZ DOŁĄCZONY TEKST ,, PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA ZMIAN W ROLNICTWIE I NA TERENACH WIEJSKICH ''. A ZATEM PRAWDZIWYM POWODEM ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BYŁY PRZEKONANIA POWODA A NIE UCZUCIA POZWANEGO. A WE WNIOSKU I DOŁĄCZONYM TEKŚCIE NIE BYŁO NICZEGO INNEGO JAK TYLKO PRZEKONANIA, PRZYPUSZCZENIA, PROGNOZY, PRZEWIDYWANIA I ZAŁOŻENIA, ŻE TAKIE BĘDĄ KIERUNKI ZMIAN W ROLNICTWIE. STĄD TYTUŁ OPRACOWANIA ZACZYNA SIĘ OD SŁOWA PROGNOZA. A ZATEM POZWANY PRZYZNAŁ, ŻE POWODEM ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ NIE BYŁA ŹLE ŚWIADCZONA PRACA, CZYLI CZYNY POWODA.

ZDANIEM POWODA PISMO WYPOWIADAJĄCE UMOWĘ O PRACĘ NARUSZA ART. 113 KODEKSU PRACY, KTÓRY MÓWI O DYSKRYMINACJI ZA PRZEKONANIA. SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA NIE STIERDZIŁ NARUSZENIA TEGO PRZEPISU KODEKSU PRACY.

POZWANY JAKO PODSTAWĘ ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACE PODAŁ W UZASADNIENIU ,, PREZENTOWANIE SAMOWOLNYCH KONCEPCJI ''. JAKIE TO KONCEPCJE SAMOWOLNIE GŁOSIŁ POWÓD ? POWÓD WYPOWIEDZIAŁ SIE ZA POSZANOWANIEM ŻYCIA ( PRZECIWKO ZABIJANIU ZWIERZĄT ), ZA OCHRONĄ ŚRODOWISKA NATURALNEGO I ROZWOJEM MIŁOŚCI. POZWANY WYPOWIADAJĄC UMOWĘ O PRACĘ UZASADNIŁ, ŻE SĄ TO POGLĄDY SPRZECZNE Z ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ. PREZES AGENCJI DOKONUJĄC WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ POWODOWI JEDNOZNACZNIE OKREŚLIŁ SWÓJ I REPREZENTOWANEJ PRZEZ SIEBIE AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA STOSUNKU DO ZASADY ,, NIE ZABIJAJ '' ( DO PRAWA DO ŻYCIA ), DO PRAWA CZŁOWIEKA I ZWIRZĄT DO ŻYCIA W CZYSTYM ŚRODOWISKU NATURALNYM I CO NAJWAŻNIEJSZE STOSUNEK DO MIŁOŚCI. Z TEGO WYNIKA, ŻE ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ JEST NISZCZENIE ŻYCIA ( WSPIERANIE ZABIJANIA ZWIERZĄT ), NISZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO I NISZCZENIE MIŁOŚCI. TO NIE JEST STWIERDZENIE POWODA . TAK WYNIKA Z UZASADNIENIA WYPOWIEDZENIA. TAK PRZECIEŻ POSTEPUJĄ TYLKO LUDZIE, KTÓRZY SIEJĄ STRACH I NIENAWIŚĆ.

SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA WYDAJĄC TAKI WYROK W DNIU 12.12.2003 R. W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, OKREŚLIŁ STOSUNEK RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ DO PRAWA DO ŻYCIA, DO PRAWA CZŁOWIEKA I ZWIERZĄT DO ŻYCIA W CZYSTYM ŚRODOWISKU NATURALNYM I PRAWA CZŁOWIEKA I ZWIERZĄT DO ŻYCIA W MIŁOŚCI. TO RZECZPOSPOLITA POLSKA NAŁOŻYŁA TAKIE ZADANIA NA AGENCJĘ. A ZATEM CELAMI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ JEST NISZCZENIE ŻYCIA, NISZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO I NISZCZENIA MIŁOŚCI . TO NIE SĄ STWIERDZENIA POWODA. TAK WYNIKA Z UZASADNIENIA WYROKU SĄDU POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA.

AGENCJA I SĄD POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA SWOIMI DECYZJAMI STANĘLI NA STRAŻY CZYNIENIA ZŁA, JAKIM JEST ZABIJANIE ZWIERZĄT W CELU ZJADANIA ICH CIAŁ PRZEZ LUDZI. POWÓD W SWOICH PISMACH NAWOŁUJE DO ZANIECHANIA CZYNIENIA ZŁA W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ

( AGENCJA JEST REALIZATOREM POLITYKI PAŃSTWA ).

POWÓD UWAŻA, ŻE RZECZPOSPOLITA POLSKA POWINNA JAK NAJSZYBCIEJ WYCOFAĆ SIĘ ZE WSPIERANIA I FINANSOWANIA HODOWLI ZWIERZĄT W CELU ICH ZABIJANIA I ZJADANIA ICH CIAŁ PRZEZ LUDZI. PIENIĄDZE WSZYSTKICH PODATNIKÓW ( W TYM WEGETARIAN ) NIE POWINNY BYĆ WYKORZYSTYWANE DO FINANSOWANIA TAK NIEHUMANITARNEGO PROCEDERU. ZWŁASZCZA WOBEC TRUDNOŚCI FINANSOWYCH BUDŻETU PAŃSTWA. BUDŻET PAŃSTWA REZYGNUJĄC Z TYCH WYDATKÓW MOŻE ZAOSZCZĘDZIĆ SPORA KWOTĘ. JEŻELI KTOŚ CHCE HODOWAĆ ZWIERZĘTA W CELU ICH ZABIJANIA A POTEM ZJADANIA ICH CIAŁ PRZEZ LUDZI, TO POWINIEN TO ROBIĆ ZA WŁASNE PIENIĄDZE ( A NIE ZA PIENIĄDZE PODATNIKÓW ) I NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚC. TO, DLATEGO POWÓD SKIEROWAŁ SWÓJ WNIOSEK I PROGNOZĘ ..... DO PREZESA AGENCJI ORAZ ODWOŁANIE OD DECYZJI PREZESA DO WICEPREMIERA RP PANA JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO.

GDYBY INTENCJĄ POWODA W SAMOWOLNIE GŁOSZONYCH KONCEPCJACH BYŁO NAWOŁYWANIE DO POPEŁNIANIA CZYNÓW ZABRONIONYCH LUB CZYNIENIA ZŁA TO SPRAWA WYGLĄDAŁABY INACZEJ. NATOMIAST INTENCJE POWODA SĄ JADNOZNACZNE I ZMIERZJĄ DO POWSTRZYMANIA CZYNIENIA ZŁA I CZYNIENIA DOBRA. NIE ZABIJAJ, NIE NISZCZ ŚRODOWISKA NATURALNEGO, KOCHAJ WSZYSTKO, CO ISTNIEJE, NIE KRZYWDŹ, NIE INGERUJ W PRAWA NATURY.

DLACZEGO TAK SIE STAŁO, ŻE TA SPRAWA TRAFIŁA DO SĄDU ? PONIEWAŻ TO, CO PRAWODAWCY USTANAWIAJĄC PRAWO UWAŻALI WÓWCZAS ZA DOBRO, DZISIAJ JUŻ JEST ZŁEM I NALEŻY ZMIENIĆ NORMY PRAWNE, PONIEWAŻ ZMIENIŁY SIĘ NORMY MORALNE W SPOŁECZEŃSTWIE ( ROZUMIENIE DOBRA I ZŁA ). PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ ZMIANA PRAWA NASTĄPI, PONIEWAŻ NARASTA PRESJA SPOŁECZNA ZE STRONY EKOLOGÓW I WEGETARIAN. A ZWALNIANIE Z PRACY PRACOWNIKÓW ZA GŁOSZENIE TAKICH SAMOWOLNYCH KONCEPCJI TYLKO PRZYŚPIESZA TE ZMIANY PRAWNE. TAK DZIAŁA PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU.

PODSUMOWANIE

POWÓD UWAŻA, ŻE WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ JEST NIEUZASADNIONE I NARUSZA PRZEPISY O WYPOWIEDZENIU UMÓW O PRACĘ. A WYSTARCZYŁO ZAPROPONOWAĆ POWODOWI ZMIANĘ STANOWISKA PRACY . POZWANA AGENCJA ZAJMUJE SIĘ DWOMA OBSZARAMI PRODUKCJI ROLNEJ. PRODUKCJĄ ŻYWNOŚCI POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO I PRODUKCJĄ ŻYWNOŚCI POCHODZENIA ROŚLINNEGO. W PRZYPADKU ŚWIADZCZENIA PRACY PRZEZ POWODA PRZY PRODUKCJI ŻYWNOŚCI POCHODZENIA ROŚLINNEGO, PREZES AGENCJI NIE POWINIEN MIEĆ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI ( NIE ODCZUWAĆ STRACHU, ) CO DO PRACY POWODA. PRACA NA TAKIM STANOWISKU BYŁABY ZGODNA Z PRZEKONANIAMI POWODA I POWÓD CHĘTNIE BY TAKĄ PROPOZYCJĘ ZMIANY STANOWISKA PRACY PRZYJĄŁ. I WÓWCZAS SAMOWOLNIE GŁOSZONE KONCEPCJE PRZEZ POWODA BYŁYBY ZGODNE Z ZADANIAMI NAŁOŻONYMI NA AGENCJĘ.

SPRAWA TA NIE TRAFIŁABY NAJPIERW DO SĄDU REJONOWEGO W WARSZAWIE, PÓŹNIEJ DO SĄDU REJONOWEGO W BISKUPCU I WRESZCIE DO SĄDU OKRĘGOWEGO W OLSZTYNIE. A SPRAWA BĘDZIE MIAŁA JESZCZE CIĄG DALSZY. NIE BYŁOBY RÓWNIEŻ SPRAWY SĄDOWEJ WYTOCZONEJ PRZEZ POWODA DWÓM PRACOWNIKOM AGENCJI ZA NARUSZENIE JEGO DÓBR OSOBISTYCH. TAK WŁAŚNIE DZIAŁA PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU.

OKAZUJE SIĘ WIĘC, ŻE PAN BENTKOWSKI ZAREAGOWAŁ NA WNIOSEK POWODA NIEWSPÓŁMIERNIE, CZYLI NIEADEKWATNIE DO SYTUACJI I ,, UŻYŁ WIELKIEJ ARMATY PRZECIWKO MYSZY ’’. BYŁO WIELE INNYCH ROZWIĄZAŃ ALE PAN BENTKOWSKI WYBRAŁ WARIANT NAJBARDZIEJ NIEKORZYSTNY DLA AGENCJI. KŁOPOTY AGENCJI ROZPOCZĘŁY SIĘ OD MOMENTU WYPOWIEDZENIA POWODOWI UMOWY O PRACĘ. TAK WŁAŚNIE DZIAŁA PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU.

POWÓD UWAŻA, ŻE RACJĘ MIAŁ SĄD REJONOWY W WARSZAWIE STWIERDZAJĄC, ŻE ,, W INTERESIE POZWANEGO JEST JAK NAJSZYBCIEJ ZAKOŃCZYĆ TĘ SPRAWĘ ''.

WOBEC TYLU UCHYBIEŃ FORMALNYCH, PROCEDURALNYCH I PRAWNYCH SĄDU POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA , NIE USTALENIA RZECZYWISTYCH PRZESŁANEK WYPOWIEDZENIA UMOWY POWODOWI, NIE STWIERDZENIA POSTĘPOWANIA POWODA SPRZECZNEGO Z KODEKSEM PRACY, NARUSZENIA PRZEPISU KODEKSU PRACY MÓWIĄCEGO O DYSKRYMINACJI PRACOWNIKA ZA PRZEKONANIA, WYJĄTKOWEJ STRONNICZOŚCI SĄDU, NIE WYWIĄZANIA SIĘ SĄDU POD PRZEWODNICTWEM S.S.R. T. MADEJA ZE SWOJEGO OBOWIĄZKU USTALENIA PRAWDY I WYDANIA SPRAWIEDLIWEGO WYROKU, POWÓD WNOSI O ROZPATRZENIE APELACJI OD WYROKU SĄDU REJONOWEGO W BISKUPCU.

W ZAŁĄCZENIU :

1. PISMO DO PANA JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO.

2. OŚWIADCZENIE POWODA DOTYCZĄCE PODPISU.

Zapraszam do dyskusji i nadsyłania opinii na ten temat - e-mail: fzbialystok@wp.pl (opinie moderowane przez www.zieloni.w.pl)

Od: Do: FZ BIALYSTOK (WP) (fzbialystok@wp.pl) Wysłane: Temat:

Nie ma jeszcze żadnej opinii na ten temat.

PYTANIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I PORAD NA TEMAT EKOLOGII, OCHRONY ŚRODOWISKA, CYWILIZACJI, ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWA, CYWILIZACJI, ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PROSIMY KIEROWAĆ DO: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku SIEDZIBA: ul. Rumiankowa 14/4 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 434 BIURO: ul. Rumiankowa 20, 15 - 665 Białystok tel. (085) 66 11 812 ("ZIELONY TELEFON FEDERACJI ZIELONYCH") e - mail: fzbialystok@wp.pl

Zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku: wpłać składkę (20 pln) lub dowolną darowiznę (najlepiej przelewem na konto Stowarzyszenia: BANK OCHRONY ŚRODOWISKA ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU nr r-ku: 24-1540-1216-2001-4405-0412-0001), otrzymasz ulotki, plakaty, foldery, nalepki, kolorowanki, biuletyny, koszulki itp.

Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w prace Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku po próbnym okresie członkowstwa wspierającego możesz zostać członkiem zwyczajnym: brać udział w szkoleniach, wycieczkach, praktykach, stypendiach, stażach, uzyskać możliwości pracy, (tworząc lokalny odział Stowarzyszenia Federacja Zielonych) doradztwa, nauki...

Zawarte powyżej stwierdzenia są subiektywnymi opiniami autorów, których ocenę i wiarygodność pozostawiamy czytelnikowi. Prezentujemy je zgodnie z prawem do swobody wypowiedzi i wolności posiadania własnych przekonań i poglądów. Zastrzegamy, że z tego powodu nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za faktyczne i domniemane szkody spowodowane (jakoby) poprzez przedstawienie tych subiektywnych przekonań i poglądów. W razie jakichkolwiek wątpliwości ZAMIESZCZAMY SPROSTOWANIA. KOPIOWANIE, REPRODUKOWANIE, POWIELANIE I WYKORZYSTYWANIE CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI INFORMACJI ZAWARTYCH W TYM DOKUMENCIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ. MECHANICZNEJ CZY JAKIEJKOLWIEK INNEJ BEZ PISEMNEJ ZGODY WYDAWCY JEST ZABRONIONE I PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - RAFAŁ KOSNO I STOWARZYSZENIE FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU (C) 2004 r. KOPIOWANIE, POWIELANIE W JAKIKOLWIEK SPOSÓB I W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI (W TYM TEKSTÓW, ZDJĘĆ, GRAFIK, WYKRESÓW, DANYCH ITD.) WYŁĄCZNIE PO UZYSKANIU PISEMNEJ ZGODY.